Trápí vás něco kolem domovní ČOV? Nevíte si rady? Jsme tu pro vás, nebojte se nás zeptat. Rádi vám poradíme a přichystáme pro vás projekt domovní ČOV na míru.

Jací projektanti mohou zpracovat projekt domovní ČOV

Domovní čistírny odpadních vod (ČOV), stejně jako různé typy přípojek (vodovodní a kanalizační), jsou z pohledu stavebního zákona považovány za stavbu, případně vodní dílo. Jejich výstavba tak podléhá správnímu řízení, kde se uživatel snaží získat povolení k realizaci.

Z toho plyne, že projekt vám musí zhotovit autorizovaný inženýr vodohospodářských staveb. V případě společnosti Zakra dohlíží na kvalitu projektů Ing. Jaroslav Faiferlík s více než 30 letou praxí v oboru.


Potřebuji projekt ČOV

Kdy budu potřebovat hydrogeologický posudek

Povinnost nechat si zpracovat hydrogeologický posudek se v oblasti vodohospodářských staveb objevuje velmi často. Co se týká výstavby domovních ČOV, je posudek povinný v případě, kdy si klient přeje přečištěnou vodu vypouštět do vsaku, tzn. tedy rozlévat po svých pozemcích. Posudek se dělá proto, aby se případně předešlo zhoršení kvality podzemních vod.

Jaké povolení je ke stavbě domovní ČOV potřeba

Domovní ČOV se dají povolit dvěma různými způsoby, vždy však jde o formu správního řízení. Dnes je stále populárnější ohlášení, které je kratší. Oficiálním typem řízení pak zůstává rozhodnutí. Toto řízení se vede před příslušným vodohospodářským úřadem. Samozřejmě máte také možnost vůbec se s úřady nepotkat a nechat vyřízení povolení ČOV na nás, stačí u nás poptat projekt domovní ČOV.

povolení domovní ČOV

Kolik stojí roční provoz domovní ČOV

Na tuto otázku nelze odpovědět úplně přesně, protože vždy záleží, jaký počet osob ČOV využívá, od jakého výrobce byla koupena nebo jak se o ni pan domácí stará. Je také důležité, jakým způsobem byla čistírna schvalována, a to kvůli četnosti kontrol kvality přečištěné vody. Pokusíme se tedy alespoň nastínit případ čtyřčlenné rodiny, která si koupila ASIO Variocomp a byla povolena na základě ohlášení:

Lze vodu z domovní ČOV používat jako užitkovou (například na splachování)

Ano, samozřejmě lze. V tomto případě však samotná domovní ČOV nestačí, bude zapotřebí vybudovat retenční nádrž, kam bude přečištěná voda natékat a z té se bude následně čerpat užitková voda. V případě, že máte zájem o toto velmi ekologické řešení, doporučujeme využít naší konzultace zdarma a probrat to přímo s odborníky. Na retenční nádrž se navíc vztahuje dotační program Dešťovka, o kterém jsme psali zde.

Je lepší stavět domovní ČOV na klíč nebo svépomocí

Klíčová otázka, kterou řeší většina klientů. Šlo by také napsat, zda se vyplatí si domovní ČOV zhotovit sám nebo se obrátit na společnosti, které nabízejí řešení na klíč. Cenovou výhodnost obou řešení jsme již rozebírali v tomto článku. Obecně vzato, pokud máte chuť a zručnost, tak se vyplatí dělat si ČOV svépomocí.

Jak často je potřeba vyvážet kal

Četnost vývozů neplatí pro všechny domovní ČOV stejně. Každý uživatel či rodina také ČOV využívá jinak, někdo vodou šetří, někdo si naopak dopřeje denně vanu. Stejně tak někde pracuje čistírna pro čtyřčlennou rodinu, jinde pro dvou-generační dům.

Obecně však lze říci, že vás vývoz kalu potká 2x do roka. Cena jednoho vývozu se pak pohybuje kolem 2 500,- Kč. Moderní ČOV však již nevyžadují odvoz, pokud si vyberete dražší ČOV např. od ASIO či Hellstein, bude vám stačit kal 2x ročně odsát a využít pro kompostování.

Co dělat, když ČOV zapáchá

Dříve, než začnete být nešťastní, zamyslete se, zda ČOV nezapáchá kvůli počasí v posledních dnech. Vlhkost a deštivo můžeme podobně jako u kanálů na ulicích zvýšit zápachovost. Nemusí tak nutně jít o poruchu, ale např. dočasnou situaci.

Pokud ČOV zapáchá, aniž by z nebe padaly trakaře, je dobré se také zamyslet nad tím, co do ČOV přitéká. Čistírna pracuje na biologickém principu a ne všechny přípravky běžně používané v domácnosti se hodí pro provoz ČOV. Poslední variantou, jak si pomoci sám, je přidání speciálních bakterií pro správné fungování ČOV.

Pokud máte i toto ohlídané, pak skutečně doporučujeme pozvat servisního technika. Příčin, kde se proces čištění poškodil, může být několik a nemá smysl si opravovat sám něco, co stálo desítky tisíc.

domovní ČOV zapáchá

Jakou ČOV vybrat

Tomuto tématu jsme se věnovali do detailu v těchto článcích: Jak vybrat domovní ČOV a Velké srovnání domovních ČOV. Přesto si dovolíme zopakovat několik důležitých kritérií, jak postupovat při výběru domovní ČOV.

  • Nešetřete – čistírna není spotřební zboží, i levná vás bude stát desítky tisíc. Skutečně se vyplatí kupovat od zavedených výrobců, jakými jsou např. ASIO, Hellstein či Envi-Pur
  • Nepřetěžujte ČOV – Pokud vás žije v domě 6, nekupujte čističku pro 4 osoby. 1 osoba denně zpracuje asi 150l odpadních vod (1EO). Čističky jsou dimenzované tak, aby spolehlivě obsloužily počet osob udávaný výrobcem. Pokud ji poddimenzujete, tak si při nejlepším zkracujete její životnost. Velmi pravděpodobně vám však brzy přestane dobře pracovat.
  • Kupujte od zavedených výrobců – Nemá smysl si kvůli koruně nechat vrtat koleno. Doporučujeme vybrat si domovní ČOV u zavedených značek jako je Asio, Envi-Pur nebo Hellstein. Jednak tyto značky nejsou dražší než konkurenti a druhak vám budou schopni poskytnout servis v případě poruchy či doprodat příslušenství.


Potřebuji projekt ČOV

Jak dlouho trvá vyřízení povolení a samotný projekt ČOV

Projekty domovních ČOV a obecně projekty pro domácnosti jsou naší specializací, což výrazně urychluje dobu, kdy jsme schopni projekt nakreslit. Nechceme vám slibovat hory doly, ale reálně lze projekt samotný zvládnout do týdne.

To je však samotná práce projektanta, ten bohužel musí často čekat např. na vlastníky sítí, než mu dají stanovisko apod. Důležitým aspektem je pak také vyřízení povolení, to se samozřejmě může protáhnout na 2 až 3 měsíce. Abychom to ale zakončili pozitivně, tak v případě, že se chystáte si obíhat úřady sami a stačí vám pouze projekt, nebudete u nás čekat déle než 3 týdny.


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.