Voda z kohoutku každoročně zdražuje. Víte, kolik za ní zaplatíte v roce 2022? Máme pro vás přehled cen vody pro všechna okresní města v ČR a navíc jsme pro vás zmapovali vývoj cen vody od roku 2000.

Co tvoří cenu vody

Cena vody se uvádí za 1 metr krychlový (tedy 1 000 litrů), ale setkat se můžete také s pojmem 1 kubík. Standardně ji tvoří dvě části – vodné a stočné.

 • Vodné – platba za pitnou vodu a její dodání.  Povinnost platit vodné vzniká ve chvíli, kdy poprvé otočíte vodovodním kohoutkem.
 • Stočné – platba za odpadní vodu, její odvádění a čištění. Stočné vám nabíhá v momentě, kdy voda zmizí v kanalizaci.

K výsledné částce se přičítá DPH, které se v roce 2020 snížilo z 15 % na 10 %.

cena vody 2022

Dvousložková cena vody 

V některých městech se můžete setkat s dvousložkovou cenou vody. K ceně vodě se pak přičítá ještě fixní poplatek za vodoměr, který si každá vodárna účtuje individuálně dle spotřeby vody.

V roce 2022 platí nejvyšší poplatek za vodoměr obyvatelé Karlových Varů, Jáchymova, Chodova či Božího Daru, a to 2 028 Kč ročně bez DPH. Kupodivu to ale neznamená, že mají drahou vodu. V těchto městech je totiž vysoký roční poplatek kompenzován nižším vodným a stočným za každý spotřebovaný kubík vody.

Ptáte se, jaký smysl má dvousložková cena vody? Díky ní dochází k vyrovnání rozdílu mezi malými a velkými odběrateli. Náklady na správu nebo opravu potrubí u malého odběratele a odlehlém místě totiž platí odběratelé z míst, kde je jejich koncentrace vyšší.

Výpočet ceny vody

Faktura za vodné a stočné vám ve schránce přistane obvykle jednou ročně. Ve vyúčtování za vodu bývají uvedeny následující údaje:

 • základní platba za spotřebované množství vody
 • celkově uhrazené zálohy
 • výsledná částka nedoplatku nebo přeplatku

Jestliže v průběhu fakturovaného období došlo třeba k výměně vodoměru, změně ceny či cenové kategorie jsou tyto údaje na faktuře také vypsány.

 

TIP: Ušetřete za pitnou vodu s dotací Dešťovka, využijte naší konzultace zdarma

Přehled cen vody v Česku pro rok 2022

 • Průměrná cena vodného 2022 je 49,88 Kč. V roce 2021 to bylo 47,19 Kč.
 • Průměrná cena stočného 2022 je 45,88 Kč. V roce 2021 byla 44,12 Kč.
 • Průměrná cena vody 2022 je 97,53 Kč. V roce 2021 to bylo 93,18 Kč.

 • Už dlouhá léta mají nejlevnější vodu obyvatelé Krnova v Moravskoslezském kraji, kde vodné a stočné pro rok 2022 činí jen 56,10 Kč za kubík.
 • Z nízké ceny za vodu mohou mít radost také obyvatelé města Litomyšl a Klatovy, kde kubík vody nestojí ani 70 Kč.
 • Naopak mezi města s nejdražší vodou patří Frýdlant, kde za kubík vody zaplatí 138 Kč.
 • Velmi drahá voda teče také v Protivíně (131 Kč) a v obcích v okrese Plzeň-sever (124 Kč).
 • O něco spokojenější mohou být obyvatelé měst Modřice, Kuřim, Tábor, Vimperk nebo Rychnov nad Kněžnou, kde se cena vody oproti loňsku nezměnila.

Vývoj ceny vody

Od roku 1989 se cena vody zvýšila více než čtyřicetinásobně, spotřeba vody přitom za stejné období klesla na polovinu. Jak je to možné? Až do roku 1994 byly totiž vodárny a kanalizace plošně dotované státem. Vodné a stočné se tak dlouhá léta neměnilo, ačkoliv provozní náklady stále rostly.

Po zrušení dotací cena vody skokově vzrostla a od té doby se zvyšuje každoročně. Důvodem jsou nejen zdražující energie a pohonné hmoty, které zvyšují náklady na provoz vodáren, ale zejména nutné investice do poruchové a zastaralé infrastruktury.

Jak se měnila cena vody od roku 2000? To můžete vidět v následující tabulce:

 • Ani v roce 2022 se růst cen vody nezastavil. Většina měst přistoupila ke zdražení do 10 %.
 • Nejvíce si oproti minulému roku připlatí obyvatelé Milevska, kde se voda zdražila o 13 % na 82,30 Kč.
 • Průměrná cena vody pro českou domácnost tak v roce 2022 činí 97,76 Kč za jeden metr krychlový (m3), což představuje oproti loňskému roku téměř čtyřprocentní nárůst.

Spotřeba vody v domácnosti

Jedna osoba spotřebuje dle statistických údajů 100–150 litrů vody za den. Průměrnou spotřebu vody v domácnosti získáte tak, že tento číselný údaj vynásobíte počtem osob, které domácnost obývají.

V tabulce vidíte, jak může vypadat průměrná spotřeba vody čtyřčlenné rodiny. Předpokládejme, že rodina žije v bytě a nevyužívá žádný zdroj užitkové vody.

Z tabulky vyplývá, že přibližná spotřeba vody v čtyřčlenné domácnosti se blíží 432 litrů za den. Na základě toho lze jednoduše odvodit také průměrnou spotřebu vody za měsíc a průměrnou spotřebu vody v domácnosti za rok.

Jak ušetřit za vodu

Tipů, jak ušetřit za vodu, je plný internet. Ostatně i my jsme se tímto tématem zabývali v našich předešlých článcích na blogu:

Pomiňme ale základní rady, dle kterých se máte spíše sprchovat, používat spořiče vody a neumývat nádobí pod tekoucí vodou. Jestliže totiž žijete v rodinném domě, nabízí se vám hned několik způsobů, jak snížit spotřebu pitné vody skutečně znatelně. A ještě na tom ušetřit. Co máme na mysli?

 • Začněte využívat dešťovou vodu. Postavte pod okap plechový barel nebo nadzemní zásobník na vodu, nebo ještě lépe investujte do podzemní nádrže, ve které akumulovaná voda vydrží až 3 týdny.
 • Recyklujte šedé vody. Pojmem šedá voda označujeme veškeré odpadní vody z umyvadel, sprch a van. K jejich recyklaci se používají čistírny šedých vod
 • Zalévejte přečištěnou odpadní vodou – pokud máte domovní čistírnu odpadních vod (ČOV), využijte přečištěné vody pro zalévání zahrady
 • Domácí studna je už odnepaměti cenným zdrojem užitkové, ale i pitné vody. Jestliže se na vašem pozemku nachází dostatečně vydatný pramen spodní vody, investicí do vrtané studny rozhodně neprohloupíte.

cena vody 2022

Proč se vyplatí používat užitkovou vodu

Takzvaná užitková voda (přefiltrovaná dešťová voda, šedá voda zbavená nečistot a studniční voda) najde využití nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Hodí se zejména ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu. Při těchto činnostech není potřeba používat vodu, která splňuje standardy pitné vody.

 • Až 80 % veškeré spotřeby vody dokáže pokrýt užitková voda.
 • Používáním užitkové vody šetříte zdroje vody pitné.
 • Používáním užitkové vody šetříte za vodné (a zpravidla i za stočné).
 • Stočné platíte pouze v případě, že spotřebovanou vodu odvádíte do kanalizace.
 • Jestliže vám studna slouží jako zdroj pitné vody, díky pravidelným rozborům studniční vody přesně víte, co pijete.

Zaujalo vás to? Pokud uvažujete nad pořízením retenční nádrže na dešťovou vodu, domovní čistírnou odpadních vod nebo studnou, jsme tu pro vás. Zabývám se vodohospodářskými stavbami, ke kterým vám vypracujeme projektovou dokumentaci a pokud budete chtít, seženeme i všechna potřebná povolení. Využijte první konzultaci zcela zdarma.


Chci nezávaznou konzultaci

Mohlo by vás zajímat