Chcete vyřešit likvidaci odpadních vod u vaší nemovitosti pomocí staré dobré žumpy? Zjistěte, v jakých částkách se pohybuje cena žumpy, kolik zaplatíte za její pravidelné vyvážení a jaké existují další alternativy.  

Co je žumpa

Jímka (lidově také žumpa) je bezodtoká nádrž pro dočasné shromažďování odpadních vod z domácnosti, kterou je potřeba čas od času nechat vyvézt fekálním vozem. Setkáte se s ní většinou u starších nemovitostí nebo u rekreačních objektů, které nejsou obydlené celoročně. Vývoz jímky je totiž finančně poměrně nákladný a co si budeme povídat – při odčerpávání splašek se z jímky neline zrovna příjemná vůně.

Cena žumpy

cena žumpy
Započtěte do ceny žumpy i náklady na její vývoz.

Za nádrž pro shromažďování odpadních vod zaplatíte 8 000–70 000,-. Zdá se vám rozmezí cen příliš široké? Cenu žumpy totiž ovlivňuje hned několik faktorů – především velikost nádrže (od 1 m³ až do 25 m³) a také materiál nádrže. K nejlevnějším patří plastové žumpy, zatímco za betonové si logicky připlatíte.

A nezapomeňte – do celkových nákladů je vhodné započítat také náklady za pravidelný vývoz žumpy. 

Vývoz žumpy

Cena za vývoz žumpy se pohybuje v rozmezí 800–3 500,-. Otázkou je, kolikrát ročně k vám fekální vůz bude muset přijet? 

Vývoz žumpy je proces, při kterém fekální vůz odčerpá odpadní vody z jímky a odveze do centrální čistírny odpadních vod, kde dojde k jejich přečištění.

Jak rychle se jímka naplní, záleží na spotřebě vody v domácnosti a na objemu samotné nádrže. Pro vaši lepší představu o celkových nákladech za vývoz žumpy jsme vytvořili přehlednou tabulku. Předpokládejme, že žumpa se nachází u objektu, který je využívaný celoročně, a že jeden člověk spotřebuje průměrně 100 litrů vody denně.  

Mějte na paměti, že některé firmy si účtují také paušální poplatek, cenu za výjezd a samozřejmě ujeté kilometry.

Jímka na vyvážení nedává smysl, pokud náklady na její vývoz přesáhnou investiční náklady na alternativní řešení v horizontu 10 let.

Doklad o vyvezení žumpy 

doklad o vyvezení žumpy
Od ledna 2021 je potřeba uchovávat si doklady o vývozu jímky pro případnou kontrolu ze strany úřadů.

Pozor si dejte na to, že od ledna 2021 se znovu zpřísnily zákonné povinnosti pro majitele jímek. Od nového rokubudou povinni prokázat, že si fekálie z jímky nechali vyvézt odbornou společností a navíc, že objem šedých vod odpovídal běžné spotřebě domácnosti.

 

Kontrola těchto dokladů spadá pod místně příslušný vodoprávní úřad, který má možnost vyžádat si doklad k vývozu žumpy až 2 roky zpětně. Zákon umožňuje úředníkům vodoprávního úřadu vstoupit na pozemek, zkontrolovat žumpu a vyžádat si doklady.

Nebude-li vlastník jímky schopen doložit doklady k vývozu fekálií, pak může úřad udělit pokutu až do výše 100 000,-. 

Jaké jsou alternativy? 

Žumpa už dnes patří k zastaralým způsobům likvidace odpadních vod. Pokud nemáte možnost zařídit si kanalizační přípojku, nabízí se vám další dvě alternativy. K rekreačním objektům umístěte moderní tříkomorový septik a k rodinným domům efektivní čističku odpadních vod.

Septik vs. žumpa

tříkomorový septik
V tříkomorovém septiku se odpadní vody rovnou přečišťují.

Hlavní rozdíl mezi septikem a žumpou tkví v tom, že v septiku se odpadní vody pouze neshromažďují, ale také přečišťují.

Následně odtékají buď přepadem do kanalizace, nebo přes čističku odpadních vod či filtry, díky čemuž je můžete nechat zasakovat na svém pozemku.  

Tříkomorový septik proto představuje skvělou alternativu žumpy na chatu či chalupu, kde pobýváte jen párkrát do roka. Poradí si s přerušovaným provozem, při kterém navíc nespotřebovává elektrickou energii. Jak septik funguje a jak ho vybrat? Přečtěte si naše nedávné články.

Možná budete překvapeni, ale vývoz septiku vás podobně jako v případě žumpy nemine. V septiku se totiž postupně usazuje kal, který je nutné jednou za čas odstranit. Dobrou zprávou je, že fekální vůz stačí většinou přivolat pouze jednou nebo dvakrát do roka, samozřejmě v závislosti na objemu septiku. 

Přibližné náklady na vývoz septiku vám nastíní následující tabulka:


Chci zjistit více informací

Domovní čistička odpadních vod

K rodinným domům, které nelze napojit k obecní kanalizaci, zvolte domovní ČOV. Získáte tak vysoce účinné zařízení pro čištění odpadních vod, které následně můžete využít k zalévání zahrady nebo ke splachování toalety a významně tak ušetřit na vodném a stočném.  Kromě rodinných domů lze domácí čistírnu doporučit také k vytíženým ubytovacím zařízením, k provozovnám nebo průmyslovým objektům. 


Chci zjistit více informací

Porovnejte výhody a nevýhody septiku a domovní ČOV: 

Potřebujete poradit, jak naložit s odpadními vodami právě u vaší nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat – využijte náš mail nebo zanechte svůj dotaz v komentářích pod článkem a my se vám obratem ozveme. 

Mohlo by vás také zajímat: