Jaká je nejlepší domovní čistírna odpadních vod u nás? Český trh  je plný skvělých výrobků, což může paradoxně působit zmatečně. Po delší době jsme pro vás opět připravili přehled domovních čistíren odpadních vod, které známe, věříme v jejich kvalitu a naši klienti si je často vybírají.

Co doporučujeme přečíst před koupí domácí čistírny?

Než se pustíte do samotné koupě domovní čistírny odpadních vod, doporučujeme prostudovat si následující zdroje, případně nás kontaktovat a získat konzultaci zdarma.

Co je domácí čistička odpadních vod?

Před koupí  domovní čističky je dobré vědět

 


Potřebuji poradit

Přehled domovních čistíren odpadních vod

Často se nám stává, že se na nás klienti obrací s prosbou o radu, jelikož neví, kterou čistírnu odpadních vod zvolit. Jako projektantům domovních ČOV nám jich prošlo pod rukama nepočítaně, proto jsme si řekli, že se o své zkušenosti (a o zkušenosti svých klientů) podělíme s vámi. Díky tomu vznikl tento přehled domovních čistíren odpadních vod, který vám má pomoci zorientovat se v nabídce čističek na českém trhu a zvolit tu nejvhodnější právě pro vás.


Chci slevu

Následující přehled domovních čistíren odpadních vod obsahuje naše zkušenosti s těmito čističkami:

  • ASIO Variocomp 5K
  • Aquatec AT6 od AB Plastu
  • ASIO Monocomp
  • Bazénplast SBR Bio
  • Envi-Pur Bio Cleaner Basic
  • Envi-Pur Bio Cleaner Optima
  • Ekocis EK-S4
  • Ekoplast BIOFLOW 6A
  • Hellstein STMH5

Domovní čistírna odpadních vod: ASIO Variocomp 5K

Domovní čistírna ASIO Variocomp 5K
Domovní čistírna ASIO Variocomp 5K

Stálicí českého trhu je výrobek brněnské společnosti ASIO Varicomp 5K, který nejde nezmínit v našem přehledu domovních čistíren hned na prvním místě. Jde o čistírnu, ktera za poslední roky prošla nespočtem inovací a najdete ji v tisících domácnostech v České republice. Pohodlně obslouží 3 až 7 osob a skvěle se tak hodí i k dvougeneračnímu domu.

Jedná se o jednoduchou domovní čistírnu odpadních vod , kterou prakticky stačí strčit do zásuvky a začít používat. K její realizaci není potřeba obetonování. Pořízením Variocomp 5K získáte kompaktní čistírnu, která má v ceně všechny nezbytné komponenty. Nestane se vám tak, že byste na něco zapomněli. To vše navíc za jednu z nejnižších cen na trhu.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou Variocomp 5K

Domovní čistírnu odpadních vod Variocomp 5K můžeme s klidným srdcem doporučit. Jde o jednu z nejvyužívanějších čistíren mezi našimi klienty. Jedinou výtkou je, že čistírnu nelze povolit ohlášením, v případě, že majitel chce vypouštět přečištěné vody do podzemních vod. Stále ale máte možnost zvolit povolení formou vodoprávního řízení. Jednoduše jde o kvalitu za rozumnou cenu.

Základní parametry čističky Variocomp 5K

Domovní čistírna odpadních vod: Aquatec AT6 od AB Plastu

přehled domovních ČOV
Domovní čistírna Aquatec AT6 od AB Plastu

Domovní čistírna odpadních vod AT6 od společnosti AB Plast je stále populárnější volbou mezi majiteli rodinných domů. Její hlavní výhodu představuje poměr ceny a výkonu. Je ideálním pomocníkem do rodiny sestávající až ze 6 osob. Oproti čistírně  Varicomp se pyšní certifikátem CE, který vám umožňuje povolení čistírny přes ohlášení i do podzemních vod. Na českém trhu se na její distribuci specializuje společnost AB Plast.

Naše zkušenosti s domovní ČOV AT6

S domovní čistírnou AT6 máme velmi dobrou zkušenost. Jde o druhou nejčastěji vybíranou čistírnu mezi našimi klienty. Čistírna AT6 je kvalitní výrobek prověřený léty praxe se silným distribučním zastoupením. To znamená, že opravy a servis nebudou problém ani v budoucnu. Pokud hledáte spolehlivého pracanta za dobrou cenu, je čistička AT6 tou správnou volbou.

Základní parametry čističky AT6

Domovní čistírna odpadních vod: ASIO Monocomp

velké srovnání domovních čistíren na českém trhu
Domovní čistírna ASIO Monocomp

Mladší sestrou oblíbené domovní čistírny odpadních vod Variocomp 5K je čistička z dílny společnosti ASIO Monocomp. Hlavním rozdílem mezi čistírnami je metoda čištění. Monocomp funguje na takzvaném procesu SBR. Čistírna využívá řídící jednotkou k automatickému chodu dmychadla a je dodávána společně se zařízením na srážení fosforu a UV lampou pro ještě dokonalejší přečištění odpadních vod. 

Navíc má domovní čistírna odpadních vod integrované odvodňovací zařízení, které ukládá přebytečný kal do odděleného prostoru. Práce s kalem se tak stává extrémně jednoduchou. Díky pomoci jutových košů pak na kal můžete prakticky zapomenout. Tuto domácí čističku ocení také ti, kdo chtějí povolení čistírny vyřídit přes ohlášení a zároveň likvidovat odpad do podzemních vod. Monocomp totiž splňuje ta nejpřísnější kritéria, o čemž svědčí certifikát CE.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou MONOcomp

Pokud domácí čističky odpadních vod hodnotíme podle referencí našich klientů, pak můžeme o Monocompu s klidem říct, že jde o čistírnu s nejrychleji rostoucí oblibou. Jedná se o spolehlivý a moderní výrobek, po kterém by měl sáhnout každý, kdo nevybírá jen podle ceny a nevadí mu zaplatit o pár tisícovek navíc. Zato však získáte kvalitu s bezstarostným provozem.

Základní parametry domácí ČOV MONOcomp 4

Domovní čistírna odpadních vod: Bazénplast SBR Bio

přehled domovních čistíren
Domovní čistírna Bazénplast SBR Bio

Přehled domovních čistíren odpadních vod by nebyl úplný, kdybychom do něj nezahrnuli ČOV EKO SBR BIO od společnosti Bazénplast, což je chytrá čistírna, která byla uvedena na trh již v roce 2012. Čistírna je vybavena plně automatizovaným provozem, jednotlivé fáze a funkce čištění spouští v návaznosti na skutečné množství přitékajících odpadních vod. Tím se minimalizují nároky na obsluhu a údržbu a zároveň je zajištěna vysoká účinnost čištění. 

Čistírna disponuje předřazeným kalovým prostorem, kalojemem a zpětnou recirkulací kalu do akumulace. V základní ceně čistírny je také řídící jednotka, která vyhodnocuje jednotlivé fáze a cykly čištění dle skutečného množství přitékajících odpadních vod a eviduje provozní deník. Dále je čistírna vybavena integrovaným prostorem pro možný odběr kvality vyčištěné vody a vstupním komínkem o výšce 40 cm.

Celá ČOV je dodávána jako kontejnerový celek vyrobený ze zesílených materiálů garantujících dlouhodobé vlastnosti a životnost čistírny. O tom svědčí i váha čistírny, která pro 2–6 EO váží 210 kg. 

Naše zkušenosti s domovní čistírnou SBR Bio

Čistírna EKO SBR BIO získala jako první čistírna na trhu kladný výsledek akreditované zkoušky účinnosti ve Výzkumném Vodohospodářském Ústavu T. G. Masaryka v Praze pro požadavky na srážení fosforu.  

Čistička SBR BIO je vhodná pro všechny uživatele, kterým nevadí připlatit si za bezchybně fungující čistírnu. Za vyšší cenu získáte kompletní výrobek s nadstandardní výbavou, která zajišťuje dlouhodobý bezproblémový provoz a vysokou účinnost čištění a zároveň minimalizuje nároky na obsluhu. 

Základní parametry domácí ČOV SBR Bio

Domovní čistírna odpadních vod: Envi-Pur Bio Cleaner Basic

Domovní čistírna Envi-Pur Bio Cleaner Basic
Domovní čistírna Envi-Pur Bio Cleaner Basic

Co by to bylo za přehled domovních čistíren odpadních vod, kdyby v něm chyběla značka Envi-Pur. Jihočeská tradice, která na trhu působí již více než dvacet let. Kromě segmentu domovních čistíren odpadních vod se společnost věnuje i řešením likvidace odpadních vod pro města a obce. Její vlajkovou lodí je však čistírna BioCleaner, kterou v našem srovnání uvádíme hned ve 2 variantách. Nejprve začneme s nejlevnější variantou čistírny, která nese označení Basic.

BioCleaner v provedení Basic běžně dodává domácí čističku odpadních vod se šířkou 6 mm. Doporučujeme ale sáhnout po variantě 8 mm, kterou není potřeba obetonovávat, což oceníte při stavbě samotné čistírny.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou BioCleaner Basic

Domovní čistírna odpadních vod BioCleaner Basic je nejjednodušší variantou z dílny Envi-Puru, i tak představuje zajímavý kompromis pro klienty hledající funkčnost bez dalších vychytávek. Tuto variantu preferují především klienti, kteří chtějí čistírnu od stabilní značky a nechtějí platit za dražší variantu. Škoda jen, že už v této variantě nenabízí Envi-Pur řídící jednotku s režimy chodu, ta je v ceně až u dražší varianty.

Základní parametry čističky BioCleaner Basic

Domovní čistírna: Envi-Pur Bio Cleaner Optima

domovní čistírna Envi-Pur Bio Cleaner Optima
Domovní čistírna Envi-Pur Bio Cleaner Optima

Vybavenější variantou značky Envi-Pur je čistírna Bio Cleaner Optima. Ta se od své “chudší sestry” liší jednak šířkou pláště, který je již v základu 8 mm a není tak nutné čistírnu obetonovávat, a za druhé již zmiňovanou řídící jednotkou Optima s 10 režimy chodu.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou BioCleaner Optima

Naše zkušenosti s touto čističkou jsou vesměs totožné jako v případě nižší varianty Basic. Za vyšší cenu dostanete kompaktní čistírnu odpadních vod s kvalitní řídící jednotkou. Pokud zvolíte jakýkoliv výrobek od společnosti Envi-Pur nesáhnete vedle. Výhodou značky je, že má širokou síť dodavatelů a vy tak můžete ušetřit nemalé peníze na dopravě.

Základní parametry čističky BioCleaner Optima

Domácí ČOV: Ekocis EK-S4

přehled domovních čističek
Domovní čistírna Ekocis EK-S4

Další domácí čističkou, která dobře obslouží všechny zákazníky, je ta od společnosti Ekocis EK-S4. Jde o levnější typ čistírny, který opět funguje na podobném principu jako předchozí konkurenti.  Čistírna využívá principu biologického čištění, kdy za pomocí dmychadla a prokysličování čistí vodu. Čistírna se primárně snaží konkurovat cenou a na trhu patří mezi nejlevnější výrobky.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou Ekocis EK-S4

Na rovinu přiznáváme, že konkrétně s tímto typem čistírny nemáme tak velké zkušenosti. Nicméně společnost Ekocis často doporučujeme v případě, kdy zákazník poptává septik do rekreačního objektu. Zcela určitě jde o kvalitní čistírnu a bohužel pro budoucí klienty se jedná o další velmi podobný typ čistírny bez větší diferenciace oproti konkurenci. 

Základní parametry čističky Ekocis EK-S4


Potřebuji poradit

Domácí čistička: Ekoplast BIOFLOW 6A

přehled domovních čistíren
Čistírna Ekoplast BIOFLOW 6A

Další z řady často kupovaných čistíren je výrobek společnosti Ekoplast BIOFLOW 6A. Jde o klasickou čistírnu fungující na principu mechanicko-biologického čištění. Jedná se o velmi podobný výrobek jako předchozí menší čistírny. Ekoplast však nastavuje přijatelnou cenu za čistírnu a zároveň přidává CE certifikaci, která umožňuje využít ohlášení pro povolení vypouštění odpadních vod do vsaku. Jde určitě o dobrou volbu pro klienty bydlící v okolí Telče.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou Ekoplast BIOFLOW 6A

Domovní čistírnu odpadních vod Ekoplast BIOFLOW 6A jsme do našich projektů zahrnuli pouze několikrát, takže ji tak dobře jako například výrobky společnosti ASIO a ABPlast neznáme, což ji ale rozhodně neubírá na kvalitě. Podle dostupných referencí a našich několika klientů jde o výrobek, který se nemusíte bát vybrat. Nespornou výhodou je pak skutečně úsporné dmychadlo. Nízká cena za provoz tak může být jedním z argumentů pro tuto čistírnu.

Základní parametry domácí ČOV Ekoplast BIOFLOW 6A

Domovní ČOV: Hellstein STMH5

přehled domovních čistíren
Čistička Hellstein STMH5 je největší a také nejdražší čističkou na českém trhu. Jedná se zároveň o jedinou čistírnu u nás, která se dá považovat za částečně „bezúdržbovou“.

Přehled domovních čistíren zakončíme největší a zároveň nejdražší domovní čistírnou na českém trhu, kterou je jednoznačně ta od ostravské společnosti Hellstein STMH5. Pro ni je charakteristická velká nádrž na kal, která zajišťuje “bezúdržbovost”. ČOV samozřejmě nemůže být z dlouhodobého hlediska zcela bez údržby, na druhou stranu skutečně nebudete muset co čtvrt roku volat fekální společnost. Nevýhodou této čistírny mohou být jednak rozměry a jednak vyšší cena. Naopak hlavní výhodou je zmiňovaná bezúdržbovost a minimální elektrická spotřeba.

Naše zkušenosti s domovní čistírnou Hellstein STMH5

S touto čistírnou máme nejednu zkušenost. Nutno říci, že jde o kvalitní výrobek, který vám zajistí požadované přečištění odpadních vod. Velmi často je tato domovní čistírna odpadních vod preferovaná u klientů ze Severní Moravy, kde i společnost sídlí.

Základní parametry čističky Hellstein STMH5

Přehled domovních čistíren odpadních vod v ČR