Domovní čistírnu přeci stavíme na vlastním pozemku, co je komu do toho? Na zahradní domek jste také neměli povolení, tak proč ho mít k čistírně, zvlášť pokud bydlíte například na samotě nebo jde do konce o chatu využívanou nepravidelně. Skutečně potřebujete úřady nebo jde postavit a užívat domovní ČOV bez povolení?

Co říká zákon o domovních čistírnách odpadních vod

Domovní čistírny odpadních vod jsou podle zákona vodním dílem. Není tedy dovoleno si čistírnu postavit tzv. na černo a nikomu o tom neříct. Realizace domovní čistírny vyžaduje autorizovanou projektovou dokumentaci, povolení stavebního úřadu, vodoprávního úřadu a spousty vyjádření zasvěcených oddělení.

Je naprosto jasné, kde se bere motivace mít vlastní domovní ČOV bez povolení. Obava z byrokratického kolečka je skutečně velká a není se čemu divit. Počet potřebných dokumentů a odhadovaná délky řízení může být děsivá. I proto nabízejí projektanti ČOV služby tzv. inženýringu, kdy za vás vyřídí nutná povolení.

Tip: Přečtěte si jak na povolení domovní ČOV

Proč ČOV zrealizovat s povolením?

Za prvé – neporušíte žádný ze zákonů. Nejde jen o možné porušení byrokratických procesů, které se mohou zdát zbytečné, rozumíme, že úředníky nechcete potkávat každý den, ale…

Ve skutečnosti samotné přeskočení zákonného postupu nemusí být to nejhorší. V některých případech je zapotřebí udělat hydrogeologický posudek, a to nejen tehdy, když jste se rozhodli pro vsak do podzemních vod.

V horších případech může dojít ke snížení kvality podzemních vod, vegetace nebo dokonce k poškození lidského zdraví. Za správné fungování čistírny samozřejmě odpovídá vlastník, proto ohlášení i povolení domovní ČOV vyžadují pravidelné kontroly její funkčnosti. V takovém případě už je problém se stavebním úřadem ta nejmenší starost.

Vyplatí se vůbec domovní ČOV bez povolení?

Podle nás se to zcela jistě nevyplatí. Pokud budeme uvažovat o nejvíce hospodárné možnosti, kdy si domovní ČOV postavíte sami, třeba s dopomocí rodiny, tak vás realizace vyjde v rozpětí 40 000 – 60 000,-.

domovní ČOV bez povolení

Samotné vyřízení povolení stojí několik stokorun. Ano, budete potřebovat ještě autorizovaný projekt (ten seženete již od 6 000,-), ale pak již si můžete vše oběhat sami. Jde tedy maximálně o 10% navýšení pořizovací ceny. Nemá smysl riskovat správní a jiné postihy.

Pokud jste změnili názor na stavbu domovní ČOV bez povolení a děsíte se úřadů, spojte se s námi. Vše potřebné řádi vyřešíme za vás.


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.