Obáváte se letních měsíců, s kterými každoročně přichází i dlouhá období sucha? Nebo byste rádi, aby vaše domácnost byla více soběstačná a méně závislá na potřebě stáčené vody? Retenční nádrž na dešťovou vodu vás dokáže zásobit užitkovou vodou na zhruba 3 týdny, takže se vás nedostatek srážek nemusí vůbec dotknout. Takto zachycená voda navíc najde využití i v domácnosti a zmenší tak výdaje na její chod. Jak vlastně retenční nádrž na dešťovou vodu funguje a co od ní můžete očekávat? 

Co je retenční nádrž na dešťovou vodu a k čemu slouží

Retenční nádrž představuje způsob, jak na vašem pozemku zachytávat a uskladňovat dešťovou vodu. Ta své využití nalezne nejen na zahradě při zalévání záhonů nebo napouštění bazénu, ale také v domácnosti, kde nahradí stáčenou vodu při mnoha každodenních činnostech, jako je splachování WC, praní prádla nebo například mytí auta. Retenční nádrž na dešťovou vodu tak znatelně snižuje vaše běžné výdaje a představuje významný krok k soběstačné domácnosti. 

retenční nádrž na dešťovou vodu

Proč uvažovat nad pořízením retenční nádrže? 

    • ekologické využití dešťové vody 
  • snížení výdajů za stáčenou vodu
  • dostatek užitkové vody i během období sucha 
  • celoroční využívání vody (při instalace nádrže do nezámrzné hloubky)
  • možnost získání pitné vody pomocí filtrace

Kdy je vhodné pořídit si retenční nádrž na dešťovou vodu? 

  • Běžné barely na zachytávání dešťové vody pro vaše účely nejsou dostačující, jelikož mají malý objem nebo se v nich voda rychle kazí.
  • Máte obavy, že během suchých letních měsíců nebudete mít dostatek užitkové vody k zalévání zahrady.
  • Rádi byste ve své domácnosti využívali ekologický zdroj vody.
  • Rádi byste snížili své výdaje za stáčenou vodu.

Jakou retenční nádrž zvolit

Při výběru retenční nádrže stojíte před několika zásadními rozhodnutími. Kam nádrž umístíte, z čeho bude vyrobena a jaký objem bude pro vaše účely dostačující. Jestliže si nádrž pořizujete za účelem skladování většího množství vody, vhodnější je zvolit podzemní variantu, která díky svému umístění udržuje vodu v chladu a brání tak jejímu zkažení. Podrobněji jsme výhody a nevýhody nadzemní a podzemní nádrže  rozebrali v tomto článku.

Objem nádrže závisí na několika faktorech zároveň – vždy vycházejte z velikosti střechy, ze které je srážková voda do nádrže odváděna, a vydatnosti srážek v dané lokalitě. Do úvahy ale vezměte i plochu zavlažované zahrady a plánované využití vody v domácnosti. Orientační hodnotu potřebného objemu si můžete vypočítat pomocí on-line kalkulačky. Podrobný návod, jak vybrat retenční nádrž na dešťovou vodu si můžete přečíst zde.

Jak funguje podzemní nádrž na vodu

Do podzemní nádrže je srážková voda postupně svedena ze střešních okapů. Před vstupem do nádrže prochází filtrací, která ji zbavuje mechanických nečistot. V samotné nádrži je poté dešťová voda akumulována zpravidla po dobu 3 týdnů, kdy jí díky relativnímu chladu a tmě nehrozí zkažení. 

retenční nádrž na dešťovou vodu

Následné využití shromážděné vody umožňuje čerpací technika, díky které s dešťovou vodou můžete bez problémů zalévat zahradu nebo její přívod napojit na domácí rozvod vody. V takovém případě ale vždy dbejte na to, aby byl přívod srážkové vody vždy striktně oddělen od vodovodního potrubí zásobovaného z veřejného řádu a nehrozila tak jeho kontaminace.

Filtrace

Velmi důležitou součástí retenční nádrže je filtrační mechanismus, který zajišťuje čištění vody v několika krocích. První filtr se zpravidla nachází v místě napojení střešního žlabu na svod a jeho úkolem je zbavit vodu větších mechanických nečistot, jako je listí nebo větve. K odstranění drobnějších kamínků nebo písku dochází před vtokem vody do samotné akumulační nádrže a poslední přečištění probíhá před nasátím vody do čerpadla.  

Čerpací technika

Využívat vodu z nádrže co nejefektivněji vám umožňují čerpadla, která jsou zkonstruována tak, aby vždy upřednostňovala dešťovou vodu před vodou kohoutkovou. K automatickému spuštění dodávky vody z vodovodního řádu dojde pouze v momentě, že hladina vody v nádrži klesne pod danou hodnotu. Díky tomu zůstává přívod vody do domácnosti bez přerušení i v situaci, kdy je retenční nádrž prázdná.

Dotace na retenční nádrž na dešťovou vodu

Připadá vám využití srážkové vody na zahradě a v domácnosti smysluplné, ale od pořízení retenční nádrže vás odrazuje vyšší cena? S pokrytím alespoň části nákladů vám i tento rok může pomoci dotační program Dešťovka. Zajímá vás více informací o tom, jak program funguje a jak můžete o příspěvek zažádat? Podrobný návod jsme vám sepsali v tomto článku.

retenční nádrž na dešťovou vodu

Retenční nádrže na dešťovou vodu mají smysl všude tam, kde se potýkáte s delšími obdobími sucha, výdaje za stáčenou vodu se vám zdají příliš vysoké nebo nemáte zajištěný přístup k pitné vodě (například na chatě či chalupě). Jelikož každý projekt má svá specifika, ani pořízení a instalace retenční nádrže není výjimkou. Vybrat si vhodnou nádrž právě pro vaše účely je teprve prvním krokem. S dalšími kroky už vám rádi pomůžeme – vypracujeme pro vás projekt od jeho samého začátku a nezalekneme se ani vyřízení všech nezbytných úředních povolení. Díky projektu na míru si již brzy budete moci užívat výhody plynoucí z efektivního využívání srážkové vody. 


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.