Jak na filtraci a úpravu vodu v domácnosti?

kraus@zakra.cz Michal Kraus
08. 07. 2022
filtrace a úprava vody v domácnosti

Voda je život. Právě proto by nás měla zajímat její kvalita. Jakmile máte podezření, že voda, která vám teče z kohoutku, obsahuje příliš chloru, zbytky toxických hnojiv nebo třeba zvýšené množství železa, nechte provést její rozbor. S jakýmkoliv problémem si následně poradí správně zvolená filtrace a úprava vody.

Obsah článku

Kvalita a složení pitné vody

filtrace a úprava vody v domácnosti

Kvalita pitné vody z vodárny je v České republice obecně poměrně vysoká a je přísně hlídaná. Přesto se ve vodě z vodovodů běžně nacházejí stopy léčiv, antibiotik, hormonů, dusičnanů a železa, které se zde objevují v důsledku průmyslových procesů a zdravotnického odpadu z domácností, ale také mikroplasty a chlor, který se používá k její dezinfekci.

Jak tento chemický koktejl působí na naše zdraví se sice dosud neví, dá se ale předpokládat, že z dlouhodobého hlediska nám spíše uškodí než naopak.

Úprava pitné vody v domácnosti

Jestliže využíváte vodu z vodovodu, její úpravu doporučujeme zvážit, pokud:

  • se ve vodě nacházejí drobné částečky,

  • voda je zakalená nebo zabarvená,

  • voda má špatnou chuť nebo páchne,

  • voda vám způsobuje kožní problémy.

Filtrace a úprava vody z vlastních zdrojů (studna, akumulační nádrž) je naopak nutná vždy. V tomto případě totiž voda není dezinfikována a hrozí zde kontaminace.

Tip: Přečtěte si, jak upravit vodu ze studny, aby byla pitná.

Úpravě vody předchází její rozbor

filtrace a úprava vody v domácnosti

Konkrétní způsob filtrace a úpravy vody určí teprve její chemický a mikrobiologický rozbor. Máte-li domácnost napojenou na obecní vodovod, musí vám vodárna zdarma poskytnout informace o složení dodávané vody. Jestliže však využíváte vodu z vlastního zdroje, musíte si profesionální rozbor vody zařídit sami. Jak na to, se dozvíte na stránkách akreditované laboratoře. Cena rozboru vody se pohybuje kolem 1 500 korun.

Tip: Přečtěte si, jak na rozbor vody ze studny.

K čemu budete vodu používat?

Kromě kvality a složení vody je také důležité vědět, k čemu ji budete používat. Rozlišujeme vodu pitnou a vodu užitkovou, pro kterou platí mnohem nižší požadavky na kvalitu. I přesto je však nezbytné ji filtrovat a upravit tak, aby mohla být použita pro konkrétní účely, ale také aby nezničila potrubí, čerpadla či spotřebiče.

Užitkovou vodu můžete získávat hned z několika různých zdrojů – nejčastěji se jedná o vodu ze studny a dešťovou vodu nebo šedou vodu. Po základní filtraci a úpravě vám takováto voda poslouží nejen na zahradě, ale také ke splachování toalety, praní prádla nebo běžnému úklidu domácnosti.

Filtrace a úprava vody

filtrace a úprava vody v domácnosti

Rozbor vody odhalí mimo jiné přítomnost bakterií, pesticidů či radioaktivních látek a stanoví také tvrdost vody. V této chvíli je vhodné kontaktovat odborníka, který vám poradí, jak dále postupovat. S největší pravděpodobností vám doporučí buď mechanickou filtraci vody, úpravu vodu, nebo dezinfekci vody, případně kombinací vícera metod.

A jaký je rozdíl mezi filtrací a úpravou vody? Filtry na vodu zachytávají mechanické nečistoty, zatímco úpravny vody odstraňují ve vodě rozpuštěné látky (například chlór, železo a mangan nebo dusičnany a dusitany).

Filtrace a úprava vody může probíhat buď pouze na některém z kohoutků, nebo na vstupu, tedy v celém objektu.  

Mechanické filtry na vodu

Filtrace vody slouží výhradně pro odstranění mechanických nečistot, jako jsou částečky písku, rzi nebo mikroplasty. Vybírejte takovou hustotu filtračního sítka, která odpovídá velikosti částic. Zbytečně vyšší hustota by vedla k častějšímu zanášení sítka.

Filtr na chlorovanou vodu

Chlor se běžně používá k dezinfekci vody, kterou tak účinně zbavuje bakterií a virů. Zároveň však může mít negativní vliv na její chuť. Citlivějším jedincům pak může způsobovat ekzémy a další kožní problémy.

K odstranění chloru se používá filtr na vodu s aktivním uhlím, který zachytává většinu chemických příměsí. Kromě chloru dokáže uhlíkový filtr odstranit také zbytky léčiv a dalších látek, které se běžně v pitné vodě vyskytují.

Filtry na vodu s obsahem dusičnanů a dusitanů

Zejména v zemědělských oblastech pronikají do zdrojů vody zbytky nebezpečných průmyslových hnojiv, jejichž součástí jsou dusičnany a dusitany. Takto znečištěná voda může zvlášť u dětí a citlivých jedinců způsobovat snižování hladiny hemoglobinu v krvi nebo zhoubné bujení buněk. K odstranění dusičnanů a dusitanů z pitné vody slouží tzv. anexové filtry.

Filtry na tvrdou vody

Tvrdá voda je postrachem mnoha domácností. Vyznačuje se zvýšeným obsahem vápníku a hořčíku, což jsou minerály, které sice neškodí našemu zdraví, mohou ale poškodit domácí spotřebiče, rozvody a vodovodní baterie. S tímto problémem si snadno poradí filtry na změkčení vody neboli změkčovače vody, které tyto minerály zachytávají a zabraňují tak usazování vodního kamene.

Vzhledem k tomu, že vápník i hořčík jsou pro naše zdraví naopak prospěšné, doporučuje se instalovat změkčovače vody pouze před spotřebiče, které chceme ochránit před vodním kamenem.

Filtry na železitou vodu

Jestliže vám z kohoutku teče rezavá voda, má s největší pravděpodobností zvýšený obsah železa a manganu. Ačkoliv ani tyto minerály nepředstavují hrozbu pro naše zdraví, zvyšují riziko zanášení potrubí a baterií, zabarvují vodu a způsobují její kovovou příchuť. Řešením jsou filtry na železitou vodu, tzv. odželezňovače vody.

Dezinfekce vody

Pokud čerpáte vodu ze studny, je třeba myslet také na její dezinfekci, která ji účinně zbaví bakterií, virů a dalších mikroorganismů. Studniční voda se nejčastěji dezinfikuje chemicky (zpravidla chlorem) nebo pomocí UV lamp.

Účinnou dezinfekcí vody je i převaření, které lze ale doporučit pouze při krátkodobé kontaminaci vody. Vodu je nutné uvést do varu po dobu minimálně jedné minuty, poté je bezpečná a vhodná ke konzumaci.

Proč se vyvarovat reverzní osmózy?

Možná jste se už setkali s filtračním zařízením, kterému se říká reverzní osmóza. Tento přístroj zbavuje vodu naprosto všech rozpuštěných látek, což se na první pohled zdá jako univerzální řešení všech problémů s kvalitou vody. Reverzní osmóza ale z vody odstraňuje i životně důležité minerály a vytváří tak v podstatě destilovanou vodu, jejíž konzumace je prokázaným zdravotním rizikem.

Pozor – nezbytné koncentrace minerálních látek nedosáhnete ani tzv. remineralizací!

Nahraďte pitnou vodu tou užitkovou

Jen málokdo si umí představit život bez vody z vodovodu. Pitnou vodu té nejvyšší kvality jsme zvyklí používat nejen při vaření a osobní hygieně, ale také ke splachování, praní prádla nebo běžnému úklidu. Stejnou službu by přitom odvedla dostatečně upravená užitková voda ze studny nebo retenční nádrže.

Vlastní zdroj užitkové vody je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale také k vaší peněžence. Tím, že část pitné vody nahradíte vodou užitkovou, totiž ušetříte nemalé peníze za vodné a stočné.

Jak si zařídit vlastní zdroj užitkové vody?

vlastní zdroj vody

1. Vybudujte studnu

Tradičním zdrojem užitkové, ale i pitné vody je domácí studna. V dnešní době se budují převážně studny vrtané, které dosahují do hloubky až několika desítek metrů a starají se tak o dostatečnou zásobu vody.

K vybudování vrtané studny potřebujete:

Nezávazná poptávkaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

2. Začněte chytat dešťovku

O tom, že zadržovat dešťovou vodu na vlastním pozemku se vyplatí, není pochyb. Dešťovka je ideální na zavlažování zahrady, použít ji ale můžete i v domácnosti. Podmínkou je instalace podzemní retenční nádrže, na jejíž pořízení se však vztahuje dotace Dešťovka. S jejím vyřízením vám umíme pomoci, neváhejte se proto na nás obrátit s nezávaznou poptávkou.

Nezávazná poptávkaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

3. Recyklujte odpadní vody

Odpadní vody většinou končí v obecní kanalizaci, nemusí tomu ale tak být vždy. Pokud si k domu pořídíte domovní čistírnu odpadních vod (ČOV), můžete tzv. šedé vody (voda z umyvadel, sprch a van) přečistit a následně opět použít na zahradě nebo v domácnosti.

K instalaci domovní ČOV potřebujete:

Nezávazná poptávkaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

Shrnutí

Vlastní zdroj užitkové vody je v dnešní době skutečně k nezaplacení. Pokud byste na svém pozemku rádi vybudovali studnu, retenční nádrž na dešťovou vodu nebo domácí čistírnu odpadních vod, obraťte se na naši projekční kancelář Zakra. V našem týmu najdete autorizované inženýra vodohospodářských staveb, kteří si váš projekt vezmou s radostí na starost.

Nezávazná poptávkaMinulý měsíc jsme ve vašem okrese v okrese připravili .

- 1000

Sleva 1 000 Kč na naše služby

Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.

Chci konzultaci zdarma