Máte vyhlídnutý krásný pozemek, jenže ouha, není zasíťovaný? Nevadí. Zjistěte, jak na zasíťování pozemku s námi. Vybudování inženýrských sítí je činnost, která se provádí běžně a nejde o raketovou vědu. Co byste, ale měli vědět s jistotou je, že zasíťovat pozemek není zadarmo a ušetřené peníze za levný pozemek částečně investujete zpátky.

Co znamená zasíťování pozemku

Zasíťování pozemku je činnost, kdy typicky stavební pozemek není připojen k základní infrastruktuře nezbytné pro kvalitní bydlení. Zcela určitě se tak bavíme o: 

Zasíťování tedy de facto znamená, že se Vaše nemovitost připojí na již vybudované sítě. Pozemek bez sítí je samozřejmě výrazně levnější, než pozemky, které již mohou využívat vybudované sítě. Pokud o koupi takového pozemku uvažujete, vždy začněte tím, že si zjistíte, jak je zasíťované okolí, ať se z úspory nestane černá díra na peníze.

kontrola domácí ČOV

Jak zasíťovat pozemek

Cesta k zasíťování vede skrze 3 hlavní kroky. Prvním je zjištění možnosti se připojit na sítě, tedy jednání s konkrétním dodavatelem, kterým může být vodárna, elektrárna či plynárna a následně ve druhém kroku vytvoření projektové dokumentace a zařízení povolení. Nakonec samozřejmě přichází realizace samotné přípojky. Pojďme si představit každou z tzv. přípojek postupně.

 


Potřebuji poradit

Připojení vody: Vodovodní přípojka

Připojení se na síť vodovodu se děje pomocí vodovodní přípojky. Tu definuje zákon jako samostatnou stavbu, jejímž vlastníkem se stává vlastník pozemku. V případě nezasíťovaných pozemků se často situace neřeší přímo vodovodní přípojkou, ale předchází ji prodloužení vodovodního řadu. Jednoduše řečeno odbočení z již vybudované infrastruktury od vodáren. 

 

K vodovodní přípojce je potřeba projektová dokumentace, kterou Vám připraví autorizovaný vodohospodář. Ta je nezbytná k tomu, aby provozovatel sítě vodovodů s Vámi uzavřel smlouvu o dodávkách vody. 

Projekt vodovodní přípojky

Alternativou k vodovodní přípojce, pak je vrtaná studna. Pokud se Vám nevyplatí investovat do prodloužení vodovodního řadu, pak právě vrtaná studna je vynikající alternativou, jak si zajistit zdroj pitné a užitkové vody. Ke studně je kromě projektu, potřeba ještě hydrogeologického posudku.

 

Pokud tedy nemáte na pozemku vodu, tak nejprve zjistěte náklady na zasíťování vodovodem, pokud ekonomicky nedává smysl, pak přichází na řadu studna.

 

Připojení odpadu: Kanalizační přípojka

Příběh odpadu je podobný jako v případě vodovodní přípojky. Splašky z Vašeho bydlení však v tomto případě bude odvádět kanalizační přípojka. Její definice je upravená taktéž v zákoně o vodovodech a kanalizacích a platí pro ni stejná pravidla jako pro vodovodní přípojku.

 

I ke kanalizační přípojce tedy budete potřebovat nejprve zajistit projektovou dokumentaci. Často také platí, že na odlehlých místech nestačí jen vyhotovit přípojku, ale je potřeba nejprve prodloužit kanalizační řad. 

Projekt kanalizační přípojky

 

Nedává-li smysl zasíťování pomocí kanalizace, opět primárně z ekonomických důvodů, pak alternativou, jak situaci vyřešit je domovní čistírna odpadních vod. Ta již dnes nabízí plnohodnotnou kompenzaci kanalizační přípojky. Navíc má výhodu v tom, že za domovní ČOV lze přidat akumulační nádrž (retenční), kterou využijete pro následné zalévání zahrady. S tím, jak na to, Vám rádi poradíme.

 


Potřebuji projekt

 

Připojení elektřiny: Elektrická přípojka

I v tomto případě se zasíťování pozemku provádí pomocí přípojky, která vede elektřinu od distributora. Podle našich zkušeností zabere tento typ přípojky nejvíce času, protože distributoři nejsou zrovna nejrychlejší. Opět se nevyhnete projektové dokumentaci.

 

Prvním krokem je jednání s distributorem o možnosti napojit se na současnou síť. K tomu můžete oslovit tyto instituce:

 • ČEZ nebo podání žádosti online
 • E.ON nebo podání žádosti online
 • PRE (připojení pro 1 odběrné místo), PRE (připojení pro více odběrných míst)

 

Připojení plynu: Plynová přípojka

Nakonec samozřejmě zbývá zasíťovat pozemek plynovou přípojkou. I tentokrát jde o napojení na již vybudovaný plynovod a postup je prakticky stejný, jako v případě elektrické přípojky. Nejprve začněte u distributora.

 

Cena zasíťování pozemku

Jaká bude cena zasíťování pozemku a vyplatí se investovat do nezasíťované nemovitosti? To je klíčovou otázkou otázkou, každého potenciálního investora.

 

Našim čtenářům jsme již do detailu rozkryli náklady na zasíťování vodovodní přípojkou i kanalizační přípojkou. Pojďme si, ale všechny položky týkající se nákladů na přípojku připomenout.

cena projektu čov

U každé přípojky je potřeba vzít v úvah její délku. Sítě leží v podzemí a proto se nevyhnete výkopovým pracím, kde velmi záleží, zda se kope přes travnatou louku nebo například do pozemní komunikace. Berte tedy ceny jako orientační.

Cena za zasíťování pozemku vodou a odpadem

Náklady na zasíťování pomocí kanalizační či vodovodní přípojky jsou si velmi podobné. Vzorový ceník zahrnuje prakticky všechny položky, které budete do zasíťování pozemku investovat.

 

Cena za zasíťování pozemku elektřinou a plynem

U elektrické přípojky narozdíl od té vodovodní a kanalizační Vás čeká milé překvapení. Pokud délka přípojky nepřesáhne 50 metrů, pak veškeré náklady nese distributor. Až v případě, že potřebujete přípojku delší, budete muset sáhnout do peněženky.

 

Plynová přípojka se řídí režimem vodovodní a kanalizační přípojky. Tedy jste nuceni platit veškeré položky od projektové dokumentace až po výkopové práce a materiál. Pro představu, tak můžete nahlédnout do ceníku výše.

 

Co je potřeba k zasíťování pozemku

Všechny typy přípojek sloužící k zasíťování pozemku mají jedno společné, a to je procesem, kterým se dostanete k jejich úspěšnému získání. Čekají Vás tedy tyto kroky:

 1. Analýza současných sítí a odhad nákladů
 2. Dává-li investice smysl, pak nastupuje jednání s konkrétním distributorem o podmínkách připojení se na síť
 3. Projektová dokumentace od autorizovaných inženýrů
 4. Povolení přípojky
 5. Vybudování přípojky
 6. Podpis smlouvy s distributorem a kolaudace přípojky

Prodloužení vodovodního a kanalizačního řadu

Rádi Vám pomůžeme s jednoduchým zasíťováním pomocí přípojek (vodovodní a kanalizační), ale jsme připraveni pomoci se zasíťováním větších pozemků. Velmi často například louky, které se investor chystá proměnit v stavební parcely. V takovém případě, nejde již jen o přípojku, ale je nejprve potřeba udělat prodloužení kanalizačního či vodovodního řadu, kterým se připojíte k již vybudovaným sítím. Takovému úkonu navíc předchází geologické zaměření, které jsme schopni zprostředkovat.


  2 replies to "Jak na zasíťování pozemku"

  • Jakub Grund

   Dobrý den,
   chtěl bych se zeptat kolik by stálo “rychlým odhadem” včetně povolení a dokumentace přibližné zasíťování pozemku, který je nezasíťovaný. Vzdálenost elektrické, vodovodní a kanalizační sítě od pozemku je cca. 100 m.

   Děkuji předem za veškeré informace.

   S přáním krásného dne Ing. Jakub Grund

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Grunde, zasílám Vám nabídku na email. Děkuji a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.