Domácí čistírny odpadních vod (ČOV) patří v posledních letech ke stále častěji vyhledávaným řešením odpadů u nemovitosti. Jejich výhody oproti tradičnějším způsobům, jako je septik či žumpa, jsou nesporné. Domácí ČOV nejenže odpadní vody přečistí až z 97%, ale také ve spojení s retenční nádrží umožní využít vodu třeba pro zalévání zahrady či splachování toalety. Zajímá vás, jaká je cena domácí ČOV? 

Aktuální cena nejprodávanějších domácích čistíren odpadních vod (ČOV) 2020/21

 

Co vše zahrnuje cena domácí ČOV?

Cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV) se pohybuje v rozmezí od 30 000,- do 60 000,- bez DPH. Do finální ceny je potřeba započítat i příslušenství, které běžně nebývá součástí základní ceny.


Konzultace a nacenění domácí čistírny ZDARMA


Pořízení domácí ČOV neznamená jen koupi nové čistírny, ale i spoustu dalších nákladů, které možná nejsou na začátku vidět. Abyste mohli ČOV spustit, budete si muset projít relativně dlouhou přípravou. Pojďme si to jednoduše shrnout. Ve svém rozpočtu byste měli počítat s následujícími položkami:

  • Projekt ČOV
  • Povolení ČOV (případně inženýring)
  • Koupě domácí ČOV
  • Výkopové a stavební práce
  • Instalatérské práce

Přípravná fáze: Přemýšlíme o domácí ČOV

Pokud se nacházíte v této fázi, doporučujeme nějakou dobu věnovat výběru domovní ČOV. K tomu jsme připravili obsáhlý článek, který vám poradí, jak vybrat domovní ČOV. Nebo se jednoduše ozvěte nám, rádi vám s výběrem domácí ČOV pomůžeme.

V momentě, kdy máte vybráno, je už skutečně na čase poptat projektanta. S tím je vhodné celou situaci konzultovat, rozhodnout se, jak vypouštět přečištěné vody a případně poptat hydrogeologa.

Počítejte, že tato fáze vás vyjde na 8-12 tisíc korun.


Potřebuji projekt ČOV

Budovací fáze: Kopeme jámu

Tato fáze nastává v momentě, kdy máte hotový projekt, vybranou domácí ČOV a vyřízené povolení. Zde záleží na vás, zda vezmete do ruky krumpáč a lopatu nebo si na to raději objednáte dělníky či stavební firmu. Je potřeba připravit místo, kam bude ČOV usazena.

Finální fáze: Spuštění domácí ČOV

Ve finální fázi přichází výběr a koupě samotné čistírny. V tento moment by neměly převládat úvahy o tom, kde ušetřit. Domácí ČOV je něco, co chcete, aby vám sloužilo dlouhá léta. Navíc jde o systém, který vás zbavuje odpadu v extrémní blízkosti vašeho bydlení.

Za nás, a to nejsme výrobci a ve výsledku nám může být jedno, jakou ČOV do projektu dáme, doporučujeme koupi u jednoho z tradičních výrobců. Konkrétně neuděláte chybu, pokud sáhnete po výrobcích od společností, jako je AB Plast, ASIO, Hellstein nebo Envi-Pur.

Výhodou těchto společností je, že dokáží jednak konkurovat cenou, za druhé mají kvalitní týmy, které neustále posouvají kvalitu výrobků a procesů čištění, a zároveň jsou vám schopni poskytnout bezproblémový a kvalifikovaný servis.

Nezapomeňte na projekt domovní ČOV

Na projektovou dokumentaci se často zapomíná, resp. klienti s ní často nepočítají v původním rozpočtu. Projekt je nezbytný k tomu, aby vám úřad ČOV povolil a vy jste ji mohli začít používat.

Co taková projektová dokumentace obsahuje se dočtete v tomto článku. Rozhodně nejde o něco, co by se dalo připravit na kolenou. Na projekt je dobré počítat minimálně s 6 000,-. Za zvážení pak také stojí, zda si k projektu neobjednat vyřízení veškerých povolení a oficialit.

Jde o práci, která vás bude trápit 2-4 měsíce, relativně byrokratický proces, plný dokládání různých dokumentů, prohlášení atd. Koneckonců to, jak získat povolení k domovní ČOV, jsme sepsali v tomto článku.


Konzultace a nacenění domácí čistírny ZDARMA


Cena domácí ČOV – srovnání

Pro naše klienty a čtenáře jsme připravili přehledné srovnání domácích ČOV. Jednoduše můžete porovnat pět nejčastěji vybíraných domácích čistíren našich klientů a zjistit, jaká je cena domácí ČOV, která by se vám líbila.. Pokud byste potřebovali pomoci s výběrem nebo projektem, neváhejte se na nás obrátit.

 

Nejnovější srovnání domovních čistíren odpadních vod

domovní čistírna odpadních vod - srovnání

 


Potřebuji projekt ČOV

Jaká je cena domácí čistírny odpadních vod na klíč

Zatím jsme psali o situaci a nákladech v případě, kdy si domácí čistírnu odpadních vod budujete svépomocí. Na trhu však existuje varianta zbudování domovní čističky odpadních vod na klíč.

Část klientů dokonce takové řešení vyhledává, protože je zbaví veškerých starostí, ať už s projektem domovní čistírny odpadních či s povolením čistírny, ale hlavně samotnou stavbou. Na druhé straně si, ale často neuvědomí o kolik nákladnější taková stavba je. Podívejme na kalkulaci ceny domovní čov na klíč, kterou nám zaslal ke konzultaci jeden z našich klientů:

Jak je patrné, tak z realizace čistírny na klíč se pak stává relativně nákladná položka, se kterou málokdo na začátku počítá.

Kolik ušetřím na ceně svépomocí

Pojďme si udělat reálný odhad ceny domácí čistírny odpadních vod, podle vzorové kalkulace. Nejprve, ale pro Vaši představu přiblížíme, co vlastně znamená zbudovat ČOV svépomocí, a že se skutečně není čeho bát.

cena domácí čistírny odpadních vod na klíč a svépomocí

1) Výkopové práce

Prvním krokem je příprava jámy a místa pro položení potrubí. Zde ideálně užijete bagr, protože hloubka jámy bude minimálně 2 metry a šířka taktéž. Zapůjčení bagru i s bagristou na den vyjde orientačně v rozpětí 5 000,- až 10 000,-.

2) Betonový poklad

Velkou výhodou je, že většina moderních domácích čistíren odpadních vod je samonosných, tudíž je nutné vybetonovat jen základovou desku. Ta se dělá 15 až 20 cm vysoká. Počítejme tedy, že jde o 4m2, kdy cena bude orientačně 4 000,-.

3) Usazení čistírny

Po zatvrdnutí desky Vás čeká její usazení. Protože váží domovní čistírna kolem 200 kilo je dobré pozvat 2 sousedy a svépomocí ji opatrně usadit.

4) Zprovoznění čistírny odpadních vod

Pak již jen chybí její zprovoznění, to bývá buď v ceně čističky nebo počítejte orientačně 2 000,-

Srovnání ceny domácí čistírny odpadních vod svépomocí a na klíč

cena domovní čistírny odpadních vod na klíč a svépomocí

Určitě se teď na nás bude někdo zlobit, že jsme zapomněli to a to, a že nějaký konkrétní náklad byl větší a jiný nižší. Nicméně naším cílem bylo ukázat, že realizace svépomocí sice není tak bez starostí jako na klíč, ale můžete ušetřit až 50% z ceny domácí čistírny odpadních vod.

Nejčastější dotazy na téma „cena domácí čističky odpadních vod“

Na co si dát pozor u základní ceny domovní čističky

Základní cena domácí čističky odpadních vod většinou zahrnuje pouze skelet. V ceně se ve většině případů nepromítá náklad za dopravu a zprovoznění. Doporučujeme si také zjistit, co všechno je v základní ceně obsaženo, typicky: víko a dmychadlo.

Jak zjistím finální cenu domácí čistírny

Nejlepší způsob je oslovit přímo výrobce. My doporučujeme společnost ASIO a ABPlast. Popište jim, co přesně od své čističky očekáváte a požádejte o nezávislou kalkulaci. Buďte připraveni, že cena se od základní může lišit až 40%.

Vyplatí se koupit nejlevnější čistička odpadních vod na trhu

To nedoporučujeme. Domácí čistírna není kus oblečení, který za čas zahodíme. Jde o výrobek, který s Vámi může být desítky let. Má za úkol chránit jednak přírodu a také Vaše zdraví. Nedoporučujeme šetřit jednotky tisíc na výrobku čistícím odpadní vod.

Poraďte mi nejlepší domácí ČOV v poměru „cena vs. výkon“

To není jednoduchá otázka a nemá jasného vítěze. Pokud bych si vybíral čistírnu v této tobě, volil bych mezi Monocompem od ASIO a AT6 od ABPlast.


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.