Jak si poradit s prohlubujícím se suchem a úbytkem vody v krajině? Jedním z nejefektivnějších řešení je pořídit si retenční nádrž, která pojme několik kubíků dešťové vody a zajistí vám dostatečné zásoby pro zálivku zahrady nebo napuštění bazénu. Jaký materiál retenční nádrže ale vybrat? Je lepší plastová, betonová nebo sklokeramická?  

Materiál retenční nádrže

materiál retenční nádrže

Materiál retenční nádrže se do značné míry podepisuje na jejich vlastnostech, kvalitě a koneckonců i ceně, kterou za nádrž zaplatíte. Podle té byste se ale při výběru nádrže primárně orientovat neměli. Co byste měli naopak zohlednit, je typ podloží a přítomnost (případně hloubka) spodní vody na vašem pozemku. 

Přítomnost spodní vody

Nebezpečí vysoké hladiny spodní vody tkví v tom, že dokáže narušit stabilitu retenční nádrže. A to do takové míry, že může vést až k jejímu zborcení. Jestliže víte, že se na vašem pozemku spodní voda nachází, váš výběr retenční nádrže se automaticky zužuje buď na nádrž plastovou (ta musí být buď opatřena dvěma plášti, nebo je nutné ji při instalaci obetonovat), nebo  betonovou.

Plastová retenční nádrž na vodu

S plastovou variantou nádrží na dešťovou vodu se setkáte pravděpodobně nejčastěji. Důvodem je jejich variabilita a široké možnosti přizpůsobení rozlišným podmínkám a požadavkům. Plastové nádrže tak mohou být monolitické, svařované, samonosné nebo dvouplášťové. 

materiál retenční nádrže

 • Monolitické plastové nádrže – jak název napovídá, monolitické nádrže jsou zhotovené z jednoho jediného kusu plastu. Nehrozí tak závada na svárech, popraskání nebo špatné těsnění.
 • Svařované plastové nádrže – na první pohled vás potěší jejich nízká cena, kterou byste se ale neměli nechat zmást. Nádrže jsou náchylné k popraskání v místech svárů, přičemž se jedná o vadu, na kterou se nevztahuje reklamace. Zabránit tomu lze pouze obetonováním nádrže, čímž se z původně relativně levného řešení stává řešení poměrně nákladné.
 • Samonosné plastové nádrže – snadno a rychle se instalují, aniž by vyžadovaly obetonování. Jejich instalace je vhodná především v místech s klasickým podložím (zemina obsahující kameny a kamínky) bez přítomnosti spodní vody.
 • Dvouplášťové plastové nádrž – jsou konstruované tak, aby se daly bez problémů instalovat i do míst s výskytem spodní vody. Vyhovuje jim především jílovité nebo písčité podloží.

Betonové nádrže na vodu

U betonových nádrží asi nikoho nepřekvapí jejich vysoká hmotnost, která se promítne i do výsledné ceny, kterou za nádrž zaplatíte. Prodraží se vám nejen doprava těžké nádrže, ale i její samotná instalace, která se neobejde bez pomoci jeřábu. Přiznat jim ale musíme i některé výhody, mezi něž patří především vysoká statická únosnost (nemusíte se je bát instalovat i do pojezdových ploch) a odolnost vůči spodní vodě. 

Sklolaminátové nádrže na vodu

Mezi nesporné výhody sklolaminátových nádrží na vodu patří to, že jsou díky použitému materiálu relativně odolné, pružné a lehké. Další pozitiva jim už ale přiznat nemůžeme. Bývají opatřené poměrně úzkým vstupem, který značně ztěžuje pravidelnou údržbu, a sklolaminátový materiál retenční nádrže má navíc tendenci čas od času popraskat. Nejen že vás střepy mohou zranit, ale ještě k tomu vás čeká poměrně nákladná a náročná oprava. Narozdíl od betonových nádrží se v tomto případě nedá mluvit ani o statické únosnosti.

Samonosná, nebo obetonovaná nádrž?

Samonosné retenční nádrže vás většinou potěší nejen příznivou cenou, ale také snadnou instalací. Nevyžadují totiž zapuštění do betonu a v podstatě se pouze usadí do vyhloubeného prostoru a zasypou zeminou. Použít se ale dají pouze v lokalitách bez výskytu spodní vody a s minimem jílovité zeminy.

Oproti tomu nádrže určené k obetonování můžete instalovat i do míst s vysokým výskytem jílu, do velké hloubky nebo v případě, že potřebujete, aby nádrž měla vysokou statickou únosnost – neboli aby se přes ni dalo jezdit.

Proč si pořídit retenční nádrž na dešťovou vodu?

nádrž na vodu

 • ekologické využití dešťové vody 
 • snížení výdajů za stáčenou vodu
 • dostatek užitkové vody i během období sucha
 • celoroční využívání vody (při instalace nádrže do nezámrzné hloubky)
 • možnost získání pitné vody pomocí filtrace

Plechové sudy a barely jsou dlouholetým evergreenem, pokud jde o zachytávání dešťové vody na pozemku. Kromě nízkých pořizovacích nákladů a snadnému systému (barel v podstatě stačí postavit pod okap) se ale setkáte se samými negativy – voda se v sudu rychle kazí, její hladina láká komáry a objem většinou není dostatečný na to, aby poskytl potřebné množství vody několik suchých dní po sobě. Nemluvě o tom, že jen co teplota klesne pod nulu, voda není nijak chráněná před zamrznutím.

Kdy je vhodné pořídit si retenční nádrž na dešťovou vodu?

 • Běžné barely na zachytávání dešťové vody pro vaše účely nejsou dostačující, jelikož mají malý objem nebo se v nich voda rychle kazí.
 • Máte obavy, že během suchých letních měsíců nebudete mít dostatek užitkové vody k zalévání zahrady.
 • Rádi byste ve své domácnosti využívali ekologický zdroj vody.
 • Rádi byste snížili své výdaje za stáčenou vodu.

Jakou zvolit velikost retenční nádrže?

Retenční nádrže jsou uzpůsobené tak, aby vám zajistily zásobu užitkové vody po dobu až tří týdnů. Konkrétní objem retenční nádrže se přitom odvíjí hned od několika faktorů, mezi něž patří plocha střechy, ze které je voda do nádrže odváděna, a průměrný roční úhrn srážek v dané lokalitě. Zohlednit byste ale měli také plochu zahrady, kterou budete zavlažovat, a případně i další využití akumulované vody v domácnosti. Jakou velikost retenční nádrže zvolit a jak ji vypočítat, jsme pro vás rozebrali v tomto článku.

Kam nádrž umístit?

Nadzemní, nebo podzemní nádrž? Věčná otázka, na kterou jsme se vám pokusili odpovědět v jednom z našich předešlých článků. Jestliže vaše volba padne na podzemní retenční nádrž, nemusíte se bát o kvalitu akumulované vody. Nízká teplota a absence slunečního záření zajistí, že se voda ani po třech týdnech nezkazí. Při instalaci nádrže do nezámrzné hloubky vám navíc nic nebrání v tom, abyste užitkovou vodu čerpali a využívali celoročně. 

Jak využít srážkovou vodu?

Podstatnou výhodou retenčních nádrží oproti klasickým plechovým sudům je možnost využití akumulované srážkové vody nejen na zahradě, ale i v domácnosti. K běžným každodenním úkonům, jako je splachování toalety, praní prádla nebo mytí podlahy, už nemusíte zbytečně plýtvat pitnou vodu z vodovodu. Podmínkou je zajištění zcela odděleného rozvodu užitkové vody. Výsledkem je ale dobrý pocit z toho, že šetříte nejen zdroje pitné vody, ale také své finance. 

Získejte dotaci na retenční nádrž

dotace na retenční nádržVýznamnou část nákladů spojených s pořízením retenční nádrže můžete stále ještě ušetřit díky dotačnímu programu Dešťovka. Jak program funguje a jak díky němu máte možnost získat až 50 % způsobilých výdajů zpět, se dozvíte v článku: Jak získat dotaci na retenční nádrž? 

Jednou z podmínek k vyplacení dotace je doložení projektové dokumentace. S vypracováním projektů retenčních nádrží v rámci dotačního programu Dešťovka máme v Zakra.cz bohaté zkušenosti. Neváhejte nás kontaktovat a využít první konzultaci zdarma.

 

Přeměňte starý septik v nádrž na vodu

Nachází se na vašem pozemku nepoužívaný septik nebo žumpa? V tom případě vám nic nebrání v tom, důkladně nádrž vyčistit, vydezinfikovat, opatřit hydroizolací a následně ji začít využívat k akumulaci dešťovky. Výhodou je, že i na přestavbu starého septiku za účelem jímání srážkové vody se vztahuje dotační program Dešťovka. Celý proces přestavby jsme podrobně rozebrali v článku: Co se zrušeným septikem? 

Mohlo by vás také zajímat:


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.