Trápí vás, jak vyřešit odpad u vaší nemovitosti a nemáte možnost se připojit ke kanalizaci? Pak se, pomineme-li zastaralou žumpu, nabízí dva způsoby, jak situaci vyřešit. Domovní čistírna odpadních vod  (ČOV) nebo septik s biofiltrem. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy vybrat jakou variantu se dozvíte v tomto článku.

Co je domovní čistírna odpadních vod a jak funguje

Domovní čistírna odpadních vod neboli zlidověle ČOV je zařízení připomínající plastový válec, uvnitř něhož dochází pomocí mechanických a biologických procesů k čištění odpadní vody. 

domovní čistírna odpadních vod
ukázka domácí čistírna odpadních vod

Dnešním standardem na trhu jsou tříkomorové čistírny odpadních vod pracující na principu aerobního čištění, tedy za pomocí bakterií, kterým kromě odpadu z domácnosti dodává palivo dmychadlo, které vhání do čistírny kyslík (zvuk bublání vycházející z čistírny). V rychlosti se také můžeme podívat na proces čistícího cyklu.

Prvním krokem je nátok odpadních vod z domácnosti do čistírny, konkrétně do tzv. usazovací nádrže, kde se zbaví plovoucích a mechanických látek. Ty se pak postupně bez přístupu kyslíku (anaerobní proces) rozkládají. Takto předčištěná voda následně přetéká do další komory tzv. aktivačního prostoru. Zde si již bere slovo zmiňované dmychadlo, které do prostoru vhání kyslík a pomáhá tak biologickému (aerobnímu přečištění). Ve třetím kroku pak již voda odtéká do dosazovací nádrže, ze které už vede cesta ven. Nejčastěji do povrchových vod či do vsaku na vaší zahradě.


Potřebuji projekt ČOV

Výhody a nevýhody domovní čistírny odpadních vod

Už víme, co je domovní čistírna odpadních vod. Víme, že je také ideální náhražkou v místech, kde nelze budovat kanalizační přípojku. Avšak není všechno zlato, co se třpytí. Pojďme se podívat, na co je čistírna vhodná a kde naopak dává smysl hledat jiné řešení.

Domovní čistírna odpadních vod je nejlepší variantou tam, kde dochází k pravidelnému provozu, tedy k rodinným domům. Tím, že čistírna funguje na principu biologického čištění, je nezbytné myslet na bakterie, které potřebují pravidelnou zásobu odpadu. Delší odstávky (např. dlouhodobá dovolená) čistírnám nesvědčí a je pak často zapotřebí čistící proces restartovat. Druhou nevýhodou ve srovnání se septikem je samozřejmě spotřeba elektrické energie. Nicméně je potřeba zdůraznit, že celoroční provoz ČOV vyjde na cenu do 4 000,-.

Na druhé straně má však spoustu výhod ve srovnání s klasickou žumpou. Zajišťuje jednak možnost využití přečištěné odpadní vody pro zálivku, což oceníte zejména v případech, kdy nejste majitelem studny a nechce se vám platit účty za zalévání zahrady. Zároveň nabízí nejdokonalejší možnosti přečištění (pokud nelze vybudovat kanalizační přípojku). Je i velmi jednoduchá na obsluhu a dnešní řídící jednotky nabízejí prakticky bezstarostný komfort. Navíc vám čistírna umožňuje vybrat si pozemek pro bydlení, kde chcete a nemusíte brát ohledy na vybudovaný kanalizační řad. 

Co je septik a jak funguje

Obecně se septik od čistírny zas tolik neliší. I septik funguje na principu tří komor, kde dochází k cirkulaci odpadních vod a postupnému odstraňování pevných částic. Avšak v septiku nenajdete dmychadlo a místo, kde by docházelo k aerobnímu čištění. Samotný septik tak není schopen dosáhnout vysoké kvality přečištění, na které jsme zvyklí u domovních čistíren odpadních vod.

Proto se dnes standardně k septiku dokupuje filtr. Nejčastěji se můžete setkat se zemním filtrem (typicky pískový) nebo bio-flitrem, který je schopen zajistit podobnou kvalitu přečištění jakou nabízí čistírna. 

septik vs. čov

Výhody a nevýhody septiku

Jednoznačnou výhodou septiku je nezávislost na elektrické energie. Z pohledu spotřeby vás nebude septik nic stát. Samozřejmě vás čeká náklad na vývoz kalu, ale ten je i u čistíren. Druhou nespornou výhodou, pak je schopnost odolat nepravidelnému provozu, tím že septik nespoléhá na bakterie, tak si lehce poradí s nárazovým zatížením.

Velkou nevýhodou septiku jsou jeho rozměry. Počítejte, že na pozemku musíte mít dostatek místa, jak pro septik samotný, tak pro biologický filtr. U výkopových prací se tak zcela určitě více zapotíte. Za nevýhodu lze považovat i investici do obnovy filtru, ten vydrží v řádu 5 až 8 let a nový vás přijde na 15 000 až 25 000,-, podle typu a výrobce. 


Potřebuji projekt septiku

Srovnání domovní čistírny se septikem

Stále se nemůžete rozhodnout, zda je pro vaše účely vhodnější domovní čistírna odpadních vod nebo septik? Třeba vám pomůže naše srovnání. Pokud budete mít i tak nějaké další otázky, neváhejte se na nás obrátit.


  2 replies to "Je lepší čistírna odpadních vod nebo septik s bio-filtrem?"

  • Tom Hans

   Dobry den,
   v textu clanku uvadite, ze provoz COV je do 2000/rok. V zaverecne tabulce mate 4000/rok. Prehodil jste cisla v tabulce, nebo jste udelal chybu v clanku?

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    děkujeme za postřeh. V textu šlo o překlep. Provoz ČOV vyjde o něco dráž než provoz septiku, ale jak píšeme, každý výrobek je se hodí jinde. Ještě jednou děkujeme z pozorné čtení:-)

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.