Chcete vyměnit nevyhovující žumpu za moderní septik a zjistili jste, že budete potřebovat projektovou dokumentaci? Nebo si chcete k nové chatě vybudovat modernější řešení likvidace odpadních vod? Nebojte se, poradíme vám, co vše projekt septiku obnáší.

Co je septik

Septik je nejčastěji tříkomorová jímka, ve které dochází k čištění odpadních vod. Běžně se prodává tříkomorový septik s biologickým nebo zemním filtrem, který výrazně zvyšuje kvalitu čistícího mechanismu. Díky tomu můžete přečištěné vody ze septiku vypouštět do vod povrchových, podzemních a případně do veřejné kanalizace neukončené obecní čistírnou.

 

tříkomorový septik
Tříkomorový septik je moderní náhradou jímky (neboli žumpy). Odpadní vody totiž rovnou čistí a vy je tak můžete nechat zasakovat na svém pozemku, aniž byste septik museli vyvážet.

Jak funguje septik

Tříkomorový septik funguje tak, že odpadní vody protékají postupně jednotlivými komorami, kde dochází k procesu čištění pomocí biomechanických procesů.

V první komoře dochází k oddělení největších pevných částic, které se nachází v odpadní vodě. V momentě, kdy se naplní hladina první komory septiku, přeteče odpadní voda do druhé komory. Zde dochází k sedimentaci a k rozkladu většiny kalu (usazenin). Třetí komora již obsahuje předčištěné vody, nicméně proces z předchozích dvou komor se opakuje.

jak funguje septik
Odpadní voda postupně prochází třemi komorami septiku, kde je zbavována nečistot pomocí biologicko-mechanických procesů

Aby mohly být odpadní vody bezpečně likvidovány a neobsahovaly například vysoké množství amoniaku, prochází přečištěné vody ještě biologickým filtrem, kde se za pomoci bakterií likvidují zbylé odpadní látky. Následně je možné odpadní vody likvidovat vsakem či vypouštěním do povrchových vod.

Potřebujete projekt septiku?

Realizace septiku je možná pouze v případě, že ji schválí příslušný úřad na základě projektové dokumentace od autorizovaného inženýra. Tato povinnost vychází ze zákona č.254/2001 Sb. o vodách, který v § 55 vymezuje vodní díla,. V prvním odstavci pod písmem c), se dočtete, že vodním dílem jsou:

“ stavby vodovodních řadů a vodárenských objektů včetně úpraven vody, kanalizačních stok, kanalizačních objektů, čistíren odpadních vod, jakož i stavby k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizací” 

Povinnost zpracovávat projektovou dokumentaci pro stavební a vodoprávní úřad k vodním dílům, pak vychází ze zákona č. 360/1992 Sb. o výkonu povolání autorizovaných architektů a autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů.

Projekt tříkomorového septiku je soubor dokumentace s předepsaným obsahem. Projekt septiku musí připravit autorizovaný vodohospodář, protože septik stejně jako čistička je podle zákona č.254/2001 Sb. považován za vodní dílo.

Pokud ještě nemáte projekt septiku, stačí nám napsat a my si ho s radostí vezmeme na starost.

projekt septiku
Projekt septiku je nutným dokumentem, který předkládáte úřadům, když chcete žádat o povolení se stavbou septiku

Kolik stojí projekt septiku

Projekt septiku patří mezi jednodušší typ projektů. Na trhu najdete různé částky, ale rozhodně byste se neměli dostat nad cenu 15 000,-. Naši projektanti vám projekt septiku vypracují za 10 990,- včetně DPH, jde tedy o finální cenu, včetně všech případných úprav. Získáte tak kompletní projektovou dokumentaci připravenou pro jednání s úřady.


Potřebuji projekt

Cena projektu septiku

Jak dlouho se čeká na projekt septiku

Za jak dlouho budete projekt septiku držet v rukou? Záleží především na kapacitě projektanta a také, zda je potřeba hydrogeologický posudek (ten potřebujete v případě, že chcete přečištěnou vodu ze septiku nechat zasakovat na svém pozemku). Pokud má ale projektant čas a obdrží od vás veškeré potřebné podklady, měl by projekt bez problémů zvládnout během 5 pracovních dnů.

Povolení septiku

S projektem septiku v ruce si už můžete zažádat o povolení s jeho stavbou. Vodní zákon (254/2001 Sb.) řadí septik mezi vodní díla a k jeho legálnímu využívání je tedy potřeba povolit septik ohlášením nebo vodoprávním řízením.

Ohlášení septiku

Ohlášení je kratším typem řízení a v dnešní době často preferovaným. Na druhou stranu přenáší některé povinnosti na stranu investora, tedy vás. U ohlášení si budete muset například zajistit stavební dozor nebo sám sehnat souhlasy sousedů.

projekt septiku
Ohlášení, nebo vodoprávní řízení? Povolit septiku lze dvojím způsobem

Povolení septiku vodoprávním řízením

Povolení septiku klasickým způsobem (vodoprávním řízením) trvá sice déle, většinu dokumentů si ale obstará sám úřad. Nevýhodou tohoto typu řízení je především omezená platnost povolení, kdy jej vodoprávní úřad udělí maximálně na 10 let a následně se musí žádat o prodloužení platnosti.

Srovnání ohlášení a vodoprávního řízení pro povolení septiku

Další zdroje k povolení septiku

Vzhledem k tomu, že povolení septiku je totožné jako povolení domovní čističky odpadních vod, doporučujeme vám přečíst si i naše další články:

Septik na klíč

Septik na klíč je stále oblíbenějším řešením mnoha našich klientů. A co přesně se pod touto službou skrývá? Dodavatelská firma, která septik na klíč poskytuje, se postará doslova o všechno – od dodání septiku přes vypracování projektu, získání povolení až po stavbu septiku na vašem pozemku.

Řešení na klíč ocení zvláště ti, kdo celé realizaci chtějí dát minimum času a nechtějí se o nic starat. Pokud hledáte takovéto řešení, doporučujeme si nejprve přečíst článek o domovní ČOV na klíč.

septik na klíč
Služba septik na klíč vám ušetří čas i starosti. Co vám naopak neušetří, jsou peníze.

Cena septiku na klíč

Řešení na klíč je sice velmi pohodlné, v některých případech vás ale může vyjít podstatně dráž, než když byste si vše zařídili svépomocí. Takto vypadá vzorová kalkulace služby domovní ČOV na klíč, kterou nám zaslal jeden z našich klientů:

V případě septiku bude cena obdobná, ne-li vyšší, protože s instalací septiku se zpravidla pojí rozsáhlejší výkopové práce.

Septik, nebo jímka?

Téměř ve všech myslitelných případech je vhodnějším řešením likvidace odpadních vod moderní tříkomorový septik s filtrem. Jímka (lidově žumpa) odpadní vodu pouze shromažďuje a po určitém čase je potřeba ji vyvézt. Vývoz žumpy vás ale vyjde draho – u trvale obydleného rodinného domu se jedná o ekonomicky naprosto nevyhovující řešení.

TIP: Přečtěte si, jaká je cena za vývoz žumpy.

Rozdíl mezi septikem a jímkou tkví především v tom, že septik odpadní vodu zároveň čistí. Pokud je navíc vybavený filtrem, můžete vodu nechat následně zasakovat na svém pozemku a vývoz septiku tak už neřešíte.

septik nebo jímka
Moderní septik je téměř vždy lepším řešením než zastaralá jímka, kterou musíte neustále vyvážet

Je lepší ČOV, nebo septik?

Uvažujete, zda je vhodnější pořídit si na svůj pozemek domovní čističku odpadních vod, nebo septik? Obecně lze říci, že domovní ČOV poskytuje vyšší kvalitu přečištění a je vhodná k trvale obydleným objektům, jako jsou rodinné domy. Je však závislá na pravidelném přísunu odpadu, aby biologické reakce probíhaly bez problémů, a navíc spotřebovává elektřinu.

Septik je tak velmi vhodný primárně ve dvou případech:

 • Chcete ho užívat na netrvale obydlených místech, typicky na chalupě nebo chatě.
 • Víte, že vaše nemovitost bude v blízké době napojena na centrální čistírnu odpadních vod.

Naopak septik nedoporučujeme tam, kde má sloužit jako dlouhodobé řešení k trvalému bydlení. Pokud nemáte možnost napojit se na obecní kanalizaci, pak určitě volte domovní čistírnu.

Srovnání septiku a domovní čistírny odpadních vod (ČOV)

Projekt septiku: Shrnutí

Dnešní moderní septiky nabízí kvalitní řešení likvidace odpadních vod a zcela jistě byste jim měli dát přednost před zastaralou jímkou. Tříkomorový septik najde své místo na chatě či chalupě, kterou neobýváte trvale, jelikož si skvěle poradí s nepravidelným přísunem odpadních vod.

Nezapomeňte, že bez projektu septiku se neobejdete a raději si včas najděte spolehlivého projektanta. Ozvěte se nám a my pro vás projekt rádi vypracujeme.


Kontaktujte nás

Mohlo by vás také zajímat:


  12 replies to "Projekt septiku: Vše, co potřebujete vědět"

  • Profilový obrázek Jakub

   Dobrý den, plánujeme stavbu RD v obci, kde je kanalizace, která je zakončena biologickým rybníkem (nikoli obecní ČOV) . Může být septik s přepadem do této kanalizace povolen stavebním úřadem společně s rodinným domem a pouze se to dá k vyjádření na vodopravní Úřad k vypouštění vod do kanalizace? Nebo je potřeba samostatně povolení na RD a samostatné povolení na septik?
   Díky za odpověď.

  • Profilový obrázek Vlasta Stranevová

   Dobrý den, bydlím v RD po rodičích, chtěla bych vyřešit připojení ke kanalizaci,nebo opravit žumpu. Prosím o radu na koho se obrátit. Za odpověď děkuji Vlasta Stranevova

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den paní Stranevová,

    Děkuji za Váš komentář a poptávku. V pondělí se s Vámi spojí kolega projektant a navrhne Vám ideálně řešení.

    Přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Miroslav

   Dobrý den, chtěl bych se informovat především na cenu nového septiku, ke staršímu rodinnému domu. Původní septik cca léta páňe 1900 prosakuje a zřítila se jedna ze zděných překážek. Čím začít a jaké povolení jsou potřeba vyřídit před přestavbou?? Děkuji za odpověď

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Děkujeme za dotaz. Odpověď, zasílám do emailu.
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Dušan

   Dobrý den, koupili jsme RD (chalupu). V obci je kanalizace, nicméně obec jaksi nemůže dohledat plány 😀 Připojení co jsme si zjišťovali, je možné pouze přes pozemek souseda, nebo přes potok do výše položeného místa (asi by se muselo přečerpávat). RD chceme užívat rekreačně, případně pronajímat k rekreaci. Je možno zřídit si septik a vpouštět jej do potoka na hranici pozemku?

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Děkujeme za dotaz, mohl bych vás požádat o zaslání bližších informací, především katastrální území na email: kraus@zakra.cz?

    Moc děkuji a přeji úspěšný vstup do nového roku,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Lenka

   Dobrý den,
   chystáme se postavit si mobilní bydlení z unimo buněk. Právě řešíme odpad. Rádi bychom na jednom místě setrvali minimálně tři roky.
   Doporučil byste nám nějaké řešení?
   Na stavbu mobilního bydlení není třeba stavební povolení, myslíte si, že by to mohl být problém pro získání povolení ke stavbě ČOV (pokud bychom se pro ni rozhodli)?
   Děkuji.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    bohužel z naší zkušenosti úřady nepovolí k mobilheimu čistírnu. Typicky požadují jímku na vyvážení.

    Děkuji za dotaz a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Josef Příhoda

   Zdravím vás Pane Kraus mám rodinný dům a stou starou žumpou je to katastrofa potřebuji nutně nějaké řešení. S pozdravem Josef Příhoda

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Příhodo,

    Moc děkujeme za komentář, kolegyně Vás budou, co nejdříve kontaktovat.

    Děkuji a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.