Zajímá vás, proč pořídit septik a jak? Vlastníte víkendovou chatu nebo chalupu a řešíte, jak naložit s odpadními vodami? Z ekologického i ekonomického hlediska je ideálním řešením pořídit si na chatu septik. Narozdíl od čističky odpadních vod si totiž poradí i s nepravidelným provozem. 

Co je septik

Septik je vodotěsná nádoba, ve které se akumulují a čistí odpadní vody z vaší domácnosti. Nádrž bývá nejčastěji plastová, může mít kulatý či hranatý tvar a tvoří jí dvě až tři komory, mezi kterými voda protéká. Obecně platí, že čím více komor, tím lépe – usadí se v nich více kalu a proces čištění je tak účinnější. 

Proč vybrat septik na chatu

 1. K čištění nepotřebuje elektřinu
 2. Nehrozí za něj pokuta, jako v případě žumpy
 3. Přečištěné vody je možné vsakovat
 4. Ušetří za vývoz odpadních vod
 5. Na rozdíl od domovní čistírny si poradí s nepravidelným provozem

Jaké jsou další alternativy k septiku na chatu

Vlastníte jakékoliv rekreační zařízení, které obýváte pouze pár dnů či týdnů v roce? Pak se vám nabízí celkem tři možnosti, jak nakládat s odpadními vodami:

septik na chatu
Jak likvidovat odpadní vody na chatě nebo chalupě? Vsaďte na septik s filtrem.
 • Kanalizační přípojka – Pokud se vám nabízí připojení k obecní kanalizaci, jednodušší řešení své situace nenaleznete. O této možnosti vás jistě dokáží informovat starousedlíci, sousedé nebo stavební úřad. 
 • Jímka (neboli žumpa) – Klasické řešení likvidace odpadních vod, které je dodnes k vidění u mnoha nemovitostí. Sice vás potěší nízkou pořizovací cenou, na druhou stranu musíte její obsah jednou za čas nechat vyvézt fekálním vozem. V současnosti se jedná o nejméně moderní řešení likvidace odpadních vod.
 • Domovní čistírna odpadních vod – hodí se spíše k rodinným domům a trvale obydleným chatám

Septik na chatu = ideální řešení

Proč byste na chatu měli pořídit právě septik? Jedna z jeho hlavních výhod tkví v tom, že si dokáže hravě poradit s nepravidelným provozem a zátěží – tím se významně liší od domovní čistírny odpadních vod. Zároveň funguje bez spotřeby energie, což se pozitivně promítne do vašich účtu za elektřinu. Rozhodně vám doporučujeme investovat do septiku s filtrem – přečištěnou vodu budete moct vypouštět do přímo na svém pozemku. V opačném případě by voda ze septiku odtékala do jímky a pravidelnému vyvážení splašek byste se tak nevyhnuli.

Zajímá vás, jak funguje tříkomorový septik? Přečtěte si náš článek.

Kde koupit septik na chatu za nejlepší cenu

Septik na chatu pořídíte přímo u nás. Rádi s vámi probereme vaši situaci, poradíme vám, jaké řešení ideálně zvolit a vyřešíme problém se septikem od A do Z.


Chci septik na chatu

Cena septiku

Kolik za septik zaplatíte? Cena za samotné čistící zařízení se pohybuje od 15–20 000,- bez DPH a liší se v závislosti na typu, výrobci a příslušenství, které je v ceně zahrnuto. V tabulce vidíte přehled nejznámějších produktů, se kterými se na českém trhu můžete setkat:

Z čeho se skládá cena septiku?

Na konečnou cenu, kterou za septik zaplatíte, mají ale vliv i další nezbytné položky. Nezapomeňte, že ke stavbě septiku potřebujete projekt a hydrogeologický posudek. Nějaké finance padnou také na pořízení filtru a na stavební práce.

Podrobnější pohled na cenu septiku najdete v článku: Jaká je cena za tříkomorový septik?

Hydrogeologický posudek

Pravdou je, že hydrogeologický posudek nepotřebujete vždy. Kdy tedy hydrogeologa zavolat? Pokud se chystáte přečištěnou odpadní vodu likvidovat vsakem na svém pozemku. Cena za hydrogeologický posudek se typicky pohybuje v rozmezí od 4–17 000,- bez DPH. Všem svým klientům navíc zdarma seženeme několik cenových nabídek, ze kterých si sami vyberou tu, která jim nejlépe vyhovuje.


Potřebuji posudek

Projekt septiku

Máte políčeno na septik vybavený pískovým nebo biologickým filtrem? Podle zákona takovýto septik považujeme za vodní dílo, ke kterému je nutné doložit projektovou dokumentaci. Projekt tříkomorového septiku s filtrem si musíte nechat zpracovat autorizovaným projektantem vodních staveb. Mezi ně patří i naše společnost Zakra. Pokud se obrátíte na nás, projekt septiku vám rádi vypracujeme za 9 000,- bez DPH.


Potřebuji projekt

ČOV nebo septik?

Stále ještě váháte, zda si místo septiku na chatu nepořídíte čističku odpadních vod? Obě zařízení sice fungují na podobném principu (mechanicko-biologické čištění), v mnohém se ale zásadně liší.

Domovní ČOV

čov nebo septik
Domovní čistička odpadních vod je vhodným řešením k rodinným domům.

Domovní čistírna odpadních vod vám nabízí vysokou účinnost čištění odpadních vod (až 96 %), čemuž odpovídá i její vyšší pořizovací cena. Doporučit ji ale můžeme pouze k trvale obydleným objektům, jako jsou rodinné domy, vytížená ubytovací zařízení nebo například provozovny. Velkou výhodou je, že přečištěnou vodu můžete využít k zalévání zahrady nebo ke splachování toalety a významně tak ušetřit na vodném a stočném. 

Výhody domovní ČOV:

 • vysoká účinnost čištění, bez nutnosti následného dočištění odpadních vod
 • vhodná k rodinným domům a jiným trvale obydleným objektům
 • možnost využití přečištěné vody na zahradě i v domácnosti

Nevýhody domovní ČOV:

 • vyžaduje neustálý přísun odpadních vod
 • vyžaduje pravidelnou údržbu, obsluhu a revizi 
 • spotřebovává elektrickou energii

Septik

septik na chatu
Septik se vypořádá i s nepravidelným provozem a navíc funguje bez spotřeby energie.

Na rozdíl od domovní ČOV si septik poradí s nepravidelným, nárazovým provozem. Navíc funguje bez spotřeby energie, takže má o něco nižší provozní náklady. Vhodnou volbou je pak především ve dvou případech:

 • Chcete ho užívat na netrvale obydlených místech, typicky na chatě.
 • Víte, že vaše nemovitost bude v blízké době napojena na centrální čistírnu odpadních vod.

Výhody septiku:

 • nižší provozní náklady
 • funguje bez spotřeby elektřiny
 • poradí si s nepravidelným provozem

Nevýhody septiku:

 • větší rozměry
 • nutnost dočištění odpadních vod pomocí filtru

Mohlo by vás také zajímat:

 • Jak vybrat tříkomorový septik – Zjistěte, podle čeho se orientovat při výběru septiku. S naším článkem zjistíte, jaký septik je pro vaše účely nejvhodnější.
 • Co se zrušeným septikem? – Máte na svém pozemku starý septik, který už nevyužijete? Udělejte z něj retenční nádrž na jímání dešťové vody. Poradíme vám, jak krok za krokem postupovat.
 • Vyplatí se čistička odpadních vod na chatu? – Ještě jeden pohled na to, proč domovní ČOV na chatu (nebo chalupu) nedoporučujeme. 

Už víte, proč je septik na chatu nebo chalupu nejlepším řešením? Pokud jste v článku nenašli odpověď na všechny vaše otázky,  kontaktujte nás například mailem nebo nám pod článkem zanechte komentář s vaším dotazem a my se vám obratem ozveme zpět.


Kontaktujte nás