Chcete si ke svému domu pořídit domovní čistírnu odpadních vod (ČOV), ale nevíte si rady s jejím výběrem? Pomůžeme vám zorientovat se v široké nabídce čistíren, které naleznete na českém trhu, a poskytneme vám objektivní názor na jednotlivé modely. Přečtěte si naše velké srovnání domovních čistíren odpadních vod.

Co je domácí čistírna odpadních vod

Domovní čistírna odpadních vod se zpravidla umísťuje k rodinným domům, které stojí v oblasti, kde se nevyskytuje obecní kanalizace. Kanalizační přípojka v takovém případě nepřichází v úvahu a nejlepší způsob, jak likvidovat odpadní vody, je domovní ČOV.

Jedná se o moderní zařízení, které dokáže takzvanou šedou vodu (ze sprchy, dřezu nebo po spláchnutí toalety) zbavit nečistot. S takto přečištěnou vodou můžete naložit jedním ze čtyř způsobů, z nichž nejekologičtějším je opětovné použití vody například k zálivce zahrady nebo ke splachování toalety.

srovnání domovních čistíren
Domovní ČOV se postará o likvidaci odpadních vod u rodinných domů

Přečtěte si také: 

Jak vybrat domovní ČOV

Výběr domovní čističky k rodinnému domu nepodceňujte – jedná se o relativně drahé zařízení, které by vám mělo sloužit dlouhá léta. Která kritéria byste neměli zapomenout zohlednit?

 • Místo, kde se bude čistit
 • Počet tzv. ekvivalentních osob (EO = osoba, která denně vyprodukuje cca 150 litrů vody) využívajících čističku
 • Koho bude domácí čistírna odpadních vod obsluhovat
 • Způsob vypouštění přečištěných odpadních vod
 • Legislativa, způsob povolení domovní čistírny odpadních vod (ČOV)
 • Využívání vyčištěné vody
 • Náklady na pořízení a údržbu
 • Servis a kvalita

Zajímá vás více? Přečtěte si článek, ve kterém vám radíme, jak vybrat domovní ČOV krok za krokem.

Při výběru domovní ČOV vycházejte z toho, kde bude čistička umístěný, kolik lidí ji bude využívat a jak budete nakládat s přečištěnou vodou.

Jestliže si s výběrem ČOV nevíte rady, není od věci požádat o radu někoho, kdo se v čistírnách vyzná. Pokud máte zájem, obraťte se s vašimi dotazy na nás – poradíme vám, jak bychom ve vaší konkrétní situaci postupovali.

jak vybrat domovní čov
Při výběru domovní ČOV vycházejte z počtu lidí (tzv. ekvivalentních osob), kteří rodinný dům obývají

Naše vlastní srovnání domovních čistíren odpadních vod

Abychom vám výběr ČOV zjednodušili, dali jsme dohromady srovnání domovních čistíren, se kterými máme bohaté zkušenosti. Naše srovnání domovních ČOV zahrnuje následující typy:

Víme, že ekonomická stránka věci je u našich klientů často rozhodujícím faktorem, proto jsme do našeho srovnání domovních čistíren započítali nejen pořizovací náklady, ale také náklady na provoz v prvních 10 letech.

V našem srovnání domovních čistíren se také dozvíte, který typ domácí čističky odpadních vod (ČOV) je vhodný pro vypouštění do podzemních nebo povrchových vod. Zjistíte, jak dobře čistička čistí nebo třeba jak je velká, a zda bude potřeba ji betonovat.

Srovnání domovních čistíren odpadních vod Asio, Envi-Pur a Aquatec

srovnání domovních čistíren odpadních vod
Jakou čističku vybrat? Pomůže vám naše velké srovnání

S čím vám v Zakra pomůžeme

Zakra není pouze projekční kancelář, která vám vypracuje projekt domovní ČOV na míru. My našim klientům nabízíme mnohem více – od samého začátku jsme tu pro vás a s čímkoliv vám poradíme. Nevíte, jakou čistírnu zvolit, kam ji umístit nebo jak postupovat při jejím povolování? Obraťte se na nás a máte po starostech.

Mohlo by vás také zajímat:

 • Domovní ČOV na klíč, vyplatí se? – Nechcete řešit projekt, povolení ani stavbu a instalaci ČOV? Pak by vás mohla zaujmout služba realizace domovní čistírny na klíč. Pro koho je vhodným řešením a kolik za ni zaplatíte?
 • Jak vybrat domovní ČOV – Poradíme vám, jak postupovat při výběru domovní čistírny odpadních vod, abyste byli skutečně spokojení.
 • Kolik stojí projekt domovní ČOV? – Kolik zaplatíte za projekt k čistírně? A opravdu je potřeba?

  6 replies to "Velké srovnání domovních ČOV (2019)"

  • Profilový obrázek Marta SCHWARZOVÁ

   Dobrý den, potřebuji radu ohledně domácí čističky odpadních vod.
   Před 14dny mi náhle zemřel manžel a já nyní potřebuji vyřešit možnost vypouštění vyčištěné vody z žumpy u našeho domu. Máme plastovou asi 5kubíkovou žumpu, tu velikost nevím přesně, přepaženou jednou příčkou. Necháváme jí tak 1xza 3týdny vyvážet, ale vždy to dělal manžel. Já sama to nezvládnu a tak jsme se rozhodli to vyřešit navždy čističkou. Máme vybudované potrubí (vodoteč), která končí v potoce do kterého natékají dešťové vody, jelikož náš dům je předposlední v uličce a není zde kanalizace ani vodovod a cesta je mírně klopená k nám na pozemek a veškerá povrchová voda teče přes náš pozemek. manžel to vyřešil kanály a takovým truhlíkem s mřížkou. Můžete mi prosím poradit nějakou vhodnou čističku, která by se dala napojit na stávající žumpu a vypouštěla vodu do té vodoteče. Nejlépe, čističku, která by se umístila přímo do stávající žumpy. Trvale bydlíme již jen 2 osoby, ale víkendy býváme většinou v 5-6osobách. Potřebuji komplet, tedy od dokladů a projektu pro úřady, tak výkopové práce (pokud budou potřeba), betonáž a osazení a spuštění čističky. Děkuji za vaší odpověď. M.Schwarzová

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den paní Schwarzová,

    Děkuji za Vaši důvěru, pokud jste dvě osoby, pak bych na základě našeho srovnání viz. zde: http://zakra.cz/blog/srovnani-domovnich-cov-2019/

    Doporučil výrobek společnosti ASIO Monocomp, popřípadě Aquatec. Obě zvládnou Vaši poptávku. Zároveň jsem požádal kolegu, aby se na Vás obrátil s nabídkou dalších služeb.

    Děkuji Vám za důvěru a přeji pěkný den,
    MK

  • Profilový obrázek Petr Foltanek

   Dobrý den navazuji na dnešní rozhovor čističky do zasaku a vzdálenosti mezi sebou na dešťové srážky do zasaku. Pokud je možnost v jednom kompletu. Dále bych potřeboval poradit zda se vyplatí čistička pro dvě osoby při spotřebě 150l. za den jestli tak při malém množství bude fungovat jak má. Jaké jsou shruba roční náklady provozu. Kal pokud je možné kompostovat. Mobil 602470725.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Děkuji za Váš dotaz. Kolega se s Vámi spojí a zodpoví všechny Vaše dotazy. Děkuji a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Markéta

   Dobrý den,

   chystáme se stavět menší RD (5 osob). Ráda bych se zeptala, jestli se dá ČOV řešit ještě dříve, než budeme mít projekt k RD, nebo jestli je nutné mít nejdříve projekt RD.

   Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
   S pozdravem
   Markéta

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den Markéto,

    Vybírat ČOV už můžete nyní, každopádně k projektu domovní čistírny odpadních vod budeme potřebovat projekt domu, abychom viděli, jak je v domě řešený odpad a kam se bude domácí čistička umisťovat. Rádi Vám pak připravíme projekt a vyřídíme povolení.

    Děkuji a přeji fajn den,
    Michal Kraus

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.