Chataření se znovu vrací do módy. Pokud si chce člověk kvalitně odpočinout v klidu venkova nebo zahrádkářských osad, potřebuje k tomu i nenáročnou údržbu chaty. Nikomu se nechce po náročném týdnu pracovat o víkendu na chatě. K dosažení takové bezstarostnosti je zapotřebí i ošetření odpadních vod, tak abyste nemuseli každé dva měsíce volat fekální vůz. Je ale vhodnou volbou ČOV? A hodí se vůbec čistička odpadních vod na chatu?

Možnosti likvidace odpadních vod na chatě

Likvidace odpadních vod na vaší chatě se dá řešit podobně jako v případě rodinného domu. Nabízí se tedy hned čtyři alternativy. Zcela nejjednodušším způsobem jak se bezstarostně rekreovat, je napojení na kanalizační řad. Tedy pořízení kanalizační přípojky.

Tuto možnost však nabízí pouze malé množství chat. Je k tomu zapotřebí, aby daná oblast byla zasíťovaná a vy jste tak měli možnost se připojit na již funkční řešení. To, zda lze využít kanalizační přípojku, zjistíte jednoduše telefonátem na místní stavební úřad. Pokud lze kanalizační přípojku udělat, nehledejte jinou alternativu. Máte šanci si jednou provždy vyřešit starost s odpadem.

Pokud chcete o kanalizační přípojce vědět více, přečtěte si tento článek:

Projekt kanalizační přípojky, vše co potřebujete vědět o připojení odpadu ke kanalizaci

Nebo si rovnou u nás objednejte projekt kanalizační přípojky.

Čistička odpadních vod (ČOV) jako alternativa kanalizační přípojky

V momentě, kdy začnete hledat možnosti likvidace odpadních vod, není možné abyste unikli nabídce domácích ČOV. Ty jsou velmi populární a pomáhají bydlet na místech, která jsou cenově dostupná a zároveň nejsou zasíťovaná, tedy mimo tzv. satelity.

Český trh s domácími ČOV je vyspělý a najdete zde řadu kvalitních výrobců namátkou ASIO, Envi-Pur či Hellstein. ČOV nabízí vysokou účinnost při čištění odpadních vod a navíc je možné využít přečištěné vody např. pro zálivku zahrady. Zní to až moc dobře, že? Bohužel, jak se dočtete do detailu níže, není domácí ČOV ideálním způsobem, jak likvidovat odpadní vody na místech, která nejsou trvale osídlená. Do rodinného domu je to skvělá varianta, na chatu bohužel ne. Nepravidelný provoz nesvědčí čistírnám, které ve valné většině fungují na biologickém způsobu čištění.

 

čistička odpadních vod

Klasika v podobě jímky

Stará dobrá klasika z minulého století. Vybetonovaná díra v zemi, do které odtékají splašky, pro které si jednou za čas musí přijet fekální vůz, lidově hovnocuc. Toto řešení se velmi často nachází na starých chatách a v současné době se také často rekonstruuje. Pokud chcete skutečně na chatě trávit kvalitní čas, to znamená, že nehodláte šetřit se splachováním, chcete pustit myčku a osprchovat se, tak vám z jímky (žumpy) brzy budou vstávat vlasy hrůzou na hlavě.

Jímka není ani ekologická ani ekonomická. Se splašky nic neuděláte a pokud na chatě trávíte čas, tak si raději do telefonu uložte číslo na fekální společnost. Počítejte, že vývoz vás bude stát kolem 2 000,- a budete ho volat často. Tuto variantu tak lze preferovat pouze v případech, kdy na chatě chcete vést spartánský život a nejste tam moc často.

 

jímka

A co septik na chatu?

Bingo – septik je skutečně ideálním řešením na chatu. Technologie septiků se v posledních letech značně posunula a dnes nabízí skutečně vynikající alternativu pro čištění odpadních vod. Výhodám septiku se budeme věnovat níže v článku, přesto pokud vás zajímá hlavní důvod, proč mít septik na chatě na rozdíl od ČOV, pak je to právě kvůli odolnosti vůči nepravidelnému provozu. Septiku nevadí, že nebude dva měsíce pracovat, oproti ČOV, kde dochází k odumírání nezbytných bakterií.


Potřebuji projekt septiku

Proč se nehodí čistička odpadních vod na chatu?

Většina ČOV na českém trhu čistí splašky za procesu tzv. aktivace. Moderní čistírny si již dokáží samy regulovat výkon a v případě, že do ČOV přestanou přitékat splašky, vypne se klíčové dmychadlo. Do ČOV tak přestane pravidelně proudit vzduch, který je nezbytný pro aerobní proces čištění. Kal tak začne zahnívat a čistička přestává správně fungovat. Pro vás, jakožo případné majitele, to znamená, že byste museli ČOV věnovat více času, než sami chcete. Neustále kupovat bakterie pro ČOV a zkoumat, zda ČOV dobře čistí.

Ve skutečnosti není situace tak kritická, jak se může zdát. Čistička si poradí s několikatýdenním výpadkem provozu, ale v případě chat, kam se jezdí nepravidelně a v zimních měsících vůbec, se nepravidelný provoz stává problémem. U rodinného domu se nemusíte bát, že vám chod ČOV naruší měsíční dovolená, to ČOV zvládne, ale nárazové užívání v průběhu roku skutečně není to pravé ořechové a čistička odpadních vod na chatu opravdu není vhodným řešením.

Septik jako ideální řešení

Ve hře tak zůstává septik. Pokud hledáte moderní alternativu a chcete mít od odpadních vod klid, určitě přemýšlejte o septiku.

Co je to septik

Septik je plastová nádrž, do které proudí splašky z vaší chaty. Dochází zde k odstraňování usaditelných a plovoucích částic a zároveň probíhá aerobní rozklad. Splašky uvnitř septiku proudí, nejčastěji v rámci tří komor. Septik je z pohledu legislativy považován za vodní dílo a k jeho pořízení budete potřebovat projektovou dokumentaci od autorizovaného inženýra.

Jaký septik vybrat na chatu

Dnešní septiky se již nabízejí s rozvinutou technologií filtrů. Nejčastěji tedy narazíte na tříkomorové septiky s pískovým filtrem či biologickým filtrem.

Septik s pískovým filtrem využívá pro přečištění nečistot biochemické a fyzikálně mechanické procesy. Velkou výhodou pískového filtru je energetická nenáročnost, pro čištění totiž nepotřebuje žádnou elektřinu. Septik s biologickým filtrem zachytává na filtr biomasu. Tento filtr je pak potřeba v průměru jednou za půl roku zkontrolovat a případně přebytečnou biomasu odčerpat zpět do septiku.

Slovo závěrem

Nejste si jisti, jak vyřešit vaši situaci a chcete se o tom poradit? Nebo již máte vybraný septik či ČOV a potřebujete projekt? Tak či onak jsme tu pro vás. Stačí se s námi spojit.


  2 replies to "Vyplatí se čistička odpadních vod na chatu?"

  • Vážený pane magistře! Naše chalupa je v provozu částečném a to zejména v letních měsících, jinak v zimě výjimečně. Předkládaný EO 2 – 3. Nejlepší řešení , jak doporučujete, je tříkomorový septik s pískovým dočistěním vody. Lze využít dočistěnou vodu k zalévání zahrady? Žádáme Vás o posouzení našeho případu a sdělení orientačních cen za projekci , vyhotovení a dodávku včetně instalace. Děkujeme za Vaši zprávu.

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Moravče,

    Děkuji. Napíšu Vám email.

    Přeji pěkný den,
    MK

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.