Decentrální čištění odpadních vod v obcích je velké téma posledních let. Menší obce, které plánovaly výstavbu centrální čističky odpadních vod, se po aktualizaci položkového rozpočtu na výstavbu ČOV a kanalizace dostaly do situace, kdy nejsou schopny tento plán realizovat. Vedle toho však v českých obcích přetrvává neutěšený stav likvidace odpadních vod. Jak z toho ven?
Decentrální čištění odpadních vod obecně znamená individuální způsob likvidace a čištění odpadních vod. Týká se tedy obcí a osob, které nemají možnost připojení ke kanalizaci.
Vodní zákon v případě decentrálního čištění odpadních vod rozlišuje dvě možnosti:
Přímé čištění (domovní čistírna či septik s filtrem)
Bezodtokou jímku (žumpu)
Z pohledu preferencí stojí v zákoně tato hierarchie:
Kanalizace a kanalizační přípojky, není-li technicky či finančně reálné, pak
Domovní čistírna odpadních vod nebo septik, není-li technicky možné, pak
Žumpa.
Bavíme-li se o decentrálním čištění v obci, pak mluvíme o vybudování soustavy domácích čističek odpadních vod. Tedy výrazně modernějším způsobu čištění, než který je v menších obcích (s velkým množstvím bezodtokých jímek) běžný.
Stav likvidace odpadních vod je dnes ve spoustě obcí nešťastný. Naprostým standardem jsou prosakující jímky, odpadní vody vedené trativodem bůhvíkam nebo septik s přepadem do vodního toku.
Ani jedno z těchto řešení není správné a dovolené, přesto tolik běžné. Je prakticky jisté, že bez státní podpory se tento stav likvidace odpadních vod v dohledné době nezlepší.
Kromě technologicky zastaralého přístupu k likvidaci odpadních vod stojí za zmínku i zákonný aspekt věci.
Majitelé jímek jsou povinni o každém vývozu jímky uchovávat doklady, a to až 2 roky zpětně. Za nedodržení těchto podmínek hrozí lidem i právnickým osobám pokuta. Navíc lze jednoduše spočítat, jak častý by měl vývoz být.
Další hrozbou je nelegální vypouštění odpadních vod do vod podzemních či povrchových. To se týká všech majitelů prosakujících jímek či septiků s přepadem.
Lidé v obci by často rádi současný stav vyřešili, ale nemají prostředky na realizaci domácí čističky na klíč. Průměrná cena realizace ČOV na klíč se dnes pohybuje v cenovém rozpětí 160 až 220 tisíc korun a závisí na výběru čističky či komplikovanosti stavby.
Takovou částku lidé raději investují do zateplení či tepelného čerpadla. Čištění odpadních vod je až na poslední koleji.
Výměna žumpy za domovní čistírnu však skýtá dlouhodobé finanční benefity. Oproti žumpě ušetříte výrazně za vývoz. Navíc je možné využít přečištěnou odpadní vodu k zalévání zahrady.
Starou jímku je pak možné přeměnit na nádrž na dešťovou vodu a ještě k tomu dostat finanční příspěvek (dotace Dešťovka).
Aktuálně mají povinnost vybudovat centrální ČOV obce s více než 2 000 obyvateli. Jedná se však o snížení limitu na 1 000 obyvatel. Kde budou brát menší obce finance na výstavbu není jasné.
Nicméně zákon stále nemyslí na obce menší než 1 000 obyvatel. Pro většinu z nich je nereálné postavit kanalizaci. Mají tedy ideální příležitost využít dotaci na domovní čistírny odpadních vod.
Kdy je takové řešení vhodné? Právě tuto otázku řeší nově vydaná metodika (březen 2025) ministerstva životního prostředí. Najdete v ní přehled možností a technických řešení i doporučení na základě konkrétních podmínek dané lokality.
V březnu 2025 vyhlásilo ministerstvo životního prostředí novou dotační výzvu. Každá obec může aktuálně žádat o dotaci na soustavu domovních čistíren odpadních vod, pokud v dané lokalitě není možnost připojení ke kanalizaci zakončené centrální ČOV.
Tip: Přečtěte si kompletní text dotace č. 6/2025: Domovní čistírny odpadních vod.
Dotace na domovní čistírny se vztahuje na soustavu domovních čistíren v jedné obci
Ekonomicky či technicky se v obci nevyplatí budovat standardní kanalizaci
Žadatelem tedy mohou být obce (nebo jejich části), které nemají kanalizaci
Největší domovní čistička, na kterou se dotace vztahuje, má kapacitu do 50 EO (ekvivalentních osob)
Domovní čistírna bude instalována v minimálně 30 % domácností v daném území
Výše příspěvku činí u domovních ČOV do 15 EO 150 tisíc korun, u čistíren do 50 EO pak 300 tisíc korun
Celková výše podpory pro žadatele (tj. danou obec) není limitována – výsledná výše dotace je proto dána čistě počtem realizovaných ČOV a jejich typem
Obec je povinna zajistit udržitelnost projektu po dobu 10 let od dokončení realizace
Prvním krokem je vždy obecná diskuse na zastupitelstvu. Vždy je dobré, když mají zastupitelé shodu nad tím, že chtějí odpadní vody v obci řešit.
Následně je vhodné potkat se s profesionálem. Ideálně vodohospodářem, který vám představí a vysvětlí, co decentrální čištění odpadních vod přináší. Jaké jsou výhody a nevýhody. K tomuto kroku můžete využít i naši bezplatnou konzultaci.
Následuje technicko-ekonomická studie. Jde o dokument, který porovnává jednotlivé varianty likvidace odpadních vod z pohledu finanční náročnosti a vlivu na životní prostředí. Tento dokument následně slouží zastupitelstvu jako opěrný dokument pro další rozhodování a dodržení jednání s péčí řádného hospodáře.
Po vypracování studie je vhodné uspořádat setkání s občany, představit jim záměr a začít sbírat zájemce o domovní čistírnu.
Pokud se podaří přesvědčit alespoň 30 % domácností, je čas na přípravu podkladů pro dotaci. Typicky jde o odborný posudek, předjednání na kraji (PRVK) a s vodoprávním úřadem.
Od tohoto kroku je již potřeba postupovat skrze výběrová řízení na:
Projektanta
Technologii
Realizátora
Každá mince má dvě strany. Jaká jsou tedy hlavní úskalí dotace na decentrální čištění odpadních vod?
Mezi dotací a pořizovacími náklady vznikne rozdíl, který buď hradí obec nebo se o částku podělí s občany.
Čističky musí obec 10 let zodpovědně provozovat.
Výběr domovních čistíren pro dotaci je omezený. Jen některé splní přísné podmínky dotace.
Přesvědčení třetiny obce nebývá vždy jednoduché.
Proces získání dotace a realizace je běh na dlouhou trať. Celá akce určitě zabere minimálně rok.
V hierarchii zákona je preferována kanalizace → domovní ČOV/septik s filtrem → žumpa jako krajní varianta.
Decentrální čištění znamená individuální likvidaci odpadních vod pomocí domovní ČOV v místech, kde není technicky nebo ekonomicky možné vybudovat centrální kanalizaci.
Decentrální čištění je proto ideální variantou pro malé obce nebo části obcí, kde není kanalizace. Proto jej podporuje i stát pomocí dotace na domovní čistírny odpadních vod.
Dotace na domovní čistírny může dosáhnout až 300 tisíc Kč na jednu ČOV do 50 EO. Výše podpory pro obec navíc není limitována – odvíjí se čistě od počtu a typu realizovaných ČOV.
Podmínky dotace zahrnují např. zapojení min. 30 % domácností, omezený výběr technologií (dle kvality přečištění) a povinnost zajistit udržitelnost projektu po dobu 10 let.
Úskalí dotace zahrnují finanční spoluúčast, dlouhou realizaci a potřebu přesvědčit občany.
Máte otázky? Zajímá vás víc o dotacích nebo technických a provozních aspektech domovních čistíren? Ozvěte se nám, rádi vaše otázky zodpovíme v rámci nezávazné a bezplatné konzultace.
Autor článku: Mgr. Michal Kraus, obchodní ředitel Zakra s.r.o.
O nás: Jsme vodohospodářská projekční kancelář a působíme na trhu přes 7 let, během kterých jsme připravili více než 4 tisíce úspěšných projektů a obsloužili tisíce spokojených zákazníků. Naší specializací jsou čističky odpadních vod, septiky, studny, ale zajišťujeme i další vodohospodářské stavby.
Máte k článku jakékoliv dotazy nebo připomínky? Neváhejte nás kontaktovat.
E-mail: [email protected]
Tel.: +420 725 884 133
Zdroje a další odkazy:
Vyžádejte si konzultaci a získejte slevu 1 000 Kč.