Domácí čistírny odpadních vod (ČOV) jsou dnes již velmi vyspělou technologií umožňující bydlet de facto kdekoliv, bez ohledu na kanalizační sítě. Nabízí alternativu ke kanalizačním přípojkám a klienti tak mohou stavět kdekoliv, a to i na místech, kde pozemek nestojí miliony. Domácí ČOV pro rodinné domy jsou tak naprosto klíčové řešení likvidace odpadních vod.

Co je domácí ČOV?

Domácí ČOV jsou čistírny, které dokáží takřka dokonale zpracovat odpadní vody, které produkujete při běžném životě. Ať již jde o toaletu nebo třeba sprchování a mytí nádobí. Typická čistírna je plastová nádrž, uvnitř které dochází v několika fázích k čištění odpadních vod. Produktem ČOV je pak přečištěná voda, která buď mizí z pozemku, ať už do vod podzemních či povrchových, anebo je využita pro zalévání zahrady.

Právě tato sekundární funkce ČOV zvyšuje její popularitu, protože současné období sucha trápí nejednoho majitele rodinného domu. Momentálně (říjen 2019) je stále platná dotační výzva tzv. Dešťovka, kde můžete dostat část investice za zbudování ČOV s retenční nádrží zpět. Jak dotační program Dešťovka funguje a jak o příspěvek zažádat, jsme vám sepsali zde.

Pokud dnes úplně poprvé slyšíte pojem ČOV, doporučujeme shlédnout toto video.

Jak funguje domácí ČOV?

Domácí ČOV typicky funguje ve fázích. Proces čištění si můžeme ukázat na velmi populární čističce Variocomp od společnosti ASIO. Podrobněji jsme pro vás proces čištění odpadních rozebrali v tomto článku.

Jak vybrat domácí ČOV pro rodinné domy?

Výběr domácí ČOV je podobný výběru auta či dovolené. Trh je nasycený výrobci a většina výrobků si je velmi podobných. Pro laika či klienta, který právě zjistil, že bude potřebovat ČOV, mohou prezentace výrobců vypadat zmatečně a některé indikátory kvality nepochopitelně. Pojďme si říci, co je skutečně důležité a další případné detaily můžete s námi konzultovat zdarma.


Potřebuji projekt ČOV

ČOV podle počtu členů domácnosti

Domácí ČOV se vždy dimenzují na konkrétní počet osob, tzv. indikátor ekvivalentního obyvatele ukrývaného pod zkratkou EO. Ten značí, pro kolik osob se daná ČOV hodí. Pokud jste tedy typická česká rodina s 1 až 2 přírůstky, pak by vaše ČOV měla ideálně zvládnout 4-6 osob. Jedna EO se rovná 120-150 litrům splašek, ano je to docela dost, ale věřte, že takový odpad aktivitami jako je praní, splachování, mytí nádobí, sprchování a další, skutečně vyprodukujete.

 

domácí ČOV pro rodinné domy

Nezapomínejte, že tu a tam se u vás někdo zastaví na návštěvu či pobude přes víkend. Většina domácích ČOV funguje na biologickém procesu čištění, kde se odpad likviduje za pomoci bakterií. Těm jednak nesvědčí nepravidelný provoz (na chatu volte raději septik) a druhak nadměrná zátěž. Bude-li ČOV přetížená a nebude stíhat likvidovat splašky, pak se minimálně setkáte s nepříjemným zápachem.

ČOV podle ceny

Cena je klíčové kritérium v naší domovině. Najít ideální poměr mezi cenou a výkonem je pro někoho životní mantrou. To platí i u výběru domácí ČOV pro rodinné domy. I my tuto kombinaci často pro klienty hledáme. Nejlevnější ČOV začínají pro rodinu  kolem 30 000,- bez DPH. Ano, dají se sehnat levnější kusy, dají se koupit i bazarové kusy, ale v takovýchto případech už jde o šetření, které nám v případě čištění odpadních vod přijde zbytečné.

Typická česká rodina by neměla mít problém pořídit kvalitní domácí ČOV do 50 000,-. Často si nakonec naši klienti kupují i dražší kusy, které z dlouhodobé perspektivy vyjdou levněji než nejlevnější na začátku. Připomeňme si tabulku z článku, kde jsme srovnávali české výrobce domácích ČOV.

ČOV podle likvidace odpadních vod

Co rozhodně nepodcenit je úvaha nad tím, jak budete nakládat s přečištěnými vodami. Lze je vypouštět do podzemních vod nebo povrchových. Na základě tohoto kritéria se pak vyplatí vybírat domácí ČOV pro rodinné domy. V případě, že máte možnost vypouštět do vod povrchových, tedy do potoka, rybníka či jiného vodního zdroje, vám bude stačit čistírna bez certifikátu CE a s největší pravděpodobností se obejdete bez hydrogeologického průzkumu.

Vypouštění odpadních vod do vod podzemních, pak podléhá přísnějšímu režimu. Hned na začátku bude potřeba poptat hydrogeologa, který posoudí, zda přečištěné vody z domácí ČOV nemohou negativně ovlivnit kvalitu podzemních vod. V případech, kdy bude chtít povolovat čistírnu odpadních vod ohlášením, bude vaše čistírna muset splnit předpoklady podle paragrafu 15a) vodního zákona, tedy s certifikátem CE.

ČOV podle výrobce

Kvalitě výrobců se budeme věnovat ještě níže v článku. Je však potřeba říci, že trh s domácími ČOV pro rodinné domy je v České republice vyspělý a relativně nasycený. To způsobuje vysokou konkurenci podobných výrobků a pro laika může být těžké se v této džungli vyznat. Přesto chceme připomenout pár tipů, které vám mohou výběr usnadnit.

Výběr výrobce ČOV: podle obchodního zastoupení

ČOV není kniha ani kus módního doplňku. Standardně jde o výrobek važící desítky kilogramů s rozměry v metrech. Takový kus není úplně levné dopravit. Proto pokud žijete v Brně, je potřeba započítat do finální ceny i náklady na dopravu. Převoz z Plzně by se vám mohl pěkně prodražit.

Výběr výrobce ČOV: podle možnosti dokoupit příslušenství

Domácí ČOV, chtě nechtě, je jen kus spotřebního zboží, které se skládá z několika komponent. Ty se samozřejmě mohou porouchat a vy budete řešit nákup náhradní komponenty. Dopředu si tedy zjistěte sortiment zboží, které výrobce nabízí a ideálně také to, zda provozuje e-shop, kde není problém příslušenství objednat.

Výběr výrobce ČOV: podle záruk a servisu

Jak jsme již řekli, trh s domácími ČOV je na první pohled velmi vyrovnaný. Jednotlivé ČOV vypadají prakticky stejně a nabízejí podobné funkce. Proto vždy zkoumejte, jak vypadá pozáruční servis

Výběr výrobce ČOV: podle recenzí

Internet není úplně věrohodným zdrojem, bohužel. Trh s domácími ČOV samozřejmě není přehnaně velký, proto recenzí naleznete výrazně méně, než třeba na váš oblíbený telefon. Proto jsme dali dohromady tento relativně obsáhlý článek, kde jsme srovnali všechny výrobce, nejen podle výše uvedených kritérií, ale také podle reakcí, které jsme na internetu našli.

Nejlevnější a nejlepší domácí ČOV pro rodinné domy

Na tento parametr se podíváme ze dvou pohledů, a to doba, po kterou plánujete ČOV používat a za druhé skutečně to nejlepší, co na trhu najdete.

Nejlevnější domácí ČOV pro rodinné domy

Tento odstavec je relevantní v případě, že víte, že obec během pár let vybuduje kanalizační řad a budete mít povinnost napojit se na kanalizaci. Pokud tyto věty čtete jen kvůli ceně, doporučujeme se zamyslet. ČOV není vycházková obuv, bude čistit vaše splašky, na vašem pozemku a tak chcete, aby na ni mohl být i trochu spoleh. Pokud bychom měli tedy určit kvalitní a zároveň velmi dostupný (prakticky nejlevnější) výrobek, pak vás s klidným srdcem můžeme odkázat na VARIOcomp 5 od ASIO, případně na AT6 od Aquatecu.

Nejlepší domácí ČOV pro rodinné domy

Nejlepší neznamená nutně nejdražší. Pokud víte, že vám má čistírna sloužit spoustu let a jiné řešení je v nedohlednu, pak nemá smysl přehnaně šetřit. Mezi špičkové výrobky v tomto směru patří MONOcomp od ASIO, STMH5 od Hellstein nebo BioCleaner od Envi-Puru. Ani u jedné z těchto ČOV se nespálíte, můžete počítat se životností 25 let a více a můžete se spolehnout na špičkový servis.

Projekt domácí ČOV pro rodinné domy

Ať už máte domovní ČOV vybranou či ne, zcela jistě se nevyhnete projektu domácí ČOV od autorizovaného projektanta, jakým je např. naše společnost. Zákon považuje domácí ČOV za vodní dílo (narozdíl například od vodovodní a kanalizační přípojky) a na projektu tak musí svítit kulaté razítko.


Potřebuji projekt ČOV

Společnost ZAKRA vám nabízí jak služby v oblasti projekce vodohospodářských staveb, tak v oblasti inženýringu. Veškeré papírování vyřídíte s námi a to za rozumnou cenu.

 

projekt domovní ČOV

Realizace ČOV u rodinného domu

Domácí ČOV lze realizovat dvěma způsoby, buď si objednáte službu ČOV na klíč nebo se s trochou námahy do toho dáte svépomocí. O rozdílech jsme již psali mockrát. Tak tentokrát jen ve zkratce. ČOV na klíč je služba prakticky bez starostí. Jedinou vaší starostí bude platba. Na druhou stranu samozřejmě tato služba něco stojí a pokud koukáte na peníze, tak realizace na klíč bude určitě od 20 až 30% dražší než svépomoc.

Velmi dobře to lze přirovnat k dovolené, asi víte, že zájezd s cestovkou je dražší, ale o nic se nestaráte, v destinaci na vás čeká delegát, který se o vše postará. Pokud si zájezd naplánujete sami, můžete ušetřit tisíce, ale je s tím prostě víc práce.

Povolování domácí ČOV pro rodinné domy

Jedno z obecně nejdiskutovanějších témat při výběru ČOV je, jak vyřídit její povolení. Pokud hledáte názory na internetu, jednoznačně převládá názor o výhodách ohlášení. I my už jsme toho napsali dost o výhodách a nevýhodách jednotlivých řízení. Pojďme si tedy jen v rychlosti představit hlavní rozdíly ohlášení a vodoprávního řízení.

Závěrem: srovnání 5 nejoblíbenějších ČOV na českém trhu

srovnání domovních ČOV


  2 replies to "Domácí ČOV pro rodinné domy"

  • Petrek

   Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o přibližnou cenu za PD pro instalaci domácí ČOV pro menší bytový dům o 6 bytech. V blízkosti domu cca 60m je potok. V současnosti jsou splašky vyváženy z jímek fekálním vozem. V místě je zvyšená hladina spodních vod. Usuzujeme dle rychlosti zaplavení jímek po jejich vymezení. Staří jímek 70 let. V místě je údajně stavební uzávěra. Místo stavby, Krnov – Petrovická 514/74, Kat. Území Pod Bezručovým vrchem.
   Současně bych Vás chtěl požádat o názor na nedávnou výměnu kanalizace prostupem domu, kdy prostup byl proveden probouráním cihlové základové zdi pneumatickym kladivem a následně byla vnitřní svislá kanalizace napojena na Ležatou. Problém je, že ležatá kanalizace byla při výměně v prostupu pouze obetonováná bez jakékoliv dodatečné hydroizolace a to navíc pouhých 15 cm od podlahy sklepa. Důsledkem je od doby výměny průsak vlhkosti do domu. Domnívám se, že prostup měl být místo bourání odvrtán, a měla být použitá průchodka s vnější manžetou. V našem případě po probourání zdivo si myslím, že poškozené zdivo mělo být opatřeno dodatečnou hydroizolací. Prosím o vaší odpověď ať telefonicky nebo e-mailem. Děkuji, s pozdravem Jaroslav Petrek

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    omlouvám se z opožděnou reakci. Odpověď Vám zašlu do emailu.

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.