Domácí čistírny odpadních vod (ČOV) jsou dnes již velmi vyspělou technologií umožňující bydlet de facto kdekoliv, bez ohledu na přítomnost kanalizačních sítí. Nabízí alternativu ke kanalizačním přípojkám a klienti tak mohou stavět kdekoliv, a to i na místech, kde pozemek nestojí miliony. Domácí ČOV pro rodinné domy jsou tak naprosto klíčové řešení likvidace odpadních vod.

Co je domácí ČOV?

Domácí ČOV jsou čistírny, které dokáží takřka dokonale zpracovat odpadní vody, které produkujete při běžném životě. Ať jde o toaletu, nebo třeba sprchování a mytí nádobí. Typická čistírna je plastová nádrž, uvnitř které dochází v několika fázích k čištění odpadních vod. Produktem ČOV je pak přečištěná voda, která buď mizí z pozemku, ať už do vod podzemních či povrchových, nebo je využita pro zalévání zahrady.

TIP: Přečtěte si, jak nakládat s přečištěnou vodou z čistírny.

Právě tato sekundární funkce čistírny zvyšuje její popularitu, protože stále se prohlubující sucha trápí nejednoho majitele rodinných domů. Momentálně (7. ledna 2021) je stále platná dotační výzva tzv. Dešťovka, díky které můžete dostat část investice za zbudování ČOV s retenční nádrží zpět.

TIP: Přečtěte si, jak dotační program Dešťovka funguje a jak o příspěvek zažádat.

Pojem domovní ČOV dnes slyšíte poprvé? V tom případě vám doporučujeme shlédnout následující video:

Jak funguje domácí ČOV?

Domácí ČOV funguje v několika fázích. Proces čištění si můžeme ukázat na velmi populární čističce Variocomp od společnosti ASIO. Podrobněji jsme pro vás proces čištění odpadních vod v ČOV rozebrali v samostatném článku.

Jak vybrat domácí ČOV pro rodinné domy?

Výběr domácí ČOV je podobný výběru auta či dovolené. Trh je nasycený výrobci a většina výrobků si je velmi podobných. Pro laika či klienta, který právě zjistil, že bude potřebovat ČOV, mohou prezentace výrobců vypadat zmatečně a některé indikátory kvality nepochopitelně. Pojďme si říci, co je skutečně důležité. Další případné detaily s námi můžete konzultovat zdarma.


Konzultace zdarma

ČOV podle počtu členů domácnosti

Domácí ČOV se vždy dimenzují na konkrétní počet osob, tzv. indikátor ekvivalentního obyvatele ukrývaného pod zkratkou EO. Ten značí, pro kolik osob se daná ČOV hodí. Pokud jste tedy typická česká rodina s 1 až 2 přírůstky, pak by vaše ČOV měla ideálně zvládnout 4–6 osob. Jedna EO se rovná 120–150 litrům odpadních vod vzniklých při splachování, sprchování, mytí rukou, praní prádla nebo mytí nádobí.

 

domácí ČOV pro rodinné domy
Domovní ČOV vybírejte podle počtu EO neboli ekvivalentních obyvatel. Pamatujte, že 1 EO denně vyprodukuje 120–150 litrů vody.

Nezapomínejte, že tu a tam se u vás někdo zastaví na návštěvu či pobude přes víkend. Většina domácích ČOV funguje na biologickém procesu čištění, kde se odpad likviduje za pomoci bakterií. Těm jednak nesvědčí nepravidelný provoz (na chatu volte raději tříkomorový septik) a druhak nadměrná zátěž. Bude-li ČOV přetížená a nebude stíhat likvidovat splašky, pak se v lepším případě setkáte s nepříjemným zápachem.

TIP: Přečtěte si, jak se vypořádat se zapáchající čističkou odpadních vod.

ČOV podle ceny

Nejlevnější ČOV pro běžnou rodinu začínají na ceně  kolem 30 000,- bez DPH. Zcela jistě se dají sehnat levnější nebo dokonce bazarové kusy. Z vlastních zkušeností ale víme, že v případě čističky, která se stará o likvidaci vašich splašek v těsné blízkosti vašeho domova, se skutečně nevyplácí šetřit.

Typická česká rodina by neměla mít problém pořídit kvalitní domácí ČOV do 50 000,-. Často si nakonec naši klienti kupují i dražší kusy, které z dlouhodobé perspektivy vyjdou levněji. Do celkových nákladů je totiž potřeba započítat také nákup důležitého příslušenství a servis.

TIP: Připomeňte si velké srovnání českých výrobců domácích ČOV.

ČOV podle likvidace odpadních vod

Co rozhodně nepodcenit je úvaha nad tím, jak budete nakládat s přečištěnými vodami. Nejčastěji se vypouští buď do povrchových, nebo podzemních vod. V obou případech je ale třeba vybírat trochu odlišné čistírny.

V případě, že je máte možnost vypouštět do povrchových vod, tedy do potoka, rybníka či jiného vodního zdroje, bude vám stačit čistírna bez certifikátu CE a s největší pravděpodobností se obejdete bez hydrogeologického průzkumu.

Na druhou stranu vypouštění odpadních vod do vod podzemních podléhá přísnějším pravidlům. Hned na začátku bude potřeba poptat hydrogeologa, který posoudí, zda přečištěné vody z domácí ČOV nemohou negativně ovlivnit kvalitu podzemních vod. V případech, kdy budete chtít povolovat čistírnu odpadních vod ohlášením, bude se muset jednat o čistírnu s certifikátem CE.

ČOV podle výrobce

Kvalitě výrobců se budeme věnovat ještě níže v článku. Je však potřeba říci, že trh s domácími ČOV pro rodinné domy je v České republice vyspělý a relativně nasycený. To způsobuje vysokou konkurenci podobných výrobků a pro laika může být těžké se v této džungli vyznat. Přesto chceme připomenout pár tipů, které vám mohou výběr usnadnit.

  • Výběr výrobce ČOV: podle obchodního zastoupení – Vzhledem k tomu, že čistírna běžně váží desítky kilogramů a je poměrně rozměrná, mělo by vás zajímat, kde konkrétně sídlí výrobce. Do konečné ceny je totiž potřeba započítat také náklady na dopravu.
  • Výběr výrobce ČOV: podle možnosti dokoupit příslušenství – Domácí ČOV, chtě nechtě, je jen kus spotřebního zboží, které se skládá z několika komponent. Ty se samozřejmě mohou porouchat a vy budete řešit nákup náhradní komponenty. Dopředu si tedy zjistěte sortiment zboží, které výrobce nabízí, a ideálně také to, zda provozuje e-shop, kde není problém příslušenství objednat.
  • Výběr výrobce ČOV: podle záruk a servisu – Jak jsme již řekli, trh s domácími ČOV je na první pohled velmi vyrovnaný. Jednotlivé ČOV vypadají prakticky stejně a nabízejí podobné funkce. Proto vždy zkoumejte, jak vypadá pozáruční servis.
  • Výběr výrobce ČOV: podle recenzí – Internet není úplně věrohodným zdrojem, bohužel. Trh s domácími ČOV samozřejmě není přehnaně velký, proto recenzí naleznete výrazně méně než třeba na váš oblíbený telefon. Proto jsme dali dohromady obsáhlý článek, ve kterém jsme srovnali výrobce domovních ČOV nejen podle výše uvedených kritérií, ale také podle recenzí, které jsme na internetu našli.

Nejlevnější a nejlepší domácí ČOV pro rodinné domy

Na tento parametr se podíváme ze dvou pohledů, a to doby, po kterou plánujete ČOV používat, a skutečné kvality, kterou vám čistírna nabídne.

Nejlevnější domácí ČOV pro rodinné domy

Pořídit si skutečně levnou čistírnu odpadních vod sice zpravidla nedoporučujeme, v jednom konkrétním případě je to ale skutečně správné rozhodnutí. Jestliže víte, že v obci, kde žijete, za pár let vybudují kanalizační řád a vy tak budete mít povinnost připojit se k němu, zcela jistě se vám nevyplatí investovat do čistírny vysoké částky.

Pokud bychom měli tedy určit kvalitní a zároveň velmi dostupný (prakticky nejlevnější) výrobek, pak vás s klidným srdcem můžeme odkázat na VARIOcomp 5 od ASIO, případně na AT6 od Aquatecu.

Nejlepší domácí ČOV pro rodinné domy

Nejlepší neznamená nutně nejdražší. Pokud víte, že vám má čistírna sloužit spoustu let a jiné řešení je v nedohlednu, pak nemá smysl přehnaně šetřit. Mezi špičkové výrobky v tomto směru patří MONOcomp od ASIO, STMH5 od Hellstein nebo BioCleaner od Envi-Puru. Ani u jedné z těchto ČOV se nespálíte, můžete počítat se životností 25 let a více a můžete se spolehnout na špičkový servis.

Projekt domácí ČOV pro rodinné domy

Zákon považuje domácí ČOV za vodní dílo (narozdíl například od vodovodní přípojky nebo kanalizační přípojky), proto se při jejím pořizování neobejdete bez projektu domovní ČOV od autorizovaného inženýra vodohospodářských služeb. 

Naše projekční kancelář Zakra vám nabízí jak služby v oblasti projekce vodohospodářských staveb, tak služby v oblasti inženýringu. Co to znamená? Veškeré papírování a obíhání úřadu vyřídíme za vás, zatímco vy ušetřený čas strávíte s rodinou nebo svými koníčky.

TIP: Přečtěte si, kolik stojí projekt domovní ČOV.


Potřebuji projekt ČOV

 

projekt domovní ČOV
Projekt domovní ČOV vám musí vypracovat autorizovaný inženýr vodohospodářských služeb – například naše kancelář Zakra

Realizace ČOV u rodinného domu

Domácí ČOV lze realizovat dvěma způsoby – buď si objednáte službu ČOV na klíč, nebo se do celého procesu pustíte svépomocí. Služba ČOV na klíč je prakticky bez starostí, na druhou stranu se zpravidla prodraží.

Z vlastních zkušeností víme, že realizace na klíč bude určitě od 20 až 30 % dražší než realizace svépomocí.

Velmi dobře to lze přirovnat k dovolené, asi víte, že zájezd s cestovkou je dražší, ale o nic se nestaráte, v destinaci na vás čeká delegát, který se o vše postará. Pokud si zájezd naplánujete sami, můžete ušetřit tisíce, ale je s tím prostě víc práce.

TIP: Přečtěte si, jak realizovat ČOV svépomocí.

Povolování domácí ČOV pro rodinné domy

Jedno z obecně nejdiskutovanějších témat při výběru ČOV je, jak vyřídit povolení s její stavbou. Nabízí se vám totiž hned dvě možnosti, jak domovní ČOV povolit – buď využijete ohlášení, nebo vodoprávní řízení. Pojďme si tedy v rychlosti představit hlavní rozdíly obou procesů:

Domácí čistírna odpadních vod na klíč

V západních Čechách vám rádi nabídneme službu domácí čistírny odpadních vod na klíč. Ve službě nabízíme čističky od společnosti ASIO: Variocomp a Monocomp

Závěrem: srovnání 5 nejlepších ČOV na českém trhu

srovnání domovních ČOV