Vybudování vlastní domácí čistírny není úplně jednoduchá věc. Musíte si vybrat domácí čističku odpadních vod (ČOV), sehnat projektanta, zajistit povolení a nakonec domovní čistírnu – ČOV postavit. Není se tedy čemu divit, že samotní výrobci nabízejí realizaci na klíč. Je ale domovní domácí ČOV na klíč tím nejvhodnějším řešením právě pro vás?

Domácí čistička odpadních vod (ČOV) na klíč, co se pod tím skrývá

Domácí čistírna lze realizovat dvěma způsoby. Prvním častějším způsobem je realizace svépomocí, kdy si pouze od výrobce necháte zaslat vybranou domovní ČOV a od projektanta vypracovat projekt ČOV. Druhým způsobem je pak realizace na klíč, kdy dodavatel za Vás vyřídí nejen veškerou administrativu, ale i stavbu a zapojení.

Potřebujete domovní čistírnu (ČOV) na klíč?

Pořízení domácí čističky odpadních vod (ČOV) na klíč roste na oblibě a není se čemu divit. Do jisté míry vás zbaví starostí s pořízením a ušetří čas, respektive úsílí, které byste museli investovat do zajištění povolení, shánění posudků a projektové dokumentace. Na druhou stranu vám domovní ČOV na klíč přináší jednopoložkový nákupní seznam, kde není možné vyhledat si lepší cenu či ovlivnit cenu některé z položek směrem dolů.

Veškeré realizace na klíč, nejen v oboru čistíren, fungují tak, že klientům šetří především čas a starosti. To je cílem všech těchto služeb. Daná společnost zároveň ví, že řešením na klíč vám prodá vše, co umí a na všem si vezme marži. Prodejce si už totiž nemusí přidělávat práci s nabízením dalších doplňků a tzv. vás “cross-sellovat”.


Potřebuji projekt ČOV

O domovní čistírně – ČOV na klíč byste tedy měli uvažovat pouze v případech, kdy vás příliš netíží stav vašeho konta a nechcete se ani jednou v průběhu realizace potkat s úředníkem. Pokud ale chcete pár tisíc, možná desítek tisíc ušetřit, měli byste se zamyslet.

Postavit domácí čistírnu není jako stavět dům, jde o “relativně” snadný proces, který s trochou snahy zvládne téměř každý sám, případně si k ruce vezme projektanta.

domovní ČOV na klíč

TIP přečtěte si také:

Výhody domovní čistírny odpadních vod (ČOV) na klíč

Jednoznačnou výhodou je, že jednou objednáte, jednou zaplatíte a o nic dalšího se již nestaráte. To se zcela určitě může hodit především u novostaveb, kde nejednoho překvapí množství papírů a byrokracie již při povolování domu samotného a není se tak čemu divit, že člověku se pak nechce starat o další papíry kvůli likvidaci odpadních vod.

Za výhodu lze považovat i to, že vám domácí čistírnu (ČOV) od začátku do konce připraví jedna společnost. Odpovědnost za případné vady v díle nebo přímo v čističce pak můžete jednoduše adresovat na konkrétní společnost a nemusíte se bát výmluv předávání odpovědnosti na cizí společnost.

Nevýhody domácí čističky (ČOV) na klíč

Největší nevýhodu představuje zajisté cena. Vzhledem k tomu, že celý proces realizace domácí ČOV se skládá z relativně nesourodých dílčích činností – jako je projekt, vyřízení povolení, výkopové práce, instalace ČOV apod., ztrácí klient možnost vyjednat si lepší cenu na dílčích dodávkách. Při koupi domovní ČOV na klíč musí akceptovat stanovenou cenu.

Další možnou nevýhodou pak může být omezený výběr dodavatelů této služby. Ne všichni výrobci, popřípadě prodejci, vám dokáží domácí čističku – ČOV na klíč nabídnout a může se Vám stát, že vybraná čistička prostě nepůjde na klíč realizovat.

Kdy se domácí ČOV na klíč nevyplatí vůbec?

Domácí čistírna – ČOV na klíč nelze primárně doporučit tam, kde je již například vybudovaná infrastruktura pro odpadní vody. Tím myslíme zejména předělávku starých septiků na domácí ČOV apod. To už by vůbec nedávalo ekonomický smysl.

Zamyslete se nad realizací na klíč také v případě, kdy byste rádi čerpali dotaci, tzv. Dešťovku. Velmi pravděpodobně tato služba nebude v nabídce na klíč a vy pak stejně budete muset poptávat dalšího dodavatele. O tom, jak funguje dotační program Dešťovka, se více dočtete v tomto článku.

Srovnání cen: na klíč vs. svépomocí

Nejprve si představme položky, které jsou v řešení na klíč nabízeny. Většinou jde o následující:

 • Domovní ČOV
 • Doprava
 • Projekt
 • Pokud je potřeba, tak hydrogeologický posudek
 • Povolení
 • Stavba (výkopové práce, instalace, stavební práce, spuštění ČOV)

Všimněte si, že na internetu nenajdete cenu realizace na klíč, což trochu chápeme, protože velkou roli hraje doprava, typ domácí čistírny (ČOV), apod. Na druhou stranu tato strategie nahrává právě prodejcům, protože v nabídce už nejste schopni ovlivňovat cenu služeb, jakými jsou projektová dokumentace, výkopové nebo stavební práce.

Samotná domácí čistička (ČOV) vyjde velmi pravděpodobně v realizaci na klíč na stejnou částku, jako když kupujete čistírnu vy, možná dostanete i slevu, to se často využívá jako lákadlo “ČOV na klíč se slevou”. Navíc platí, že vždy můžete objednat domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) s instalací a ušetřit u výrobce.

Pokud byste celý projekt řešili svépomocí, lze náklady odhadnout následovně:

Celková cena samozřejmě představuje pouze odhad. Záleží, zda si budete bagrovat sami, betonovat sami nebo si pozvete souseda či objednáte profesionála. Lišit se také může cena za povolení a projektanta. Přesto se připravte, že pokud by se tento typizovaný projekt nabízel ve variantě “na klíč”, bude se cena pohybovat v rozmezí 120 000 až 200 000 bez DPH.

Na druhé straně, jak jsme již řekli, nespornou výhodou bude ušetřený čas a starosti, které mít nebudete. Aneb vždy je to něco za něco. Je to stejné rozhodnutí, jako když vybíráte dovolenou, jedete radši s cestovkou nebo výlet zařídíte sami?


Potřebuji projekt ČOV

Zakra Vám umí nabídnout pomoc, pokud si nevíte rady s výběrem domovní ČOV, potřebujete vodohospodářský projekt nebo se vám nechce pro povolení chodit na úřady.

Reálná cena domácí čistírny odpadních vod (ČOV) na klíč

Není tomu, tak dávno, co nám jeden náš klient zaslal kalkulaci na realizaci na klíč k posouzení. Pojďme si ukázat, co taková nabídka může ukazovat a kam až cena může dostat. Samozřejmě je potřeba si uvědomit, že cena se může lišit podle místa, kde se realizace na klíč provádí a také podle vybraného typu čistírny.

Jaké společnosti domovní čistírny odpadních vod na klíč nabízejí

Domovní ČOV na klíč dnes nabízí několik společností. Nejčastěji narazíte na nabídku těchto společností:

 • Hellstein
 • Sineko

Obě společnosti působí na trhu dlouhodobě a pokud si skutečně zvolíte cestu realizace na klíč, pak tyto dodavatele můžeme doporučit. Jediným rozdílem je, že společnost Hellstein je přímo výrobcem a na klíč tedy musíte řešit právě jejich výrobek. Sineko pak prodává značku ČOV Envi-Pur Biocleaner.

Nově Vám s případnou realizací na klíč pomůžeme i my. Poptejte nás pro nezávaznou kalkulaci.


Chci ČOV na klíč

Co všechno za vás vyřeší Zakra

Pokud je pro vás realizace ČOV na klíč drahá nebo se nebojíte vyřídit si stavbu svépomocí (na internetu najdete spoustu návodů, případně se můžete poradit s námi), pak vám rádi nabídneme pomoc s projektem domovní čistírny ČOV a vyřízením všech nezbytných povolení, stačí se nám ozvat.

Pokud si chcete nechat připravit čistírnu odpadních vod na klíč, pak jsme tu také pro Vás.

Držíme palce na vaší cestě za čistou vodou.


  4 replies to "Domovní ČOV na klíč: Vyplatí se?"

  • Jan Špidlen

   Dobrý den
   Měl bych dotaz.
   Z úřadu pro životní prostředí mi nedovolili ČOV z důvodu odtoku do veřejné vodoteče. Vodoteč nemá přímého vlastníka a město která odpovídá za komunikaci pod kterou se vodoteč nachází se k tomu nehlásí. Vsak není možný z důvodu velké vlhkosti podloží. Je možné toto obejít zahradním jezírkem nebo máte nějaké lepší návrhy. Děkuji Špidlen

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,
    Mohl byste mi prosím na email kraus@zakra.cz zaslat detaily, respektive katastrální označení pozemku a ideálně vyznačený vodoteč, podíváme se na to:-).

    Děkuji
    Michla Kraus

  • Jana

   Dobrý den,
   Projekt a povolení mám, je možné u vás objednat pouze zednicke a ostatní práce?
   Mám ČOV + příslušenství a nádrž na dešťovku.
   Děkuji za info.

   • Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    můžete mi prosím zaslat Vaši adresu a více informací na email kraus@zakra.cz.

    Moc děkuji a přeji hezký den,
    Michal Kraus

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.