Vybudování vlastní domácí čistírny není úplně jednoduchá věc. Musíte si vybrat domácí čističku odpadních vod (ČOV), sehnat projektanta, zajistit povolení a nakonec domovní čistírnu postavit. Není se tedy čemu divit, že samotní výrobci nabízejí realizaci na klíč. Je ale domovní ČOV na klíč tím nejvhodnějším řešením právě pro vás?

Domovní ČOV na klíč – co to je?

Domácí čistírnu lze realizovat dvěma způsoby – buď svépomocí, kdy si od výrobce necháte zaslat čističku a od projektanta vypracovat projekt domácí čistírny, nebo na klíč, kdy za vás dodavatel vyřídí nejen veškerou administrativu, ale i stavbu a zapojení.

 

Potřebujete domovní ČOV na klíč?

Pořízení domácí čističky odpadních vod na klíč roste na oblibě a není se čemu divit. Do jisté míry vás zbaví starostí s pořízením a ušetří čas, který byste museli investovat do získání povolení, shánění posudků a projektové dokumentace. Na druhou stranu představuje domovní čistírna odpadních vod – ČOV na klíč jednopoložkový nákupní seznam, kde není možné vyhledat si lepší cenu či ovlivnit cenu některé z položek směrem dolů.

Jaké je hlavním úskalím realizace domovní ČOV na klíč? Prodejce moc dobře ví, že řešením na klíč vám prodá vše, co umí, a na všem si vezme marži.


Potřebuji projekt ČOV

O domovní čistírně na klíč byste tedy měli uvažovat pouze v případě, kdy vás příliš netíží stav vašeho konta a nechcete se ani jednou v průběhu realizace potkat s úředníkem. Pokud ale chcete pár desítek tisíc ušetřit, měli byste se zamyslet.

Postavit domácí čistírnu není jako stavět dům. Naopak se jedná o relativně snadný proces, který s trochou snahy zvládne téměř každý sám, případně si k ruce vezme projektanta. Zajímá vás, jak na domovní ČOV svépomocí?

Přečtěte si také:

Výhody domovní čistírny odpadních vod na klíč

Jednoznačnou výhodou je, že jednou objednáte, jednou zaplatíte a o nic dalšího se již nestaráte. To se hodí především u novostaveb, kde nejednoho překvapí množství papírů a byrokracie již při povolování domu samotného.

Za výhodu lze považovat i to, že vám domácí čistírnu odpadních vod (ČOV) od začátku do konce připraví jedna společnost. Odpovědnost za případné vady v díle nebo přímo v čističce pak můžete jednoduše adresovat na konkrétní společnost.

Domácí čistička na klíč je služba, která zajišťuje vše od projektové dokumentace a hydrogeologického posudku, až po stavbu čistírny a její kolaudaci.

Nevýhody domovní ČOV na klíč

Největší nevýhodu představuje cena. Vzhledem k tomu, že celý proces realizace domácí ČOV se skládá z relativně nesourodých dílčích činností (jako je projekt, vyřízení povolení, výkopové práce, instalace ČOV apod.), ztrácí klient možnost vyjednat si lepší cenu na dílčích dodávkách. Při koupi domovní čistírny odpadních vod (ČOV) na klíč musí akceptovat stanovenou cenu.

Další možnou nevýhodou pak může být omezený výběr dodavatelů této služby. Ne všichni výrobci, popřípadě prodejci, vám dokáží domovní čistírnu na klíč nabídnout a může se vám stát, že vybraná čistička nepůjde tímto způsobem realizovat.

domovní čov na klíč
Domovní ČOV na klíč vám ušetří starosti a čas

Kdy se ČOV na klíč nevyplatí vůbec?

Domácí čistírna odpadních vod na klíč nelze doporučit tam, kde je již například vybudovaná infrastruktura pro odpadní vody. Tím myslíme zejména předělávku starých septiků na domácí ČOV apod. To už by nedávalo ekonomický smysl.

Zamyslete se nad realizací na klíč také v případě, že byste si přečištěnou vodu rádi akumulovali v retenční nádrži a při jejím pořízení využili dotaci – takzvanou Dešťovku. Velmi pravděpodobně tato služba nebude v nabídce na klíč a vy pak stejně budete muset poptávat dalšího dodavatele. Přečtěte si, jak funguje dotační program Dešťovka.

Srovnání cen: Domovní ČOV na klíč vs. svépomocí

Nejprve si představme položky, které se v řešení na klíč standardně nabízí. Většinou jde o následující:

domovní čov na klíč

Jedním z hlavních důvodů, proč na internetu nenajdete cenu realizace ČOV na klíč, je velké množství proměnných, které na výslednou cenu mají vliv. Jedná se především o dopravu, typ domácí čistírny odpadních vod (ČOV), apod.

Samotná domácí čistička odpadních vod (ČOV) vyjde velmi pravděpodobně v realizaci na klíč na stejnou částku, jako když kupujete čistírnu vy. Možná dostanete i slevu – často se to využívá jako lákadlo „ČOV na klíč se slevou“.

Pokud byste celý projekt řešili svépomocí, lze náklady odhadnout následovně:

 

Celková cena samozřejmě představuje pouze odhad. Záleží, zda si budete bagrovat sami, betonovat sami nebo si objednáte profesionální firmu. Lišit se také může cena za povolení a projektanta. Přesto se připravte, že pokud by se tento typizovaný projekt nabízel ve variantě “na klíč”, bude se cena pohybovat v rozmezí 120 000,- až 200 000,-.

Na druhé straně, jak jsme již řekli, nespornou výhodou bude ušetřený čas a starosti. Je to stejné rozhodnutí, jako když vybíráte dovolenou, jedete radši s cestovkou, nebo si výlet zařídíte sami?


Potřebuji projekt ČOV

Projekční kancelář Zakra vám umí nabídnout pomoc, pokud si nevíte rady s výběrem domovní ČOV, potřebujete vodohospodářský projekt nebo se vám nechce pro povolení chodit na úřady.

Reálná cena domácí čistírny odpadních vod na klíč

Není tomu tak dávno, co nám jeden náš klient zaslal kalkulaci na realizaci na klíč k posouzení. Pojďme si ukázat, co taková nabídka může obsahovat a kam se až cena může vyšplhat. Je potřeba si uvědomit, že cena se může lišit podle místa, kde se realizace na klíč provádí a také podle vybraného typu čistírny.

Jaké společnosti domovní čistírny odpadních vod na klíč nabízejí

Domovní ČOV na klíč dnes nabízí několik společností. Nejčastěji narazíte na nabídku těchto společností:

 • Hellstein
 • Sineko

Obě společnosti působí na trhu dlouhodobě a pokud si zvolíte cestu realizace na klíč, pak tyto dodavatele můžeme doporučit. Jediným rozdílem je, že společnost Hellstein je přímo výrobcem a na klíč tedy musíte řešit právě jejich výrobek. Sineko pak prodává čistírny značky Envi-Pur Biocleaner.

Nově vám s případnou realizací na klíč pomůžeme i my. Poptejte nás pro nezávaznou kalkulaci.


Chci ČOV na klíč

Co všechno za vás vyřeší Zakra

Jsme tu pro vás od samého začátku – rádi vám poradíme s výběrem domovní čistírny odpadních vod, jejím umístěním a realizací. Vezmeme si na starost projekt domovní ČOV a pokud chcete, oběháme za vás úřady a získáme povolení ke stavbě. Jestliže chcete veškeré starosti s realizací čistírny nechat na nás, poptejte službu domovní ČOV na klíč.


Chci domovní ČOV na klíč

zakra – domovní čov
My v Zakra se postaráme o projekt i povolení domovní ČOV

Jak děláme domovní ČOV na klíč?

Domovní čistírnu odpadních vod u nás vyřídíte od A do Z, a to dokonce online z pohodlí svého domova. Naši projektanti se s vámi spojí a díky popisu vaší situace a dnešním online nástrojům se o vše postarají snadno a rychle.

 • Úvodní konzultace – Každé bydlení je specifické, proto než se rozhodnete pro finální řešení, nabízíme konzultaci s profesionálem, který vám poradí, co a jak. Konzultace je nezávazná a zcela zdarma.
 • Nabídka na klíč – Nejprve zjistíme specifika situace, např. jaké sítě vedou přes váš pozemek, podmínky pro vypouštění odpadních vod a podobně.
 • Práce na projektu – Naši projektanti se vrhnou do práce a v co nejkratší době pro vás vytvoří projekt ČOV, který vyřeší vaši situaci.
 • Vyřízení povolení – S projektem v ruce a plnou mocí se vydáme na úřady, kde získáme všechna potřebná stanoviska a povolení ke stavbě domovní čistírny.
 • Doprava až domů – Vámi vybranou čistírnu odpadních vod dopravíme až k vám domů.
 • Stavba a zprovoznění – čistírnu vám kompletně postavíme a postaráme se o to, aby perfektně fungovala. Až po jejím zprovoznění je služba hotová.

Mohlo by vás také zajímat:

 • Realizace domovní čističky svépomocí – Jak by to vypadalo, kdybyste se rozhodli pro naprostý opak, než je čistička na klíč? Právě to jsme rozebrali v tomto článku.
 • Instalace ČOV svépomocí – Rozhodli jste se čističku instalovat svépomocí? Jak v takovém případě postupovat?
 • Co je domovní čistička odpadních vod? – Zjistěte, k čemu slouží domovní ČOV a proč je vhodné zamyslet se nad jejím pořízením. Jaké výhody a nevýhody plynou z jejího používání?
 • Domovní ČOV k rodinnému domu – Hledáte čističku k rodinnému domu? Máme pro vás doporučení na nejlepší ČOV na trhu.
 • ČOV pro 4 osoby – Věděli jste, že domovní čistírnu je nutné vybírat s ohledem na počet takzvaných ekvivalentních osob? Jste v domácnosti 4? Pak vám poradíme, které čističky připadají v úvahu.
 • Cena domácí ČOV – Koho by nezajímalo, kolik domácí čistička odpadních vod stojí? Připravili jsme pro vás podrobný přehled cen domovních ČOV na našem trhu.
 • Velké srovnání domovních ČOV – Vytvořili jsme pro vás přehled nejlepších čističek odpadních vod, které jsou aktuálně k dostání. Podělíme se s vámi o naše zkušenosti a doporučení.
 • Domovní ČOV bez povolení – Existuje vůbec možnost pořídit si čističku bez povolení? Zjistěte, jak to je doopravdy.
 • Povolení domovní ČOV – Co vše obnáší povolení domovní čistírny? Jak postupovat při jeho získání a z jakých možností máte reálně na výběr?
 • Zkušenosti s domovní ČOV – Zjistěte, jaké zkušenosti mají s domácí čističkou její majitelé. Musí čistička zapáchat, hodí se ke každé nemovitosti a vyplatí se vůbec?

Jak vybrat domovní čistírnu odpadních vod?

Pokud teprve sháníte domovní čističku, s výběrem vám pomůže naše video, ve kterém zjistíte, podle čeho se orientovat a na co se zaměřit. Raději si návod přečtete? Pak vám doporučujeme náš článek, ve kterém vám poradíme, jak vybrat domovní ČOV.