Je rok 2020 rokem, kdy se plánujete nastěhovat do svého vysněného domova? Pak jistě budete řešit, nebo už řešíte, jak naložit s odpadem. Pokud už víte, že nemáte možnost napojit se na obecní kanalizaci, pak bude zapotřebí vybudovat domovní čistírnu odpadních vod neboli ČOV. V takovém případě ale bude potřebovat projekt domovní ČOV, s kterým vám rádi pomůžeme. 

Co je to domácí čistička odpadních vod (ČOV)

Domácí čistička odpadních vod je zařízení, které na základě mechanických a biologických procesů dokáže přečistit odpadní vody z vaší nemovitosti. Český trh je v tomto ohledu velmi vyspělý, a tak pořízení a vybudování domovní ČOV není ničím neobvyklým.

ČOV je nejčastěji plastové nádoba členěná na několik komor, přičemž každá plní svůj účel. Nejčastěji se setkáváme se třemi komorami, kdy každá má svou nezastupitelnou roli v procesu čištění.

Odpadní voda z domácnosti natéká do usazovacího prostoru, kde dochází k odstranění plovoucích a mechanických látek. Jednoduše si to můžete představit jako cedník v kuchyni, ve kterém vám zůstanou těstoviny. Tyto části jsou pak následně podrobeny anaerobnímu rozkladu.

Voda očištěná o pevné látky natéká následně do aktivačního prostoru, zde již dochází k biologickému čištění vody. Ke slovu se dostává dmychadlo, které zajišťuje provzdušnění tohoto prostoru. Přečištěné vody pak následně odtékají do dosazovací nádrže. Tím cesta přečištěné vody končí a dochází k likvidaci do vod povrchových či podzemních.

Jak vybrat domovní ČOV

Na výběr máte na českém trhu z několika výrobků. Jak jsme již psali, tak trh je vyspělý a v roce 2020 již bude čerpat z desítek let znalostí výrobců. O správném výběru domácí ČOV jsme již napsali tento článek: Jak vybrat domácí ČOV. Proto si dovolíme jen připomenout několik základních pravidel, na které byste měli dávat pozor:

 1. ČOV dobře dimenzujte, tzn. dobře si spočítejte, kolik osob ji bude pravidelně používat a počítejte s návštěvami
 2. Promyslete, jak chcete ČOV povolit. Zda ohlášením či vodoprávním řízením. Ne vždy je ohlášení výhrou a navíc, pokud chcete likvidovat odpadní vody do vsaku, musíte koupit ČOV s certifikátem CE. Za ten si samozřejmě připlatíte. Více o povolení ČOV si můžete přečíst v tomto článku: Povolení domácí ČOV.
 3. Doporučujeme ČOV kupovat od osvědčených výrobců. Jací to jsou? Udělali jsme pro vás obsáhlou recenzi největších hráčů na českém trhu: Nejlepší výrobci domovních ČOV na českém trhu.
 4. Dobře si nastudujte, jaké příslušenství je v ceně ČOV. Ať se vám nestane, že ČOV přivezou například bez dmychadla.

Kdy potřebujete projekt domovní ČOV

Čistírna odpadních vod je podle zákona o vodách (č. 254/2001 Sb.), konkrétně podle §55, povážována za vodní dílo. K postavení ČOV je tedy zapotřebí využít služeb autorizovaného inženýra vodohospodářských staveb, lidově řečeno bez kulatého razítka se neobejdete.

Většina projektantů je vám navíc schopna poradit s výběrem domovní ČOV a předkonzultací. Tu vřele doporučujeme všem zájemcům o domovní ČOV. Je dobré vždy dopředu s odborníkem zkonzultovat situaci. Nikdy nevíte, zda místní úřad nemá vlastní výklad zákonů či zda zrovna na vašem pozemku půjde vybudovat ČOV atd. My tuto službu nabízíme zdarma a bez závazků. Ozvěte se nám, rádi vám poradíme a pomůžeme.

Kde sehnat projektanta domovní ČOV

Projektanta domovních ČOV nelze sehnat úplně snadno. Moc nás již není a když, tak většina projektantů má plný kalendář. Projektant se dá sehnat na webu (i když to není jednoduché) nebo můžete zavolat na vodoprávní úřad a nechat si dát referenci.

Nejjednodušší je  napsat e-mail či nám zavolat, a my už se o váš projekt postaráme. Připravíme vám projektovou dokumentaci na míru a navíc s námi celý projekt vyřešíte prakticky celý online. Zkuste nezávaznou poptávku a my vám rádi připravíme cenovou nabídku.

projekt domovní ČOV

Kolik stojí projekt domovní ČOV

Cenu projektů se snažíme vždy přizpůsobit individuální situaci. Je rozdíl, pokud se dělá jednoduchý projekt s likvidací do povrchových vod nebo jde o řešení s akumulací přečištěných vod a např. čerpání dotace. Nicméně nabízíme projekty za běžné tržní ceny, rozhodně nezaplatíte více než 10 000,-. Ozvěte se nám a my vám obratem připravíme individuální nabídku.

Jak dlouho budu čekat na projekt domovní ČOV

Délka projektu se primárně odvíjí od získání všech podkladů. Pokud se chystáte likvidovat odpadní vody vsakem, pak počítejte, že bude potřeba udělat hydrogeologický posudek. Zde bohužel často narážíme na vytíženost hydrogeologů a v nejhorších případech se čeká až 3 měsíce.

Pokud máme veškeré podklady, pak projekt stíháme do 3 týdnů, často i dřív, ale snažíme se vždy nastavovat reálná očekávání.

Problém se samotnou realizací pak může nastat i v případě povolování. Nemůžete počítat s tím, že úřady stihnou zákonné lhůty. Raději také počítejte se 2 až 3 měsíci. Suma sumárum může stavba čistírny trvat i 6 měsíců.

projekt domovní ČOV

Co od vás bude projektant potřebovat

Ať už si vyberete projekt u nás či zvolíte někoho z kolegů, bude zapotřebí dát dohromady podklady, ze kterých vznikne projekt. Typicky jde o tyto informace:

Pro případ již stojící nemovitosti:

 • Katastrální označení místa, kde bude ČOV projektována, popř. adresu a číslo parcely
 • Preferované umístění ČOV na pozemku
 • Označení vývodu kanalizace z objektu (popř. místo, kde se nyní nachází žumpa/septik…)
 • Kolik osob bude ČOV pravidelně užívat
 • Vybraný typ ČOV (pokud již máte svého favorita), případně vám můžeme zaslat naše porovnání vybraných typů ČOV
 • Preferovaný způsob likvidace odpadních vod (do vod podzemních nebo povrchových), zda chcete přečištěné vody akumulovat a využívat na zálivku apod.

Pro případ novostavby:

 • Situaci od projektanta rodinného domu (pokud je již k dispozici), kde by měl být naznačený vývod kanalizace z objektu a přibližné umístění sestavy ČOV
 • Kolik osob bude ČOV pravidelně užívat
 • Vybraný typ ČOV (pokud již máte svého favorita), případně vám můžeme zaslat naše porovnání vybraných typů ČOV
 • Preferovaný způsob likvidace odpadních vod (do vod podzemních nebo povrchových), zda chcete přečištěné vody akumulovat a využívat na zálivku apod.

Jak děláme projekty domovní ČOV v Zakře

V Zakře postupujeme v následujících krocích:

 1. Připravíme vám cenovou nabídku, kterou si společně odsouhlasíme
 2. Pomůžeme vám získat veškeré podklady nutné k projektu
 3. Vypracujeme projekt
 4. Projekt si s vámi odsouhlasíme
 5. Následně zašleme fakturu a čtyři projektové dokumentace v tištěné podobě poštou
 6. V případě, že je potřeba následně na projektu něco upravit/předělat, uděláme to s radostí zdarma

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.