Podobně jako v případě vodovodní přípojky, je i kanalizační přípojka něčím, bez čeho se neobejdete, chcete-li si užívat bezstarostného bydlení, a o vodu a odpad se nestarat. Pod pojmem kanalizační přípojky si asi všichni představíme trubku v zemi, která svádí odpad do obecní čističky/kanalizace. Dnešní článek je zaměřený na součást procesu, bez kterého přípojku nepostavíte, a tou je projekt kanalizační přípojky.

Co je to kanalizační přípojka?

Kanalizační přípojku definuje zákon o vodovodech a kanalizacích č. 274/2001 Sb., který říká, že kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka není vodním dílem.

Inu, laicky řečeno, nejde o nic jiného, než o trubku, která spojuje vaši nemovitost s kanalizačním řadem. Z pohledu likvidace odpadních vod jde o ideální způsob, jak likvidovat splaškové vody. Na rozdíl od domácích ČOV, totiž kanalizační přípojka nijak nezatěžuje údržbou majitele a kvalita přečištění je odpovědností provozovatele kanalizace.

Přípojka odpadu neboli kanalizační přípojka je soustava potrubí vedoucí od kanalizačního řadu k Vaší nemovitosti. K přípojce odpadu je zapotřebí připravit projekt a získat stavební povolení. Kanalizační přípojka je ve vlastnictví majitele nemovitosti.

Vlastnictví kanalizační přípojky

Kanalizační přípojka je vlastnictvím majitele pozemku, máme-li být zcela exaktní, pak je podle zákona o vodovodech a kanalizacích vlastníkem kanalizační přípojky ten, kdo ji na své náklady pořídil. Sice píšeme, že přípojka je ideálním řešením pro likvidaci odpadu, protože je ve srovnání s domácí čistírnou odpadních vod prakticky bezúdržbová, ale jak víte, tak z každého vlastnictví plynou nějaké povinnosti.

Nejinak tomu je i v případě kanalizační přípojky. Pokud se vaše kanalizační přípojka dostane do nevyhovujícího stavu, pak veškeré náklady na opravu přípojky (platí i pro vodovodní přípojku) nese vlastník přípojky.

Je nutný projekt kanalizační přípojky?

“Bohužel” nebo spíše “díky bohu” je. Kanalizační přípojka se, stejně jako vodovodní přípojka, povoluje na základě územního povolení či souhlasu. Jak určitě víte, pokud jednáte s úřady, musíte mít v ruce něco, co prokazuje váš zájem a také uklidňuje úředníka, že vše je podle litery zákona.

Projekt kanalizační přípojky neboli přípojky odpadu je dokumentace splňující zákonné normy a požadavky správce kanalizace. Projekt kanalizační přípojky může připravit inženýr vodohospodářských staveb nebo architekt rodinného domu.

Proto je potřeba projekt od autorizovaného inženýra, aby vás úředníci vůbec poslouchali. Dobrá zpráva, projektanta jste již našli: Kanalizační přípojky máme v malíku, stačí se nám ozvat.

Jak dlouho bude projekt kanalizační přípojky trvat?

Netřeba se bát, že na Váš projekt budete čekat měsíce. V Zakře se snažíme vždy zjistit, jak urgentně klient projekt potřebuje. Máme klienty, kteří vše pečlivě plánují dopředu a potřebují projekt v horizontu dvou měsíců, stejně jako klienty, kteří potřebují projekt velmi rychle, třeba protože původně vybraný projektant nakonec nemohl.

 

projekt kanalizační přípojky

Projekt kanalizační přípojky nám obecně nezabere více než pár dní. Vše záleží na tom, jak rychle dostaneme veškerá podkladová data. U projektu přípojky nám jde především o následující:

 • určení lokality (parcelní čísla, katastrální území)
 • umístění objektu na pozemku (stávající nebo budoucí)
 • zda již proběhla komunikace se správcem kanalizace
 • zda již máte od správce polohu sítě, či podmínky napojení
 • pro kolik EO (ekviv. obyvatel) bude přípojka navrhována
 • přibližnou představu o trase přípojky
 • polohu vývodu kanalizace z objektu
 • přibližnou představu o umístění revizní šachty

Veškerá tato data nám stačí zaslat e-mailem, není třeba vážit cestu k nám do Plzně. I proto běžně děláme projekty po celé České republice.


Konzultace zdarma

Kolik stojí projekt kanalizační přípojky

Projekt kanalizační přípojky je levnějším typem vodohospodářských staveb. Neměli byste se setkat s nabídkou nad 10 000,-. Naše cena je fixní a u všech projektu přípojek zaplatíte vždy 8 000,- za projektovou dokumentaci, která je připravená na jednání s úřady.

V případě, že se do jednání s úřady nechcete pouštět sami, nabízíme službu vyřízení stavebního souhlasu za vás, neboli tzv. inženýring. Za tuto službu, která je zakončená kladným souhlasem úřadu, si účtujeme 8 500,-.

Kompletní cena projektu kanalizační přípojky

Jak dopředu řešit projekt kanalizační přípojky

Je vždy vhodné veškeré vodohospodářské projekty řešit s předstihem. Samotný projekt je tou nejkratší částí na cestě za získáním povolení. Pokud spěcháte, vyřídíme váš projekt přednostně, stačí se domluvit s našimi projektanty.

Pokud sháníte pouze projektovou dokumentaci ke kanalizační přípojce, věříme, že po získání všech informací o vaší situaci vám předáme projekt nejpozději do 14 dní. Počítejte ale, že vyřízení povolení může trvat několik týdnů.

Povolení kanalizační přípojky a další kroky, když je projekt hotový

V momentě, kdy máte projekt hotový nebo alespoň poptaný, máte dvě možnosti. Nechat si vyřídit povolení přípojky od nás, tedy objednat si tzv. inženýring, nebo si papírování vyřídíte sami.

 1. Pokud si chcete papírováním projít sami, pak doporučujeme vždy začínat proces u správce sítě. Pokud si nejste jisti, kdo jím je, buď bude vědět soused nebo zavolejte na stavební úřad.
 2. Projděte se správcem projekt. Může se stát, že bude mít k projektu nějaké připomínky, ty případně bude muset projektant zapracovat do projektové dokumentace (my to děláme s radostí zadarmo).
 3. Nyní už na vás čekají výkopové a instalační práce. Pamatujte, že napojení musí provést odborníci, resp. zaměstnanci správce sítě. V momentě, kdy máte hrubé práce hotové, přizvěte odborníka na revizi, zkoušku potrubí a následné připojení.
 4. Nyní již zbývá dořešit poslední formality, jakými je např. smlouva o stočném.

 

projekt kanalizační přípojky

 

Jak získat povolení ke kanalizační přípojce krok za krokem?

Co dělat, když se nemohu připojit ke kanalizaci

Pokud jste se dostali do situace, kdy obec není zasíťovaná a nelze se připojit na kanalizaci, pak se nabízí skvělá alternativa. Právě pro tyto účely existuje domovní čistírna odpadních vod, která nahrazuje přípojku a postará se o klidnou správu odpadu.


Konzultace zdarma

Domovní čistírna zcela nahradí kanalizační přípojky a může vám dokonce poskytnout zdroj vody pro zalévání zahrady apod. Pokud je toto právě vaše alternativa, doporučujeme přečíst:

Budeme se těšit na možnost připravit vám kvalitní projektovou dokumentaci, se kterou uspějete na každém úřadě.


  8 replies to "Projekt kanalizační přípojky. Vše co potřebujete vědět o připojení odpadu ke kanalizaci"

  • Profilový obrázek H

   Dobrý den,
   Chtěla bych se zeptat, je-li nutné mít projekt na kanalizační přípojku, kterou musíme z důvodu špatného stavu vyměnit. Případně jestli nevíte, jestli potřebujeme i nějaké povolení pro to?
   Děkujeme

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,
    Pokud byla přípojka řádně povolena není potřeba nového komplexního projektu ani povolení. Bude však zapotřebí zjednodušený projekt, který bude obsahovat trasu přípojky, popis výměny (např. materiálu).

    Děkuji a přeji pěkný den,
    MK

  • Profilový obrázek Pavel Berka

   Dobrý den,
   žijeme v rodinném domě a máme žumpu. V současné době probíhají projekční práce na vybudování veřejné kanalizace, která bude položena v blízkosti hranic našeho pozemku. Chtěli bychom se připojit, ale máme teď dilema. Jsou dvě možnosti připojení. Buď asi cca 12 metrů od žumpy, ale je to do mírného kopce a museli bychom mít přečerpávací čerpadlo, nebo cca 40 ve spádu, ale tem je zase více zemních prací a delší potrubí. Nevíme, co bude výhodnější v nákladech na pořízení a potom v provozních nákladech. Můžete nám poradit ? Díky. Berka

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Berko,
    Rádi Vám poradíme, můžeme si zavolat a raději probrat Vaši situaci osobně?

    Děkuji a přeji pěkný den,
    MK

  • Profilový obrázek Věra Dokulilová

   Dobrý den, mám prosím dotaz, MÚ nám na svoje náklady vybuduje veřejnou kan. přípojku včetně revizní šachty na pozemku majitele. Lze se na přípojku připojit přes stávající žumpu na pozemku ? Nebo se musíme napojit na přípojku přímo z domu a žumpu obejít ?
   děkuji

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den paní Dokulilová,

    Situace nelze řešit přes funkční jímku. Prakticky existují 2 možnosti – 1) Buď se jímka potrubím obejde, jak píšete a jímka se vyčistí a využije např. na dešťovku. 2) Nebo se jímka vyveze, vyčistí, ubourá se k horní části a potrubí se napojí v jímce, a jímka se zasype.

  • Profilový obrázek Jiří

   Dobrý den,

   pořídil jsem starší dům, ze kterého mi vede odpad do 25 let staré ČOV. Z Čov následně odpad pokračuje kameninovým potrubím 150mm, u kterého je jedna kontrolní šachta v místě, kde potrubí mění směr vedení a končí v kanalizaci. Nevím, z jakého důvodu se zde ČOV vůbec nachází, vzhledem ke stáří a pravděpodobné nefunkčnosti, bylo by možné odpad z domu napojit přímo na kameninové potrubí a ČOV nevyužívat? Je nutné mít na danou změnu projekt, nebo je nutné vše vybudovat znovu?

   Děkuji za odpověď.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Kostko,

    Děkuji za Váš dotaz, předal jsem ho kolegům, aby se s Vámi spojili pro více detailů.
    Spojí se s Vámi během dnešního dne.

    Přeji pěkný den,
    Michal Kraus

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.