Podobně jako v případě vodovodní přípojky, je i kanalizační přípojka něčím, bez čeho se neobejdete, chcete-li si užívat bezstarostného bydlení a o vodu a odpad se nestarat. Pod pojmem kanalizační přípojky si asi všichni představíme trubku v zemi, která svádí odpad do obecní čističky nebo kanalizace. Dnešní článek je zaměřený na součást procesu, bez kterého přípojku nepostavíte, a tou je projekt kanalizační přípojky.

Co je to kanalizační přípojka?

Kanalizační přípojku definuje zákon o vodovodech a kanalizacích č. 274/2001 Sb., který říká, že kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě. Kanalizační přípojka není dle zákona považována za vodní dílo, čímž se liší například od domovní ČOV (čističky odpadních vod).

Laicky řečeno, nejde o nic jiného než o trubku, která spojuje vaši nemovitost s kanalizačním řadem. Z pohledu likvidace odpadních vod jde o ideální způsob, jak nakládat se splaškovou vodou. Na rozdíl od domácích ČOV totiž kanalizační přípojka nijak nezatěžuje údržbou majitele a kvalita přečištění je odpovědností provozovatele kanalizace.

kanalizační přípojka

Přípojka odpadu neboli kanalizační přípojka je soustava potrubí vedoucí od kanalizačního řádu k vaší nemovitosti. K přípojce odpadu je zapotřebí připravit projekt a získat stavební povolení. Kanalizační přípojka je ve vlastnictví majitele nemovitosti.

Vlastnictví kanalizační přípojky

Komu patří kanalizační přípojka? Dle zákona se kanalizační přípojka stává vlastnictvím majitele pozemku nebo stavby, ke které byla přípojka zbudovaná. U novějších přípojek (realizovaných po přijetí zák. č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu) je, dle odstavce 6, vlastníkem přípojky (zřízené po dni účinnosti tohoto zákona) ten, kdo ji na své náklady pořídil.

Ačkoliv narozdíl od domovní čistírny odpadních vod je kanalizační přípojka téměř bezúdržbová, přesto vám z jeho vlastnictví plynou určité povinnosti. Pokud se vaše kanalizační přípojka dostane do nevyhovujícího stavu, pak veškeré náklady na opravu přípojky nese její vlastník.

Vše výše zmíněné informace platí i v případě vybudování vodovodní přípojky.

Je nutný projekt kanalizační přípojky?

Ano, bez projektu se při napojování své nemovitosti k odpadu skutečně neobejdete. Kanalizační přípojka se, stejně jako vodovodní přípojka, povoluje na základě územního povolení či souhlasu. Povolení ale získáte pouze za předpokladu, že úředníkům předložíte zpracovanou projektovou dokumentaci, a to od autorizovaného inženýra.

Projekt kanalizační přípojky neboli přípojky odpadu je dokumentace splňující zákonné normy a požadavky správce kanalizace. Projekt může připravit inženýr vodohospodářských staveb nebo architekt rodinného domu.

Pokud se aktuálně nacházíte v situaci, kdy řešíte připojení svého domu k odpadu, neváhejte se nám ozvat. Poskytujeme konzultace zdarma a pokud budete mít zájem, vypracujeme vám nezávaznou nabídku našich služeb.


Potřebuji projekt kanalizační přípojky

Jak dlouho bude projekt kanalizační přípojky trvat?

Nemusíte se bát, že na svůj projekt budete čekat měsíce. V Zakře se snažíme vždy zjistit, jak brzy náš klient potřebuje projekt kanalizační přípojky držet v rukou a umíme se tomu přizpůsobit. Máme klienty, kteří vše pečlivě plánují dopředu a potřebují projekt v horizontu dvou měsíců, stejně jako klienty, kteří potřebují projekt velmi rychle, třeba protože původně vybraný projektant nakonec nemohl.

projekt kanalizační přípojky
Na projekt kanalizační přípojky si zpravidla počkáte jen pár dní. Na termínu předání se s vámi vždy domluvíme předem.

Projekt kanalizační přípojky nám obecně nezabere více než pár dní. Vše záleží na tom, jak rychle obdržíme veškerá podkladová data. U projektu přípojky nám jde především o následující:

 • určení lokality (parcelní čísla, katastrální území)
 • umístění objektu na pozemku (stávající nebo budoucí)
 • zda již proběhla komunikace se správcem kanalizace
 • zda již máte od správce polohu sítě či podmínky napojení
 • pro kolik EO (ekvivalentních obyvatel) bude přípojka navrhována
 • přibližnou představu o trase přípojky
 • polohu vývodu kanalizace z objektu
 • přibližnou představu o umístění revizní šachty

Veškerá tato data nám stačí zaslat e-mailem, není třeba vážit cestu k nám do Plzně. I proto běžně děláme projekty po celé České republice – vše s námi vyřešíte online z pohodlí svého domova.


Konzultace zdarma

Kolik stojí projekt kanalizační přípojky

Projekt kanalizační přípojky je levnějším typem vodohospodářských staveb. Neměli byste se setkat s nabídkou nad 15 000,-. Naše cena je fixní a u všech projektu přípojek zaplatíte 11 990,- za projektovou dokumentaci, která je připravená na jednání s úřady.

V případě, že se do jednání s úřady nechcete pouštět sami, nabízíme službu vyřízení stavebního souhlasu za vás, neboli tzv. inženýring. Za tuto službu, která je zakončená kladným souhlasem úřadu, si účtujeme 9 990,-.


Kontaktujte nás

Kompletní cena projektu kanalizační přípojky

Jak dlouho dopředu řešit projekt kanalizační přípojky

Veškeré vodohospodářské projekty je vždy vhodné řešit s dostatečným předstihem. Pokud ale spěcháte, vyřídíme váš projekt přednostně, stačí se domluvit s našimi projektanty.

Pokud sháníte pouze projektovou dokumentaci ke kanalizační přípojce, věříme, že po získání všech informací o vaší situaci vám předáme projekt nejpozději do 14 dní. Počítejte ale, že vyřízení povolení kanalizační přípojky může trvat několik týdnů.

Povolení kanalizační přípojky aneb Co dělat, když je projekt hotový

V momentě, kdy máte projekt hotový nebo alespoň poptaný, máte dvě možnosti. Nechat si vyřídit povolení přípojky od nás, tedy objednat si tzv. inženýring, nebo si papírování a obíhání úřadu vyřídit sami.

 1. Pokud si chcete papírováním projít sami, pak doporučujeme začínat proces u správce sítě. Pokud si nejste jisti, kdo jím je, zeptejte se svých sousedů nebo zavolejte na stavební úřad.
 2. Projděte se správcem projekt. Může se stát, že bude mít k projektu nějaké připomínky, ty případně bude muset projektant zapracovat do projektové dokumentace (my to děláme s radostí zadarmo).
 3. Nyní už na vás čekají výkopové a instalační práce. Pamatujte, že napojení musí provést odborníci, resp. zaměstnanci správce sítě. V momentě, kdy máte hrubé práce hotové, přizvěte odborníka na revizi, zkoušku potrubí a následné připojení.
 4. Nyní již zbývá dořešit poslední formality, jakými je např. smlouva o stočném.

 

projekt kanalizační přípojky
Nechcete trávit čas na úřadech? Přenechte starosti se sháněním povolení nám!

 

TIP: Přečtěte si také: Jak získat povolení ke kanalizační přípojce krok za krokem?

Co dělat, když se nemohu připojit ke kanalizaci

Nacházíte se v situaci, kdy obec není zasíťovaná a nelze se připojit ke kanalizaci? V tom případě využijte moderní alternativu vhodnou především k rodinným domům, kterou představuje domovní čistírna odpadních vod.

Domovní čistírna zcela nahradí kanalizační přípojky a může vám dokonce poskytnout zdroj vody pro zalévání zahrady nebo splachování toalety. Zajímá vás více informací o tom, jak čistička funguje, kolik stojí a jaké typy lze sehnat na českém trhu? Přečtěte si následující stránky nebo nás kontaktujte a my vám rádi poradíme.

Shrnutí

Kanalizační přípojka představuje nejjednodušší způsob, jak vyřešit likvidaci odpadních vod z vaší nemovitosti. V případě, že ve vaší obci je vybudovaná obecní kanalizaci, jinou možnost než zbudovat přípojku dokonce ani nemáte. Celý proces se ale neobejde bez administrativních úkonů, z nichž tím nejdůležitějším je obstarání projektu kanalizační přípojky.

Zajímá vás, jaká je cena kanalizační přípojky? Kontaktujte nás nebo si přečtěte náš blog.

Proč využít služeb projekční kanceláře Zakra?

 • Jsme rychlí – Na projekt kanalizační přípojky nebudete čekat déle než 3 týdny od získání všech podkladů. Dáváme si záležet, abyste termín dokončení projektu vždy znali dopředu a mohli s ním počítat.
 • Jsme féroví – Cenu projektu kanalizační přípojky znáte vždy dopředu a v průběhu naší spolupráce se nijak nemění. Pokud budete potřebovat něco předělat nebo se úředníkovi nebude něco líbit, máte tuto předělávku v ceně.
 • Jsme digitální – Pro získání většiny podkladů využíváme digitalizované katastrální mapy, digitální podklady sítí, Google mapy a další nástroje. Naši práci uchováváme v bezpečí cloudu, takže nehrozí její ztráta.
 • Pomůžeme vám vyřídit veškerá potřebná povolení – Nechte veškeré starosti s obíháním úřadů na nás a ušetřený čas věnujte své rodině.


Kontaktujte nás


  28 replies to "Projekt kanalizační přípojky: Vše, co potřebujete vědět o připojení odpadu ke kanalizaci"

  • Profilový obrázek H

   Dobrý den,
   Chtěla bych se zeptat, je-li nutné mít projekt na kanalizační přípojku, kterou musíme z důvodu špatného stavu vyměnit. Případně jestli nevíte, jestli potřebujeme i nějaké povolení pro to?
   Děkujeme

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,
    Pokud byla přípojka řádně povolena není potřeba nového komplexního projektu ani povolení. Bude však zapotřebí zjednodušený projekt, který bude obsahovat trasu přípojky, popis výměny (např. materiálu).

    Děkuji a přeji pěkný den,
    MK

    • Profilový obrázek Ladislav

     Žádost o stavební povolení jsem podával v roce 2017, kdy ještě v obci nebyla povinnost být připojený na kanalizaci a vodovod, když nebyla kapacita. Řešil jsem to jímkou a vlastní studnou.
     Nyní se situace změnila, kapacita je, i od vlastníka vodovodu bych měl souhlas, přitom stavební povolení ještě nemám, a když jsem chtěl dodat všechny podklady k připojení na vodovod a kanalizaci, bylo mě řečeno, že to nejde a musím si podat nové stavební povolení. Nikde jsem se ovšem nedočetl zda má stavební úřad pravdu. Přece není možné opětovně shánět nová potvrzení a nový stavební řád je v nedohlednu. Co mohu dělat?
     ;-(

     • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

      Dobrý den,
      Projekt, resp. povolení kanalizační přípojky má obecně platnost 2 roky. Situace se za tu dobu objektivně mohla změnit a tím se úřad chrání. Bohužel nezbývá než povolení obnovit. Pokud byste potřeboval i nový projekt, neváhejte se na nás obrátit.

      Děkuji a přeji pěkný den,
      tým Zakra

  • Profilový obrázek Pavel Berka

   Dobrý den,
   žijeme v rodinném domě a máme žumpu. V současné době probíhají projekční práce na vybudování veřejné kanalizace, která bude položena v blízkosti hranic našeho pozemku. Chtěli bychom se připojit, ale máme teď dilema. Jsou dvě možnosti připojení. Buď asi cca 12 metrů od žumpy, ale je to do mírného kopce a museli bychom mít přečerpávací čerpadlo, nebo cca 40 ve spádu, ale tem je zase více zemních prací a delší potrubí. Nevíme, co bude výhodnější v nákladech na pořízení a potom v provozních nákladech. Můžete nám poradit ? Díky. Berka

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Berko,
    Rádi Vám poradíme, můžeme si zavolat a raději probrat Vaši situaci osobně?

    Děkuji a přeji pěkný den,
    MK

  • Profilový obrázek Věra Dokulilová

   Dobrý den, mám prosím dotaz, MÚ nám na svoje náklady vybuduje veřejnou kan. přípojku včetně revizní šachty na pozemku majitele. Lze se na přípojku připojit přes stávající žumpu na pozemku ? Nebo se musíme napojit na přípojku přímo z domu a žumpu obejít ?
   děkuji

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den paní Dokulilová,

    Situace nelze řešit přes funkční jímku. Prakticky existují 2 možnosti – 1) Buď se jímka potrubím obejde, jak píšete a jímka se vyčistí a využije např. na dešťovku. 2) Nebo se jímka vyveze, vyčistí, ubourá se k horní části a potrubí se napojí v jímce, a jímka se zasype.

    • Profilový obrázek Martin Beran

     pane Krausi, prosim vas, Pokud technicky neni misto k obejiti jimky (bez zbourani casti domu), tedy je treba jit skrz jimku. Potrubi z domu vede cca 1m pod stropem jimky, proc nelze ve vycistene jimce postavit kanalizacni sachtu a propojit to uvnitr ? I bez toho ze by se jimka pouzivala napr na destovku ? Tak jako tak se bude muset ubourat cast jimky na jedne strane, kde bude vyusteni do verejne kanalizace, ale sachta by byla dobre dostupna i k pripadne vymene. Nebo musi byt podle nejakeho zakona obsypana ?

     • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

      Dobrý den pane Berane,

      děkujeme za Váš dotaz. Šachtu určitě lze umístit do stávajícím jímky, potrubí však musí být zaústěno do dna této šachty. Tedy do úrovně 1.0 m pod strop je potřeba stávající jímku zasypat a pak osadit revizní šachtu. Dále musí být šachta otevírací, tedy je potřeba umístit vstup z úrovně terénu, tím pádem je nutné demontovat, či upravit stávající zastropeni. Upřímně si neumím moc představit Váš plán šachtu neobsypat a hlavně význam tohoto úkonu. Rád Vám poradím, když budu znát větší detail.

      S pozdravem Ondřej Žák 605 340 247, zak@zakra.cz

  • Profilový obrázek Jiří

   Dobrý den,

   pořídil jsem starší dům, ze kterého mi vede odpad do 25 let staré ČOV. Z Čov následně odpad pokračuje kameninovým potrubím 150mm, u kterého je jedna kontrolní šachta v místě, kde potrubí mění směr vedení a končí v kanalizaci. Nevím, z jakého důvodu se zde ČOV vůbec nachází, vzhledem ke stáří a pravděpodobné nefunkčnosti, bylo by možné odpad z domu napojit přímo na kameninové potrubí a ČOV nevyužívat? Je nutné mít na danou změnu projekt, nebo je nutné vše vybudovat znovu?

   Děkuji za odpověď.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den pane Kostko,

    Děkuji za Váš dotaz, předal jsem ho kolegům, aby se s Vámi spojili pro více detailů.
    Spojí se s Vámi během dnešního dne.

    Přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Petr Prihoda

   Dobry den vlastnim pozemek pres ktery vede sousedova pripojka do mestske kanalizace, ktera byla vybudovana nacerno /neexistuje zadny projekt – neni nikde evidovana – zanesena a uz vubec nema souhlas majitele pozemku/,takze jsem mu pripojku ucpal a rekl at si obnovi septik,jelikoz budu stavet a me jeho odpadni roury prekazi. Resi to stavebni urad a byla tady i mestska policie,ale popravde neustoupim a nikdo semnou nehne,jelikoz jsem si pozemek koupil,abych mohl stavet. Vas bych chtel poprosit a zeptat se co mi vlastne ze zakona hrozi. Dekuji za odpoved Prihoda

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Bohužel nejsme specialisté na správní delikty, ani jiný typ práva, který by definoval možný postih. Na druhou stranu bych doporučil přípojku neucpávat, ať nedojde k nějaké škodě, kde už byste dle mého laického názoru mohl nést spoluúčast. Chápu, že nejste viníkem situace, ale raději bych to nejprve zkusil nenásilnou cestou. Každopádně přeji pevné nervy se sousedem a úřady. Omlouvám se, že jsem neporadil více.

    Pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Lada Horáková

   Dobrý den, máme žumpu s odtokem do blízké řeky a platíme celou dobu stočné (nevím proč).
   Aby bylo vše podle zákona, měli bychom se připojit na kanalizaci, která je vzdálena 200 m od našeho pozemku.
   Musí těch 200 m kanalizace vybudovat obec/provozovatel kanalizace, nebo to bude na naše náklady?
   Děkuji

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Na tuto otázku, bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Jsou místa, kde obec dotuje prakticky připojení celé obce na kanalizaci, někde ale nechává investici na majitelích nemovitosti. Informaci by vám měl podat místně příslušný stavební úřad.

    Děkuji a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Ilona Chotěborská

   Dobrý den, mám otázku ohledně přípojky odpadu. Máme nařízení od města, abychom udělali novou odpadovou přípojku. Jsme ochotni udělat vše na našem pozemku, ale zasahovat do silnice se nám nechce. Od známého nám bylo řečeno, že silnici vlastní město a to znamená, že by to mělo být na jejich náklady. Jaká je cena přípojky? Na silnici vede plyn, voda atd… Je to velká zodpovědnost…. A když firma něco udělá špatně, jde to za ní?
   Děkuji

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den paní Chotěborská,

    Předně děkuji za váš dotaz. Cenu Vám bohužel bez znalosti konkrétního místa a délky přípojky neumím říct. Stavební společnost samozřejmě nese odpovědnost a musí být pojištěna na škodu, kterou případně způsobí. K přípojce je nejprve potřeba udělat projekt, ten Vám rádi připravíme a probereme s vámi detailně řešení. Stačí nám napsat na email: projekce@zakra.cz nebo zavolat na 725 884 133.

    Děkuji a přeji pěkný den,
    Michal Kraus

  • Profilový obrázek Marian Mozola

   Mám dotaz dle sdělení „Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje“ je nutná „Smlouva o smlouvě budoucí o zřízení služebnosti inženýrské sítě“. Jedná se o přípojku od rodinného domku která částečně zasahuje do příkopu u silnice, silnice jako takové se vůbec nedotýká. Provozovatel kanalizace je obec.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    z příspěvku bohužel není zřejmý dotaz. Pokud jste měl namysli, zda má úřad právo požadovat SoSB na zřízení služebnosti, tak velmi pravděpodobně ano, resp. je to docela běžné, protože i příkop u silnice se může brát jakou součást komunikace.

    Děkuji a přeji pěkný den,
    Tým Zakra

  • Profilový obrázek Jiří Š

   Dobrý den, koupil jsem pozemek, který bych rád zasíťoval. Chápu, že je potřeba nechat vypracovat projekt přípojky kanalizace a vody, lze však tento vypracovat bez projektu samotného RD? Tedy přivést pouze na pozemek do nějaké revizní šachty či nechat kanalizaci vyústit na povrch a zaslepit? Děkuji za odpověď

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Ano samozřejmě. Rádi Vám s projektem pomůžeme. Stačí nás kontaktovat na email projekce@zakra.cz. Ideálně do emailu uvést katastrální označení místa. Naši kolegové Vás budou kontaktovat s nabídkou a návrhem řešení.

    Děkujeme,
    Tým Zakra

  • Profilový obrázek Petr Ščuka

   Dobrý den, mám dotaz, jak maximálně dlouhá může být přípojka odpadu z domu do jímky. Jde hlavně o výškoví rozdíl? Děkuji.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    Doporučený spád je 2%, tudíž každý metr klesne potrubí o 2cm. Přípojka může být teoreticky nekonečně dlouhá, ale z délky přípojky vám vyjde celkové převýšení.

    Děkujeme,
    Tým Zakra

  • Profilový obrázek Eva K

   Dobrý den,

   chtěla bych poprosit o informaci. Pro připojení do místní kanalizace budeme muset pořídit přečerpávací stanici, nicméně po zkušenostech s údržbou bychom si přečerpávací stanici rádi zbudovali sami (tedy samostatně nádrž a čerpadlo, které lze v případě potřeby ihned vyměnit). Je toto vůbec možné? Resp. musí být v projektu specifikace přečerpávací stanice?

   Předem moc děkuji za odpověď

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,
    My obvykle do projektu dáváme prefabrikované komplety, aby měl úřad co nejméně dotazů, protože je vše jasné a srozumitelné (objem, parametry čerpadla, výtlačná výška, rezervní objem apod.). Ale pokud si pak reálně do nějaké vlastní jímky dáte vlastní kalové čerpadlo s plovákem a automatickým spínáním, tak to bude každému jedno.

    Tým Zakra

  • Profilový obrázek Semper

   Dobrý den, musí být stavební povolení na prodloužení kanalizace o další budovanou zděnou šachtu? Jak má podle normy být zabezpečená šachta proti průsaku. Např. vložením plastové šachty dovnitř? Jak se napojuje šachta na kanalizaci a zároveň na otevřenou strouhu u silnice s velmi proměnlivou hladinou vody? Jaká je minimální hloubka protlaku nebo průvrtu pod vozovkou. Stačí, aby nad vrchem potrubí pak byl 1 m k povrchu nebo musí být vrtáno hlouběji? Děkuji předem za odpovědi.

   • Mgr. Michal Kraus Mgr. Michal Kraus

    Dobrý den,

    můžete nás prosím kontaktovat telefonicky? Abychom dokázali odpovědět, potřebujeme znát více detailů.

    Děkujeme tým Zakra

Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.