Domovní čistírny odpadních vod (ČOV) jsou stále oblíbenější technologií pro řešení odpadních vod u rodinných domů a případně chat. Uplatnění najdou všude tam, kde není možné řešit odpad kanalizační přípojkou. Dnešní článek je zaměřený na typicky českou rodinu, která potřebuje vybrat domácí ČOV pro 4 osoby a zajistit si tak klidné bydlení.

Kdy vybrat domácí ČOV pro 4 osoby

Začněme informací, jak se dimenzují domácí čistírny. Na e-shopech a stránkách výrobců můžete najít označení kapacity ČOV v podobě jednotky EO. Jedná se o zkratku pro ekvivalentního obyvatele. Takový jeden typický obyvatel denně spotřebuje 120 až 150 litrů odpadních vod a vygeneruje znečištění 60 g BSK5 za den.

Relativně často se nám při konzultacích k výběru ČOV stává, že klienti mají sklony výkon ČOV poddimenzovat, protože vycházejí ze své šetrnosti a děti přece tolik odpadu nezpracují. Nesmíme však zapomínat, že ČOV si musí poradit nejen s odpadem z toalety, ale i z dřezu, pračky, myčky, sprchování… Ani myšlenka, že děti nemohou tolik litrů odpadu vyprodukovat, není správná. Jen vzpomeňte, jak si děti rády nechávají puštěnou vodu při čištění zubů, jak myjí nádobí a zjistíte, že na dětech určitě neušetříte. 🙂

Rozhodně tedy ČOV pro 4 osoby, resp. pro 4 EO, nevolte v případech, kdy jste skutečně 4 a případně čekáte přírůstek nebo ho v dohledné době plánujete. Nezapomeňte, že k vám také chodí návštěva a plně vytížená ČOV samotnou domácností by při večírcích trpěla. Velmi pravděpodobně si pořídíte ČOV fungující na biologickém procesu, která skvěle čistí, ale zároveň jí úplně nesvědčí výkyvy z pravidelného provozu a zatížení. Myšlenka závěrem – pro čtyřčlennou rodinu rozhodně koukejte po domácí ČOV pro 4 až 6 osob.

Jak vybrat domácí ČOV pro 4 osoby

Výběr domácí ČOV je podobný jako výběr auta či automobilu. Každý, kdo se v tom trochu orientuje, má svůj názor na důležité vlastnosti ČOV. Na internetu naleznete spoustu názorů kladných i záporných, včetně pozitivních a negativních zkušeností. Koneckonců proto jsme sepsali tento článek o zkušenostech s českými výrobci ČOV.

Pojďme si shrnout, na jaké parametry byste při výběru domácí ČOV pro 4 osoby nebo i větší rodinu měli myslet. Pokud si chcete k výběru ČOV přečíst více, doporučujeme tento článek: Jak vybrat domácí ČOV.

Mimo již zmiňovaný parametr pro kolik osob domácí čistírna je, byste měli zvážit pár dalších věcí.

Podle způsobu likvidace odpadních vod

V rychlosti – přečištěné vody z domácí ČOV musí někam odcházet. Možností, jak to dělat, je několik. Ne vždy lze na všech místech využít všechna řešení, ale v teoretické rovině existují následující způsoby:

 

domácí ČOV pro 4 osoby

Vypouštění do vod podzemních

Pokud se ve vašem okolí nenachází nějaký tok či rybník nezbývá než přečištěné vody zasakovat do půdy. Tento typ likvidace odpadních vod podléhá nejpřísnějším pravidlům a k jeho povolení bude potřeba zpracovat hydrogeologický posudek. Ten v případě, že si projekt domácí ČOV objednáte u nás, umíme zajistit.

Vypouštění do vod povrchových

Povrchové vody, jak už název napovídá, umožňují likvidovat přečištěnou vodu z domovní ČOV do potůčků, rybníků apod. Občas se majitelé ČOV dotazují na možnost využít vyschlého koryta, to však není možné. Musí jít o aktivní tok. Typicky se při likvidaci do vod povrchových nevyžaduje hydrogeologický posudek.

Vypouštění do jednotné kanalizace

Je možné, že obec vybudovala možnost vypouštět do jednotné kanalizace. Tuto možnost snadno zjistíte na místně příslušném stavebním úřadě, případně ji odhalíme my, pokud nám svěříte důvěru pro zpracování projektu.

Podle způsobu povolení ČOV

Vybírat ČOV lze také s přihlédutím na to, jakým způsobem budete ČOV povolovat. Velmi zjednodušeně existují dva způsoby. Povolení ohlášením a vodoprávním řízením. Ohlášení je asi oblíbenější metodou legalizace, avšak skýtá mnohá úskalí, která si klienti často na začátku neuvědomí.

Ohlášení domácí ČOV

Hlavní výhodou je jednoznačně rychlost procesu (min. 30 dní) a také to, že k vám 2x ročně nemusí úředník na kontrolu kvality přečištěné vody. Na druhé straně musíte svou ČOV jednou za 2 roky podrobit revizi nezávislé osoby, ke stavbě ČOV potřebujete stavební dozor, bude si shánět sami několik dokumentů navíc a také, pokud se rozhodnete likvidovat přečištěné vody do vod podzemních, pak si musíte pořídit ČOV s certifikátem CE.

Vodoprávní řízení k povolení ČOV

Oproti tomu formálnější vodoprávní řízení trvá déle (min. 60 dní), pár stovek ušetříte ve správním řízení a nevyhnete se kontrolám. Realita je taková, že úředníci nestíhají plnit své povinnosti z kapacitních důvodů a tak se vám může stát, že vás kontroly nepotkají. Vyhnete se některým dokumentům a ČOV si můžete pořídit bez ohledu na certifikaci (platí, že pokud chcete vsakovat do podzemních vod, pak musí vybraná ČOV splňovat předepsané parametry). S výběrem vám případně rádi pomůžeme.

Více o povolení domácích ČOV se dočtete v tomto článku: Povolení domácí ČOV

Náklady na pořízení a servis ČOV

Náklady – ty trápí nejednu českou rodinu. Rozhodně by při vašem výběru měly hrát roli, na druhou stranu by to nemělo být primární kritérium. Přeci jen domácí ČOV čistí vaše splašky na vašem pozemku a určitě nechete, aby se v těsné vzdálenosti od vašeho domova nacházelo něco toxického nebo něco, co nefunguje úplně správně a minimálně třeba zapáchá.

Nedávno jsme v tomto velkém článku srovnali čtyři největší a pravděpodobně nejkvalitnější výrobce domovních ČOV na českém trhu. Co si o nich myslíte se dočtete zde.

Při výběru ČOV proto koukejte nejen na pořizovací náklady, ale i dostupnost servisu ve vašem kraji, a záruční a pozáruční servis. V dnešní době můžeme doporučit výběr výrobce s e-shopem nebo obchodním zastoupením v blízkosti. Přeci jen můžete v budoucnu měnit nějaký díl či je nutné přikupovat spotřební komponenty (např. kalové koše, bakterie atd.).

Délka využívání domácí ČOV

S cenou souvisí také to, jak dlouho budete ČOV využívat. Setkáváme se situacemi, kdy klienti kupují ČOV s vědomím, že během pár let vybuduje obec kanalizaci. V takovém případě se určitě nevyplatí kupovat výrobek za 100 000,-. Pokud plánujete využívat služeb čističky na neomezenou dobu rozhodně doporučujeme sáhnout při výběru po prémiových kouscích jako je například Asio PZV nebo Hellstein STMH5.

Realizace domácí ČOV pro 4 osoby: Na klíč, svépomocí nebo přes firmu

Koupě samotné ČOV je jen prvním krůčkem k celkovému spuštění. V dalším kroku na Vás čeká rozhodnutí, jak si ČOV vybudujete. Klienti, co nemají hluboku do kapsy a nechtějí vůbec nic řešit, určitě rádi sáhnou po realizaci na klíč. To, jestli se vyplatí nebo ne, je relativní a více se o tom dočtete zde.

 

domácí ČOV pro 4 osoby

Velká část klientů ví, že stavba ČOV není nic složitého a s partou nadšenců, pronajatým bagrem a trochou umu jdou dělat divy. Dá se ještě zvolit mezikrok, kdy si výkop a další práce, od kterých se tvoří mozoly, necháte zpracovat stavební firmou a od výrobce si objednáte pouze instalaci.

Téma vybudování ČOV je hlavně o Vaší peněžence. Realizace na klíč je drahá, ale bezstarostná. Svépomoc je levná, ale náročná. Řešení někde na půl cesty tak může být ideálem pro nejednu rodinu.

Cena pořízení domovní ČOV pro 4 osoby

Dostáváme se k důležitému tématu a to, s jakým rozpočtem počítat na domácí ČOV. Určitě vám nemůžeme doporučit googlovat pojmy jako “nejlevnější ČOV” a další cesty za unáhlenou úsporou. Běžná ČOV, se kterou bude jistě spokojeni, začíná na ceně kolem 30 000,- bez DPH. Konkrétně zkuste kouknout na Variocomp od ASIO nebo třeba AT6 od Aquatecu. Tyto ČOV splní základní požadavky, budete s nimi mít trochu práce (zajištění odvozu kalu apod.), ale svůj účel splní dokonale.

Pokud víte, že domácí ČOV bude na minimálně 10let vaším parťákem, pak počítejte s investicí v rozpětí 50 až 100 tisíc. Za tuto cenu, např. v podobě PZV od ASIO či STMH od Hellstein, získáte vyladěný výrobek, na který se můžete stoprocentně spolehnout. Samozřejmě se nabízejí i další velké společnosti jako např. Envi-Pur nebo již zmiňovaný Aquatec. Na kvalitě vod ve vašem okolí se prostě nevyplatí šetřit.

Nejlepší domácí ČOV pro 4 osoby na českém trhu

Tradičně předesíláme, že jde o náš subjektivní názor smíchaný s preferencemi našich zákazníků. Nejprve doporučujeme pročíst tyto 2 články: Srovnání domovních ČOV a Zkušenosti s domácími ČOV.

Pokud nejste fanoušci dlouhé četby, tak jsme pro vás připravili rychlý tip na kvalitní ČOV, za které se nebojíme dát ruku do ohně a záleží jen na ceně, kterou do čištění vod chcete dát:

domácí ČOV pro 4 osoby

Kde sehnat projekt domácí ČOV

Domácí ČOV jsou dle zákona považovány za vodní díla, jako takové musejí mít ke svému vzniku projektovou dokumentaci, kterou projedná úřad a je na ní kulaté razítko od autorizovaného vodohospodáře. Hledáte tedy projektanta vodohospodářských staveb.

Pokud, ale nechcete ztrácet čas na internetu, stačí se ozvat nám. Jsme autorizovaní projektanti, projekty děláme po celé ČR a nabízíme fér ceny. Stačí nám zavolat nebo napsat a my vám jednak rádi pomůže s výběrem domácí ČOV zdarma a následně zpracujeme i projekt. Navíc pokud se bojíte úřadů, vyřídíme za vás veškerá povolení.

5 tipů k domácím ČOV na závěr

Tip číslo 1: Nešetřete, dobré ČOV začínají na ceně 30 000,- bez DPH

Tip číslo 2: Dobře zvažte, jakým způsobem ČOV budovat, cena může výrazně stoupnout

Tip číslo 3: Nebojte se vodoprávního řízení, občas je výhodnější než ohlášení

Tip číslo 4: Od projektanta si dopředu zjistěte cenu, zda je s DPH a termín realizace

Tip číslo 5: Na chatu je lepší septik než ČOV, nechtějte ČOV za každou cenu


Komentáře

Zanechte nám tu komentář nebo dotaz. Váš email nebude veřejný.